Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականը այսօր կանցկացնի իր առաջին հանդիպումը Եվրոպայի 2012 թվականի առաջնության ընտրական մրցաշարում: Մեր թիմը Երեւանի «Հանրապետական» մարզադաշտում կհյուրընկալի Իռլանդիայի ազգային թիմին: Խաղը կսկսի ժամը 20:00-ին: Սա երկու երկրների առաջին պաշտոնական մրցավեճն է:
Նշենք, որ Հայաստանի հավաքականը ընդամենը 9-րդ անգամ է մասնակցում պաշտոնական մրցաշարի: Մինչ այդ անցկացրած 8 մեկնարկային խաղերում մեր ընտրանին միայն մեկ անգամ է հաղթանակ տոնել: Դա տեղի է ունեցել Եվրոպայի 2000 թ առաջնության ընտրական մրցաշարում, երբ մեր թիմը 3:1 հաշվով առավելության հասավ միջազգային մրցասպարեզում առաջին քայլերը կատարող Անդորայի թույլ ընտրանուն:
Երեք դեպքում մեր թիմը ոչ-ոքի է խաղացել մրցակիցների հետ, ընդ որում դրանցից երկուսը` 0:0 հաշվով: Ցավոք, մեկնարկային խաղերում գրանցված չորս պարտություններից երեքը մեր հավաքականը կրել է վերջին երեք ընտրարշավներում: Հուսանք, որ այսօր Հայաստանի հավաքականին կհաջողվի ընդհատել «սեւ» խաղերի շարքը եւ ավելի վստահ կսկսի հերթական ընտրական մրցաշարը:

Армения-Ирландия – перед матчем
Сегодня сборная Армении проводит свою первую встречу в отборочном турнире чемпионата Европы по футболу 2010 года. Наша команда на столичном "Республиканском" стадионе примет национальную сборную Ирландии. Игра началась в 20.00. Это - первый официальный спор наших стран.
Отметим, что сборная Армении только в 9-й раз участвует в официальном турнире. В 8 проведенных до того стартовых матчах наша команда побеждала лишь в одном. Это произошло в отборочном турнире чемпионата Европы 2000 г., когда наша сборная со счетом 3:1 достигла преимущества над слабой сборной Андорры, делающей первые шаги на международной арене.
Трижды наша сборная играла вничью, причем дважды - со счетом 0:0. К сожалению, три из четырех поражений наши потерпели в последних трех турнирах. Будем надеяться, что сегодня сборной Армении удастся прервать череду "черных" игр и более уверенно начать очередной отборочный турнир.