Լոնդոնը հաստատեց հայորդու ռեկորդը
Գինեսի ռեկորդների կենտրոնական գրասենյակը, որը գտնվում է Լոնդոնում, դեռեւս 2009 թվականի դեկտեմբերի 11-ին հաստատել էր Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանության համալսարանի ֆիզիկական կուլտուրայի ամբիոնի դասախոս Դավիթ Ֆահրադյանի սահմանած յուրօրինակ ռեկորդը:
Հիշեցնենք, որ նա անցած տարվա հուլիսի 21-ին պտտաձողի վրա կատարել էր 354 մեծ պտույտներ: Գինեսի համաշխարհային ռեկորդի սահմանման այդ փորձը արձանագրվել էր տեսաժապավենի վրա (ի դեպ, այն պարտադիր սիրողական նկարահանում պետք է լինի) եւ օգոստոսին ուղարկվել Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրանցման հանձնաժողովին:
Եվ ահա, ռեկորդի գրանցումից մեկ ամիս անց Դավիթ Ֆահրադյանը Լոնդոնից ստացավ համապատասխան դիպլոմը: Այդ կապակցությամբ այսօր ԵրՊԼՀ-ում անցկացվեց մամուլի ասուլիս:
Ներկաներին նախ ցուցադրեցին Դավիթ Ֆահրադյանի սահմանած ռեկորդի տեսագրությունը: Ապա միջոցառման հերոսը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Նա կարճ խոսեց եւ ասաց, որ ռեկորդը սահմանել է իր, համալսարանի եւ հայ ժողովրդի համար:
Գինեսի ռեկորդների հայկական գրասենյակի ղեկավար Վարդան Թովմասյանը հայտնեց, որ վերջին անգամ Հայաստանից Գինեսի գրքի ռեկորդ էր սահմանել Արտակ Գրիգորյանը, 7 տարի առաջ: Նա նաեւ ասաց, որ այս տարի մենք երկու ռեկորդ սահմանելու հայտ կներկայացնենք Լոնդոն: Ի դեպ, դրանցից մեկը ցանկանում է սահմանել «Գրանդ քենդի» ընկերությունը, որն այս տարի նշում է իր հիմնադրման 10-ամյակը: Իսկ թե ինչ ռեկորդ է լինելու այն եւ որ բնագավառում, Վարդան Թովմասյանը գաղտնի պահեց:

Центральный офис Рекордов Гиннеса, находящийся в Лондоне, еще 11 декабря 2009 года утвердил своеобразный рекорд, установленный преподавателем кафедры физкультуры Ереванского Лингвистического университета им. Брюсова Давида Фаградяна.
Напомним, что 21 июля прошлого года он совершил 354 оборота на турнике. Эта попытка установить рекорд Гиннеса была записана на видеопленку и в августе была отправлена комиссии по регистрации рекордов Гиннеса.
И вот, через месяц после регистрации рекорда, Фахрадян получил из Лондона диплом. В связи с этим в ЕрЛУ состоялась пресс-конференция.
Присутствующим показали видеозапись рекорда, после чего Фаградян ответил на вопросы журналистов. Он коротко сказал, что установил рекорд для себя, для университета и армянского народа.
Руководитель армянского офиса Рекордов Гиннеса Вардан Товмасян сообщил, что последний раз в Армении рекорд Гиннеса установил Артак Григорян, 7 лет назад. Он также сказал, что в этом году мы представим в Лондон две заявки на рекорд. Один из них хочет установить компания "Гранд кенди, которая отмечает в этом году свое 10-летие. Однако что это будет за рекорд и в какой сфере - Вардан Товмасян оставил в тайне.