Լրացուցիչ մրցամարտեր
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, երեկ Խորվաթիայի Ռիեկա քաղաքում ավարտվեց շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնությունը: Սակայն այսօր տեղի կունենան լրացուցիչ մրցամարտեր, որոնք կանվանեն 2010 թ աշխարհի գավաթի մասնակիցներին:
Շախմատիստները կխաղարկեն 22 ուղեգիր: Դրանցից 10-ն արդեն գտել են իրենց տերերին, իսկ ահա մնացած 12-ի համար պայքար կմղեն այն 28 շախմատիստները, որոնք առաջնությունում վաստակել են 7,5-ական միավոր: Նրանց թվում են նաեւ Հայաստանի ներկայացուցիչներ Վլադիմիր Հակոբյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Գաբրիել Սարգսյանը եւ մեր հայրենակից Սերգեյ Մովսիսյանը Սլովակիա:
Մինի մրցաշարը կանցկացվի երկու փուլով: Յուրաքանչյուր փուլին մասնակիցները կանցկացնեն արագ շախմատի երկուական պարտիաներ: Եթե հաղթողը չորոշվի, ապա արդեն կանցկացվեն կայծակնային շախմատի մրցամարտեր, իսկ հավասարության դեպքում ուժի մեջ կմտնի «Արմագեդոնը»: Ոչ-ոքիի դեպքում հաղթող կճանաչվի սեւերով խաղացող շախմատիստը:
Շախմատիստուհիները կխաղարկեն 14 ուղեգիր, որից 7-ի տերերն արդեն հայտնի են: Մնացածի համար կպայքարեն 10 շախմատիստուհիներ: Ավաղ, վերջիններիս մեջ բացակայում են Հայաստանի ներկայացուցիչները:

Дополнительные поединки
Как мы уже сообщали, вчера в хорватском городе Риека завершилось личное первенство Европы по шахматам. Однако сегодня состоятся дополнительные поединки, которые назовут участников Кубка мира 2010 года.
Шахматисты разыграют 22 путевки. Десять из них уше нашли своих обладателей, а вот за остальные 12 поспорят те 28 шахматистов, которые набрали на чемпионате по 7,5 очка. В их числе и представители Армении - Владимир Акопян, Роберт Оганесян и Габриел Саркисян, а также наш соотечественник Сергей Мовсесян, который представляет Словакию.
Мини-турнир пройдет в два этапа. На каждом этапе участники сыграют по две партии в "быстрые" шахматы. Если победитель не определится, то тогда уже будут проведены блиц-поединки. А в случае равенства очков в силу вступит "Армагеддон". Если партия завершится вничью, победителем будет признан шахматист, игравший черными.
Шахматистки разыграют 14 путевок, обладатели семи из которых уже известны. За остальные поборются 10 спортсменок. К сожалению, среди них представительницы Армении отсутствуют.