Լաչինի միջանցք բեռներ
Միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը թեքել, երբ ԼՂ-ում մարդիկ սովամահ են լինում․ իրավապաշտպան Էվելինա Օչաբի հոդվածը՝ Forbes- ում
Իրավապաշտպան Էվելինա Օչաբը, որի գործունության հիմնական ուղղություններից է աշխարհի տարբեր երկրներում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ հետապնդումները,  Forbes-ում հոդված է հրապարակել՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իր հոդվածում իրավապաշտպանը մեջբերել է ՄԱԿ-ի փորձագետների՝ օգոստոսի 7-ի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով վերջին յոթ ամիսների ընթացքում արգելափակված է մնում Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, ինչի հետևանքով բնակչությունը բախվել է սննդամթերքի, պարենի, բժշկական և հիգիենայի պարագաների կտրուկ պակասի հետ:
Օչաբը իր հոդվածում հիշեցրել է Լաչինի միջանցքով մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը չի կատարել որոշումները, քանի որ Լաչինի միջանցքը շարունակում է արգելափակված մնալ։
Իրավապաշտպանը նաև անդրադարձել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Օկամպոյի զեկույցին, որում վերջինս արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ցեղասպանություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում։
«Լեռնային Ղարաբաղում ծանր վիճակի մասին հաղորդագրությունները վերջապես պետք է լուրջ ընդունվեն և գործողություններ ձեռնարկվեն։ Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ սովամահ են լինում, միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը թեքել, ինչպես եղել է վերջին 8 ամիսների ընթացքում։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը հրատապ օգնության կարիք ունի՝ առանց հավելյալ արդարացումների»,- գրել է Էվելինա Օչաբը։

Լաչինի միջանցք բեռներ
Международное сообщество не может отводить глаза, когда люди в НК умирают от голода: статья правозащитницы Эвелины Очаб в Forbes
Правозащитник Эвелина Очаб, одним из основных направлений деятельности которой является защита национальных меньшинств в разных странах мира, опубликовала в Forbes статью, касающуюся гуманитарного кризиса, возникшего в Арцахе в результате блокирования Лачинского коридора Азербайджаном.
В своей статье правозащитник коснулась заявления экспертов ООН от 7 августа о том, что единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, уже семь месяцев заблокирована со стороны Азербайджана. В результате чего население столкнулось с острой нехваткой продовольствия, медицинских и гигиенических принадлежностей.
Эвелина Очаб напомнила и о решениях Европейского суда по правам человека и Международного суда ООН по обеспечению передвижения людей и транспортных средств по Лачинскому коридору, отметив, что Азербайджан не выполнил этих решений.
Она обратилась и к докладу бывшего прокурора Международного уголовного суда Луиса Окампо, в котором тот признал, что Азербайджан в Нагорном Карабахе совершает геноцид.
«Сообщения о сложной ситуации в Нагорном Карабахе, наконец, должны быть восприняты со всей серьезностью и должны быть приняты меры. В Нагорном Карабахе люди умирают от голода, и международное сообщество не может продолжать закрывать глаза, как оно делало это в течение последних 8 месяцев. Населению Нагорного Карабаха нужна срочная помощь без дополнительных отговорок», - написала Эвелина Очаб.