Կոչ եմ անում ՀՀ իշխանություններին ավելի զգուշավոր լինել իրենց հայտարարություններում․Արցախի նախագահ (տեսանյութ)
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երեկ երեկոյան հրավիրել էր հրատապ առցանց մամուլի ասուլիս, որին մասնակցել է միջազգային և սփյուռքյան շուրջ 100 լրագրող 35 երկրից, որոնց մեծամասնությունը միջազգային լրագրողներ են եղել, ներառյալ՝ աշխարհի ամենառաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Նախագահն իր բացման խոսքում ասել է.
«Ես ծանոթագրական խոսքս կբաժանեմ երեք հիմնական մասի՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) շրջափակում, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտություն և միջազգային հանրությունից ակնկալիքներ:
225-օրյա շրջափակում ու 40-օրյա պաշարում
Արդեն ներկայացվել է Արցախի շրջափակման նախապատմությունն ու համատեքստը: Հստակ է, որ Ադրբեջանը, միջազգային անպատժելիության պայմաններում, շարունակաբար խստացնում է Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող բռնաճնշումները՝ էթնիկ զտման անթաքույց նպատակով և էթնիկ ատելության ու խտրականության քաղաքականության հիմքով:
Այս ընթացքում, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ընդունել են իրավական և քաղաքական պարտադիր ուժ ունեցող վճիռներ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անխափան, երկկողմանի տեղաշարժի ապահովման վերաբերյալ: Բացի այդ, Եվրախորհրդարանը, Եվրոպական Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը, տարբեր պետությունների օրենսդիր և գործադիր իշխանությունները, հեղինակավոր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները հստակ պահանջներ և կոչեր են ուղղել Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել Արցախի շրջափակումը և զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիիրառման սպառնալիքներից: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսել է դատարանների որոշումներն ու միջազգային հանրության պահանջները, այլև՝ գնալով ընդլայնել և խորացրել է շրջափակումն ու ռազմական սպառնալիքները:
1. Շրջափակման նպատակները. Արցախի շրջափակման միջոցով Ադրբեջանը հետապնդում է մի շարք նպատակներ, այդ թվում՝
• Երկարաժամկետ. Ձերբազատվել Արցախի ժողովրդից՝ իրականացնելով Արցախի ամբողջական էթնիկ զտում և ուժի միջոցով փակելով հակամարտության էջը.
• Միջնաժամկետ. Բռնի կերպով հպատակեցնել Արցախի ժողովրդին, կազմաքանդել Արցախի Հանրապետությունը և դրա դիմադրողականության համակարգերը, Արցախի բնակչությանը մղել արտագաղթի, փլուզել Արցախի տնտեսությունը, ձեռք բերել լրացուցիչ ճնշման միջոց Հայաստանի վրա, մասնավորապես, Ադրբեջանի ու Նախիջևանի միջև Հայաստանի տարածքով արտատարածքային ճանապարհ ձեռք բերելու նպատակով.
• Կարճաժամկետ. Արցախի ժողովրդին ենթարկել հոգեբանական ահաբեկչության, մշտական վերահսկողություն սահմանել Արցախի մուտքի և ելքի հանդեպ, ստեղծել անտանելի պայմաններ Արցախում ապրելու համար, փորձարկել և հատել հայկական կողմերի կարմիր գծերը, հեղինակազրկել անվտանգության և կայունության միջազգային և տարածաշրջանային երաշխիքները:
2. Շրջափակման ձևերն են՝
• Մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի արգելափակում.
• Ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի մատակարարման և կապի խափանումներ.
• Անվտանգային շրջափակում՝ հաճախակի հարձակումներ ու սադրանքներ, տարածքների ինտենսիվ ռազմականացում, կրակոցներ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող անձանց ուղղությամբ.
• Հոգեբանական շրջափակում՝ ագրեսիվ հռետորաբանություն, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառում, անորոշության և վախի մնթնոլորտի ստեղծում.
• Տեղեկատվական շրջափակում՝ ապատեղեկատվության և կեղծ լուրերի տարածում, միջազգային փաստահավաք առաքելությունների, լրագրողների, հումանիտար կազմակերպությունների մուտքի արգելափակում:
3. Շրջափակման հետևանքները. շրջափակման հետևանքով մենք այսօր գտնվում ենք հումանիտար աղետի պայմաններում, որը դրսևորվում է կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ սննդից մինչև առողջապահություն, գյուղատնտեսությունից մինչև կրթություն: Արդեն արձանագրվում են շրջափակման ուղղակի ու անուղղակի հետևանքով մարդկային մահեր՝ նորածին երեխաներից մինչև տարեց քրոնիկ հիվանդներ:
• Սննդի մեծ սղություն կա, քանի որ շրջափակումից առաջ Արցախում օգտագործվող սննդի մոտ 90%-ը ներկրվում էր Հայաստանից: 40 օր է ոչ մի կիլոգրամ սնունդ չի մտել Արցախ, իսկ տեղական սահմանափակ արտադրանքը և դրա մատակարարումը մեծապես տուժել են վառելիքի ու այլ անհրաժեշտ նյութերի բացակայությունից.
• Վառելիքի ու այլ անհրաժեշտ նյութերի ու պարագաների գրեթե բացակայության պատճառով չեն կատարվել գյուղատնտեսական աշխատանքների 80%-ը, նույնիսկ հացահատիկի բերքահավաքը կազմակերպվել է խիստ մասնակի ծավալով, դադարել են նույնիսկ շրջափակման ընթացքում մասնակիորեն գործող տնտեսական ձեռնարկությունները, գրեթե ամբողջությամբ դադարել է հանրային տրանսպորտը, խիստ դժվարությամբ են աշխատում առողջապահական ու այլ առաջին անհրաժեշտության ծառայությունները.
• Առողջապահական համակարգում տարբեր դեղատեսակներ սպառվել են, մնացած մասը՝ հասնում են ծայրահեղ սահմանաչափի՝ ռիսկի տակ դնելով մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, կրկնապատկվել են չծնված ու նորածին երեխաների մահվան ու բարդյություններով ծնվելու դեպքերը, հղիների շրջանում սակավարյունությունը հասել է 90%-ի, դադարել են բոլոր պլանային հետազոտություններն ու վիրահատությունները, հարյուրավոր բուժառուներ չեն կարողանում մեկնել Հայաստան ու արտասահման՝ բուժման նպատակով, էլեկտրամատակարարման ամենօրյա խափանումների ու անհրաժեշտ սպասարկման բացակայության պատճառով շարքից դուրս են գալիս բժշկական կարևոր սարքավորումները.
• Ջեռուցման ու սննդի խնդիրների պատճառով տարբեր ժամանակահատվածներում լրիվությամբ կամ մասնակի փակվել են դպրոցներն ու մանկապարտեզները, հոգեբանական ահաբեկչության ու թերսնման պատճառով մեծապես տուժել է երեխաների ընկալունակությունն ու առաջադիմությունը, հարյուրավոր ուսանողներ չեն կարողանում մեկնել Հայաստան և արտասահման՝ կրթության շարունակման նպատակով.
• Արդեն 196 օր է, ինչ Ադրբեջանը խափանում է Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարումը, ինչի հետևանքով ամեն օր առնվազն վեց ժամով հովհարային անջատումներ են տեղի ունենում, իսկ տնտեսական բազմաթիվ ձեռնարկություններ դադարել են գործելուց: Իսկ գազամատակարարումը ամբողջությամբ դադարեցված է արդեն 158 օր շարունակ՝ հանգեցնելով բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական հետևանքների.
• Մասնավոր հատվածում Փակվել են բոլոր արտադրամասերը, գրեթե ամբողջությամբ փակվել են բոլոր ծառայություններ մատուցող ընկերությունները, մասնավոր հատվածում աշխատողների ավելի քան 80%-ը դարձել է գործազուրկ, որը ավելի քան 15,000 մարդ է, դադարել են 3,700 բնակարանների կառուցման աշխատանքները, որոնք նախատեսված էին 2020թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանված ընտանիքների համար, տնտեսության ուղիղ վնասը կազմել է շուրջ 430 միլիոն դոլար, որը նախատեսված տարեկան ՀՆԱ-ի շուրջ 50%-ն է:
4. Շրջափակման գնահատականները.
Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով ստեղծում է Արցախի ժողովրդի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը։ Միջազգային իրավունքը որակում է նման քաղաքականությունը որպես ցեղասպանություն և պարտավորեցնում միջազգային հանրության բոլոր պետություններին քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու ցեղասպանության հանցագործությունը։
Ադրբեջանի պնդումները, թե Արցախի հարցը հանդիսանում է իր ներքին գործ, հիշեցնում է Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ, երբ զանգվածային սպանությունները նույնպես որակվում էին որպես ներքին գործ։ Քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը չընդունեց նման արդարացումները և մերժեց ներքին գործերի պատրվակով մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ իրականացնելու իրավունքի գոյությունը։
Միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունների ուշացումը օր օրի մոտեցնում է անդառնալիության կետը։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտություն
Հակամարտությունը չի կարող համարվել լուծված, քանի դեռ չեն լուծվել դրա հիմքում ընկած քաղաքական հիմնախնդիրները, այն է՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների, ներառյալ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ու պաշտպանության հետ կապված խնդիրները:
Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բանակցությունների միջոցով։ Արցախի Հանրապետությունը միշտ բաց է եղել Ադրբեջանի հետ բանակցությունների համար՝ հասնելու հակամարտության հավասարակշռված, արդար և արժանապատիվ կարգավորման: Ելնում ենք այն բանից, որ բանակցությունները պետք է անցկացվեն համապատասխան մանդատով օժտված, համաձայնեցված միջազգային ձևաչափի շրջանակներում: Դա թույլ կտա ապահովել միջազգային հանրության գործուն մասնակցությունը բանակցային գործընթացին և դրա լեգիտիմությունը:
Բանակցությունները պետք է հիմնված լինեն երկու կողմերի՝ տարաձայնությունները բարեխղճորեն կարգավորելու անկեղծ ցանկության վրա: Դա չպետք է ցուցադրական բնույթ կրի՝ կողմերից մեկի կամքը մյուսին պարտադրելու նպատակով:
Բանակցային գործընթացի շրջանակներում միջազգային հանրությունը պետք է երաշխավորի, որ ուժ կամ ուժի սպառնալիք չի կիրառվի: Անհրաժեշտ են նաև միջազգային երաշխիքների գործուն մեխանիզմներ, որոնք կապահովեն կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը:
Ծայրաստիճան կարևոր է, որ կողմերը զերծ մնան միակողմանի պարտադրանքի միջոցների կիրառումից, ներառյալ՝ քաղաքական, ռազմական և ցանկացած այլ ճնշման միջոցները: Բանակցությունների նպատակը պետք է լինի ոչ թե վերջնագրերի օրինականացումը կամ պարտադրումը, այլ համագործակցության մթնոլորտի ձևավորումը:
Մարդկանց տառապանքներն առևտրի առարկա դարձնելն անթույլատրելի է: Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակումը, որի նպատակը նրա ժողովրդին առավելագույնս զրկանքների ենթարկելն է, պետք է անհապաղ և անվերապահորեն դադարեցվի՝ համաձայն Միջազգային դատարանների որոշումների և արդարության սկզբունքների:
Շրջափակման դադարեցումը և մարդկանց տառապանքների թեթևացումը անհրաժեշտ նվազագույն նախադրյալներ կստեղծեն բանակցությունները սկսելու համար և առավել բարենպաստ պայմաններ կձևավորեն բովանդակալից քննարկումների համար:
Բանակցային գործընթացի հիմքում պետք է լինեն բացառապես միջազգային իրավունքի նորմերն ու համընդհանուր արժեքները, ինչպիսիք են՝ արդարությունը, արժանապատվությունը և իրավահավասարությունը: Ցանկացած արհեստական սահմաններ, որոնք կարող են կանխորոշել բանակցությունների արդյունքը, պետք է բացառվեն:
Կարևոր է ընդգծել, որ խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերից մեկը եղել և շարունակում է մնալ Արցախի կարգավիճակի հարցը, որը, միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, շարունակում է մնալ չլուծված: Մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և ցեղասպանության կանխարգելման անհրաժեշտությունը անառարկելի հիմքեր են ստեղծում արտաքին ինքնորոշման ապահովման ու ճանաչման համար՝ «անջատում հանուն փրկության» կոնցեպտի հիման վրա: Այդ սկզբունքն իր կարևոր տեղն է ունեցել 1991 թվականին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի խորհուրդները հռչակել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ միջազգային իրավունքի և ԽՍՀՄ օրենսդրության հիման վրա:
Միջազգային հանրությունից ակնկալիքները
Հաշվի առնելով առկա ծանրագույն վիճակը և ահագնացող սպառնալիքները մեր ժողովրդի ֆիզիկական գոյության դեմ՝ այսօր Արցախը հայտարարում եմ աղետի գոտի՝ ակնկալելով միջազգային հրատապ արձագանք և անվտանգային, քաղաքական ու հումանիտար աջակցություն միջազգային հանրությունից՝ կոլեկտիվ և անհատական կերպով: Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որևէ հումանիտար օգնության ու միջազգային ներկայության: Եթե նույնիսկ աղետի գոտի հայտարարելու պայմաններում միջազգային հրատապ աջակցություն չլինի, ապա Արցախը կարելի է հանգիստ կերպով համարել որպես համակենտրոնացման ճամբար՝ իր բոլոր հետևանքներով հանդերձ:
Նամակներ եմ հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահներին, որոնք նաև հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գործակալություններին, մանրամասն նկարագրել Արցախում տիրող հումանիտար իրավիճակը և պահանջելով իրականացնել գործուն քայլեր իրավիճակին համարժեք արձագանքելու համար։
Հասունացել է միակողմանի քայլեր ձեռնարկելու պահը՝ որպես զանգվածային հանցագործությունը կանխարգելելու վերջին միջոց։
• Իհարկե, առաջին հերթին 2020թ. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից ու հատկապես Ռուսաստանից ունենք պահանջներ՝ կատարելու անվտանգության երաշխավորի պարտավորությունները, իսկ հատկապես Հայաստանից էլ պահանջում ենք, որ զերծ մնա Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որևէ հայտարարությունից ու գործողությունից՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
• Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից իր մանդատի և պարտավորությունների շրջանակում վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և ապահովել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի բացման որոշումների կատարումը:
• Այս կապակցությամբ, հրատապ եմ համարում Միավորված ազգերի կազմակերպության, նրա ողջ համակարգի և գործակալությունների ներգրավվածությունը, որոնք հատուկ լիազորված են գործել հումանիտար ճգնաժամերի իրավիճակներում:
• Պահանջում եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարից դրսևորել բարոյական և քաղաքական պատասխանատվություն և առաջնորդություն՝ միջազգային հանրությանը զգուշացնելու Արցախի ժողովրդի ծանր վիճակի մասին։ Պահանջում եմ պարոն Գուտերեշից առանց հապաղելու և առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը այս ճգնաժամը լուծելու համար: Ես պատրաստ եմ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, պարոն Գոտերեշին անձամբ ներկայացնել Արցախում տիրող հումանիտար իրավիճակը առցանց ձևաչափով։
• Պահանջում եմ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով, ինչպես նաև քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալներից գործել հիմա։ Բարձրաձայնել Արցախում ճգնաժամի մասին և պահանջել միջազգային հանրության կողմից անհապաղ ջանքերի գործադրումը՝ Արցախում ՄԱԿ-ի մուտքի մանդատ տալու և ներկայության համար:
• Պահանջում եմ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի-ի, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի գործադիր տնօրեններից, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենից հետևել իրենց մանդատին ու պարտականություններին՝ պահանջել իրենց ներկայությունն Արցախում՝ ը Արցախի ժողովրդին տեղում հրատապ ու նաև շարունակական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
• Ներգրավված դերակատարներից պահանջում ենք դադարեցնել աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի հանցավոր օրակարգին, ինչը միայն խորացնում է անմեղ մարդկանց տառապանքները և կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերի իրականացում՝ երաշխավորելու բարենպաստ միջավայր Արցախի ժողովրդի կայուն անվտանգության և հակամարտության խաղաղ ու արդարացի կարգավորման համար:
• Այսօր ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելումը միջազգային հանրության կողմից ստանձնած պարտավորություն է։ Անընդունելի է, որ ցեղասպանության կանխարգելման պարտավորությունը արտահայտվի միայն կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելու պատրաստակամությամբ։ Միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որին անդամակցում են նաև ԵԱՀԿ ՄԽ երեք համանախագահ երկրները, և որը պատասխանատու է միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար, այդ թվում զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելման համար, տիրապետում է թե մանդատով, թե անհրաժեշտ գործիքակազմով, թե պարտավորությամբ՝ կասեցնելու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը։
• Վերջիվերջո, Ադրբեջանի միջազգային անպատժելիությունը պետք է մեկ օր կասեցվի, այլապես այն ծնելու է նորանոր դաժանագույն հանցագործություններ, որոնց շեմին ենք գտնվում այժմ մենք»:

Призываю власти РА быть осторожнее в своих заявлениях: Президент Арцаха (видео)
Я разделю свое вступительное слово на три основные части: блокада Нагорного Карабаха (Арцаха), конфликт между Азербайджаном и Нагорным Карабахом и ожидания от международного сообщества.
225-дневная блокада и 40-дневная осада
Предыстория и контекст блокады Арцаха всем вам известны. Очевидно, что Азербайджан в условиях международной безнаказанности постоянно ужесточает репрессии против народа Арцаха с неприкрытой целью этнических чисток и на основе политики национальной ненависти и дискриминации.
За это время Международный суд ООН и Европейский суд по правам человека приняли юридически и политически обязывающие решения по вопросу обеспечения бесперебойного двустороннего движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор. Кроме этого, Европарламент, Парламентская Ассамблея Совета Европы, законодательные и исполнительные органы различных государств, авторитетные международные правозащитные организации выступили с четкими требованиями и призывами к властям Азербайджана прекратить блокаду Арцаха и воздержаться от угрозы силы или ее применения. Однако Азербайджан не только проигнорировал решения судов и требования международного сообщества, но еще более расширил и углубил блокаду и усилил военные угрозы.
1. Цели блокады
Посредством блокады Арцаха Азербайджан преследует ряд целей, в том числе:
• Долгосрочные. Избавиться от народа Арцаха, проведя полную этническую чистку в Арцахе, решив конфликт силовым методом.
• Среднесрочные. Насильственно подчинить себе народ Арцаха, уничтожить Республику Арцах и ее системы сопротивления, вынудить народ Арцаха эмигрировать, разрушить экономику Арцаха, получить дополнительные средства давления на Армению, в частности, с целью получения экстерриториальной дороги между Азербайджаном и Нахичеваном через территорию Армении.
• Краткосрочные. Подвергнуть народ Арцаха психологическому террору, установить постоянный контроль при въезде и выезде из Арцаха, создать невыносимые условия для проживания в Арцахе, протестировать и переступить “красные линии” армянских сторон, дискредитировать международные и региональные гарантии безопасности и стабильности.
1. Виды блокады
• Блокирование движения людей, транспортных средств и грузов.
• Нарушение деятельности инфраструктур, в том числе подачи электроэнергии, газа, водоснабжения и связи.
• Угрозы безопасности: частые нападения и провокации, интенсивная милитаризация территорий, обстрелы людей, выполняющих сельскохозяйственные работы.
• Психологический террор: агрессивная риторика, применение силы и угрозы силой, создание атмосферы неуверенности и страха.
• Информационная блокада: распространение дезинформации и фейковых новостей, блокирование доступа международных миссий по установлению фактов, журналистов, гуманитарных организаций.
1. Последствия блокады
В результате блокады мы оказались сегодня в условиях гуманитарной катастрофы, которая проявляется во всех сферах жизни: от продовольствия до здравоохранения, от сельского хозяйства до образования. Уже фиксируется увеличение смертности как прямого и косвенного последствия блокады: от новорожденных до пожилых хронических больных.
• Наблюдается острая нехватка продовольствия, поскольку до блокады около 90% потребляемого в Арцахе продовольствия импортировалось из Армении. За 40 дней в Арцах не поступило ни одного килограмма продовольствия, а ограниченное местное производство и его поставки сильно пострадали от нехватки топлива и других необходимых материалов.
• Из-за почти полного отсутствия топлива и других необходимых материалов не были осуществлены 80% сельскохозяйственных работ. Уборка зерновых была организована в крайне ограниченном объеме. Приостановили свою деятельность частично работающие во время блокады хозяйственные предприятия. Не работает общественный транспорт. С большими трудностями работают системы здравоохранения и другие службы первой необходимости.
• В системе здравоохранения закончились многие лекарственные препараты, определенная часть лекарств достигла критического минимума, подвергая риску жизнь и здоровье людей. Удвоились случаи смертности и осложнений у плода и новорожденных детей, анемия у беременных женщин достигла 90%. Остановлены все плановые обследования и операции. Сотни пациентов не могут выехать в Армению и за рубеж для лечения. По причине ежедневных отключений электричества и отсутствия необходимого обслуживания из строя выходит важное медицинское оборудование.
• Из-за проблем с отоплением и питанием в разное время полностью или частично закрывались школы и детские сады. По причине психологического террора и недоедания сильно пострадала восприимчивость и успеваемость детей. Сотни студентов не имеют возможности выехать в Армению и за границу для продолжения образования.
• Прошло 196 дней с тех пор, как Азербайджан прервал подачу электроэнергии из Армении в Арцах, в результате чего ежедневно происходят шестичасовые веерные отключения. Многие хозяйственные предприятия прекратили работу. А подача газа полностью прекращена на протяжении 158 дней, что привело к многочисленным социально-экономическим последствиям.
• В частном секторе закрылись все производственные цеха, не работают практически все компании в сфере услуг, более 80% работников частного сектора стали безработными, а это более 15 000 человек. Остановлено строительство 3 700 квартир, которые предназначались для семей, вынужденно перемещенных в результате войны 2020 года. Прямые потери для экономики составили около 430 миллионов долларов, что составляет около 50% прогнозируемого годового ВВП.
1. Оценки блокады
Азербайджан намеренно создает такие условия жизни для народа Арцаха, которые направлены на полное или частичное уничтожение народа Арцаха. Международное право квалифицирует такую ​​политику как геноцид и обязывает все государства международного сообщества принять меры для предотвращения преступления геноцида.
Утверждения Азербайджана о том, что вопрос Арцаха является его внутренним делом, напоминают оправдания руководства нацистской Германии во время Нюрнбергского процесса, когда массовые убийства также назывались внутренним делом. Цивилизованное международное сообщество не приняло таких оправданий и отвергло существование права на массовые нарушения прав человека под предлогом внутреннего дела.
Отсутствие решительных действий международного сообщества изо дня в день приближает ситуацию к точке невозврата.
Азербайджано-карабахский конфликт
Конфликт не может считаться разрешенным до тех пор, пока не будут решены политические проблемы, лежащие в его основе, а именно: проблемы, связанные с безопасностью и правами народа Арцаха, включая признание и защиту права на самоопределение.
При этом считаю необходимым подчеркнуть, что азербайджано-карабахский конфликт должен быть урегулирован путем переговоров. Республика Арцах всегда была открыта для переговоров с Азербайджаном для достижения сбалансированного, справедливого и достойного урегулирования конфликта. Исходим из того, что переговоры должны проходить в рамках согласованного международного формата, наделенного соответствующим мандатом. Это обеспечит действенное участие международного сообщества в переговорном процессе и его легитимность.
Переговоры должны основываться на искреннем желании обеих сторон добросовестно урегулировать разногласия. Оно не должно носить демонстративный характер и преследовать цель навязать волю одной стороны другой.
В рамках переговорного процесса международное сообщество должно обеспечить неприменение силы или угрозы силой. Необходимы также эффективные механизмы международных гарантий, которые обеспечат выполнение обязательств, взятых на себя сторонами.
Крайне важно, чтобы стороны воздерживались от принятия односторонних мер принуждения, включая политические, военные и любые другие средства давления. Целью переговоров должна быть не легализация или навязывание ультиматумов, а создание атмосферы сотрудничества.
Не позволительны спекуляции на страданиях людей. Транспортная и энергетическая блокада Арцаха, подвергающая максимальным лишениям его народ, должна быть немедленно и безоговорочно прекращена в соответствии с решениями международных судов и принципами справедливости.
Прекращение блокады и облегчение страданий людей создадут необходимые минимальные предпосылки для начала переговоров и более благоприятные условия для содержательных дискуссий.
Нормы международного права и фундаментальные ценности, такие как справедливость, достоинство и правовое равенство, должны быть основой переговорного процесса. Следует исключить любые искусственные границы, которые могут предопределить исход переговоров.
Важно подчеркнуть, что одним из ключевых вопросов мирного процесса был и остается вопрос о статусе Арцаха, который остается нерешенным с точки зрения международного права. Право нашего народа на самоопределение и необходимость предотвращения геноцида составляют бесспорную основу для обеспечения и признания внешнего самоопределения на основе концепции «отделение во имя спасения». Этот принцип имел важное значение в 1991 году, когда районные Советы Нагорно-Карабахской Автономной Области и Шаумяновского района провозгласили Нагорно-Карабахскую Республику на основе международного права и законодательства СССР.
Ожидания от международного сообщества
Учитывая нынешнюю тяжелейшую ситуацию и растущие угрозы физическому существованию нашего народа, сегодня я объявляю Арцах зоной бедствия, ожидая незамедлительной международной реакции, коллективного и индивидуального политического, гуманитарного содействия, помощи в сфере безопасности со стороны международного сообщества. Арцах сегодня единственная территория в мире, которая находится в полной изоляции и осаде, без какой-либо гуманитарной помощи и международного присутствия. Если после объявления Арцаха зоной бедствия мы не получим незамедлительного международного содействия, то Арцах можно спокойно считать концлагерем со всеми вытекающими последствиями.
Я направил письма президентам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые также являются постоянными членами Совета Безопасности ООН, а также в агентства ООН, подробно описывая гуманитарную ситуацию в Арцахе и требуя принять меры для адекватного реагирования на ситуацию.
Пришло время предпринять односторонние действия в качестве крайней меры для предотвращения массовых преступлений. В первую очередь, конечно, у нас имеются требования к сторонам Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, и особенно к России, по выполнению обязательств гаранта безопасности. От Армении мы требуем воздержаться от любых заявлений и действий по признанию Арцаха частью Азербайджана, уважая право народа Арцаха на самоопределение.
Мы требуем, чтобы Совет Безопасности ООН в рамках своего мандата и обязательств предпринял решительные шаги для предотвращения проводимой Азербайджаном политики геноцида и обеспечения выполнения решений Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека об открытии Лачинского коридора.
В этой связи призываю к срочному привлечению Организации Объединенных Наций, всей ее системы и агентств, специально уполномоченных действовать в ситуациях гуманитарных кризисов.
Требую от Генерального секретаря ООН проявить моральную и политическую ответственность и лидерство, чтобы предупредить международное сообщество о бедственном положении народа Арцаха. Я требую, чтобы господин Гутерреш немедленно и без колебаний мобилизовал систему ООН для разрешения этого кризиса. Я готов лично представить Генеральному секретарю ООН Гутеррешу гуманитарную ситуацию в Арцахе в онлайн-формате.
Требую от заместителей Генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам, по политическим вопросам и вопросам миростроительства принять немедленные меры. Объявите о кризисе в Арцахе и потребуйте от международного сообщества немедленных усилий по предоставлению мандата на въезд и присутствие Организации Объединенных Наций в Арцахе.
Требую от исполнительных директоров ЮНИСЕФ, Всемирной продовольственной программы ООН, Фонда ООН в области народонаселения, от генерального директора Всемирной организации здравоохранения придерживаться своего мандата и обязанностей, потребовать своего присутствия в Арцахе для оказания срочной и длительной помощи народу Арцаха.
Мы требуем от вовлеченных сторон прекратить поддержку преступной повестки Азербайджана, которая только усугубляет страдания невинных людей, и призываем к принятию конкретных мер по гарантированию благоприятной среды для стабильной безопасности народа Арцаха и мирного и справедливого урегулирования конфликта.
Сегодня предотвращение геноцида и других массовых преступлений является обязательством, которое взяло на себя международное сообщество. Недопустимо, чтобы обязательство по предотвращению геноцида выражалось только в готовности посадить стороны за стол переговоров. Международное сообщество, и в первую очередь Совет Безопасности ООН, членами которого также являются три страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, которое отвечает за международный мир и безопасность, в том числе за предотвращение массовых преступлений, имеет мандат, необходимый инструментарий и обязанность остановить политику геноцида Азербайджана.
Ведь международная безнаказанность Азербайджана должна быть когда-то остановлена, иначе она породит новые, жесточайшие преступления, на пороге которых мы сейчас находимся.