Հաշմանդամային սպորտի հայկական ազգային ֆեդերացիան (ՀՍՀԱՖ), որը ստեղծվել է 2009 թվականին «Հայկական ճամբար» հասարակական կազմակերպության կողմից, անգամ առանց պետական աջակցության շարունակում է ակտիվ գործունեությունը եւ իրականացնում է նոր ծրագրեր` հաշմանդամային սպորտը հանրապետությունում զարգացնելու նպատակով:
«Մենք առաջարկով դիմել ենք Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարին եւ խնդրել հնարավության սահմաններում ֆինանսական օգնություն ցույց տալ, սակայն մեզ պատասխանել են, որ առաջիկա 5 տարիներին դա հնարավոր չէ», - այսօր կազմակերպված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՍՀԱՖ-ի նախագահ Սամվել Ռոստոմյանը:
Սակայն դա այնքան էլ չի մտահոգում պարալիմպիկ երկու խաղերի մասնակցին, որքան այն, որ մարզադպրոցներում չկա գոնե մեկ «հաշմանդամային» խմբակ: «Հանրապետությունում գործում են պետության կողմից ֆինասավորվող 166 մարզադպրոց, բայց դրանցից ոչ մեկում գոնե մեկ հաշմանդամ երեխա չի ընգրկված»,-ասաց նա:
Այնուամենայնիվ, ՀՍՀԱՖ-ի նախագահը նաեւ ուրախալի լուր հայտնեց լրագրողներին: Առաջիկա երկու ամիսներին «Սպորտով դեպի հասարակություն» խորագրի ներքո ֆեդերացիան կկազմակերպի հանրապետական մրցաշարեր 5 սպորտաձեւերից. «Դրանցից երկուսը, գոլբոլն ու բոչիան տիպիկ հաշմանդամային ձեւեր են, իսկ մյուս երեքը դասական սպորտաձեւեր` առագաստանավային սպորտ, սեղանի թենիս, լող»:
Նշենք, որ առաջին երկու ձեւերի առաջնությունները կազմակերպելու է ՀՍՀԱՖ-ը, իսկ մյուսները` այդ մարզաձեւերի հանրապետական ֆեդերացիաները: Սեպտեմբերի 4-ին կմեկնարկի հենաշարժողական համակարգի խնդիրներ ունեցող մարզիկների լողի ՀՀ առաջնությունը:

Армянская национальная федерация инвалидного спорта (АНФИС), созданная в 2009 году общественной организацией "Армянский лагерь", даже без государственного содействия продолжает активную деятельность и реализует новые проекты, нацеленные на развитие инвалидного спорта в республике.
"Мы обратились с предложением к министру спорта и по делам молодежи Армении и попросили в рамках возможного оказать нам финансовое содействие. Но нам ответили, что в ближайшие 5 лет это невозможно",- сообщил на организованной сегодня пресс-кооференции председатель АНФИС Самвел Ростомян.
Но не это больше беспокоит участника двух Паралимпийских игр, а то, что в спортшколах нет даже одного "инвалидного" кружка. "В республике действуют 166 финансируемых государством спортшкол, но ни в одной из них не вовлечен хотя бы один ребенок-инвалид",- сказал он.
Тем не менее, председатель АНФИС сообщил журналистам и радостную весть. В ближайшие два месяца федерация под лозунгом "Спортом - к обществу" организует турниры по пяти видам спорта: "Два из них, голбол и боччия, типично инвалидные виды, а другие три классические - парусный спорт, настольный теннис, плавание".
Отметим, что чемпионаты по первым двум видам организует АНФИС, а по остальным - республиканские федерации этих видов спорта. 4 сентября стартует первенство РА по плаванию среди спортсменов, имеющих проблемы опорно-двигательного аппарата.