Ծաղկաձորը զարմացրել է ամերիկուհիներին
ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության «Սպորտի դեսպաններ» ծրագրի շրջանակում այս օրերին Հայաստանում են պրեֆեսիոնալ սնոուբորդիստուհիներ Ամբեր Ստաքհաուզը եւ Էրին Քոմսթոքը:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին բացի հյուրերից մասնակցեցին նաեւ ՀԱՕԿ-ի փոխնախագահ Ռազմիկ Ստեփանյանը եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության մշակույթի բաժնի պետ Սյուզան Բրինշտայնը:
Տիկին Բրինշտայնը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ Ամբեր Ստաքհաուզը եւ Էրին Քոմսթոքը 6 օրվա ընթացքում պետք է հանդիպեն հանրակրթական դպրոցների աշակերտների ու ԲՈՒՀ-երի ուսանողների հետ եւ խոսեն սպորտում կանանց եւ աղջիկների մասնակցության կարեւորության մասին:
Ի դեպ, Ամբեր Ստաքհաուզը սնոուբորդով զբաղվելուց բացի կինոնկարներ է նկարահանում մարզաձեւի մասին, կարճ սյուժետներ է պատրաստում ինտերնետային կայքերի համար, իսկ ահա Էրին Քոմսթոքը սիրում է նկարահանվել այդ ֆիլմերում: Վերջինս ժամանակին հանդես է եկել ֆուտբոլային թիմում: Այդ կապակցությամբ Էրին Քոմսթոքն ասաց, որ ԱՄՆ-ի սնուբորդիստուհիների 60 տոկոսը զբաղվում են նաեւ եվրոպական ֆուտբոլով, որն օգնում է մարզուհիներին արագություն եւ ճկունություն ձեռք բերել:
Մեր հյուրերը բավականին մեծ տպավորություն են ստացել Ծաղկաձորի բնությունից, հյուրանոցային պայմաններից:
Նշնմք, որ սնոուբորդը երիտասարդ մարզաձեւեր է, որը երկար տարիներ «պայքար է մղել» դահուկասպորտի դեմ` ճանաչում ստանալու եւ օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկվելու համար:

В рамках программы "Послы спорта" Государственного департамента Соединенных Штатов Америки в эти дни в Армении находятся профессиональные сноубордистки Амбер Стакхауз и Эрин Комсток.
В сегодняшней пресс-конференции кроме них участие также приняли заместитель председателя Национального олимпийского комитета Армении (НОКА) Размик Степанян и начальник отдела культуры посольства США в РА Сюзан Бринштян.
С. Бринштян сообщила журналистам, что А. Стакхауз и Э. Комсток должны в течение 6 дней встретиться с учениками общеобразовательных школ и студентами вузов, поговорить о важности женского участия в спорте.
Заметим, что кроме своей спортивной деятельности А. Стакхауз также снимает фильмы об этом виде спорта, готовит короткометражные сюжеты для интернет-сайтов. Э. Комсток снимается в этих фильмах, а также когда-то выступала в составе футбольной команды. В связи с этим она отметила, что 60% сноубордисток США играют в американский футбол, что помогает спортсменкам приобрести гибкость и скорость.
Отметим, что наши гостьи были весьма впечатлены природой Цахкадзора и гостиничными условиями.
Добавим, то сноуборд является молодежным видом спорта, который на протяжении долгих лет "боролся" за то, чтобы войти в список олимпийских игр.