Նախագահականի մոտ կանգնելը արգելվա՞ծ է
Ուղիղ 3 տարի առաջ` 2006թ, հունիսի 26-ին ձերբակալվել է «Ժամանակ Երեւան» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանը:
Դժգոհելով այս փաստից`այսօր նախագահական նստավայրի առջեւ էին հավաքվել մի խումբ լրագրողներ:
Սակայն ոստիկանները նրանց թույլ չտվեցին բողոքի ակցիա անցկացնել: Նրանք հրելով նրանց հեռացրին Նախագահականի մոտից` ասելով, որ այդտեղ կանգնելն արգելված է: Ոստիկանները, մի շարք կազմած հրում էին բոլորին, թե ակցիայի մասնակիցներին, եւ թե լուսաբանող լրագրողներին:
ՊՊԾ գնդի պետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանը անընդհատ ակցիայի մասնակիցներին փորձում էր համոզել, որ նրանք կարգ են խախտում, մինչդեռ մասնակիցների թիվը չէր անցում 100-ից:
Վալերի Օսիպյանը լրագրողներին առաջարկեց գնալ Սիրահարների այգի եւ սուրճ խմել:
«Քայլեք առաջ. քայլում ենք առաջ, իջնում ենք ներքեւ»,- անընդհատ այս բառերն էին կրկնում մոտ 30 ոստիկաններ:
Լրագրողները հայտարարեցին, որ ակցիա անելու իրենց սահմանադրական իրավունքը խախտվել է:
Ակցիային մասնակցող նախկին քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին վիրավորված պառկեց գետնին, ասելով, որ ոչ մի տեղ չի գնում եւ վեր կկենա այն ժամանակ, երբ ցանկանա, քանի որ սա իր հայրենիքն է: Ի դեպ, ոստիկանները պատռեցին նաեւ Վարդգես Գասպարիի այն ցուցապաստառը, որի վրա գրված էր, որ համաներումը Սերժ Սարգսյանի մարդկանց համար է:
Ակցիան ավարտվեց 30 րոպե անց, ինչպես ծրագրել էին էին ակցիայի մասնակիցները:
Հիշեցնենք,ո ր Արման Բաբջանյանը դատապարտվել է 3,5 տարվա ազատազրկման՝ զինվորական ծառայությունից խուսափելու մեղադրանքով:

Перед резиденцией президента стоять нельзя?
Ровно три года назад - 26-го июня 2006 года - был арестован главный редактор газеты "Жаманак Ереван" ("Время Ереван") Арман Бабаджанян. В этой связи группа журналистов собралась на акцию протеста перед резиденцией президента.
Однако полицейские не позволили им проведение акции. Они буквально оттеснили их, заявив, что нельзя стоять перед резиденцией президента. Полицейские толкали всех: и участников акции, и журналистов, освещающих ее.
Высокопоставленный полицейский чин Валерий Осипян пытался убедить участников акции, что они нарушают порядок, это притом, что число участников акции не превышало 100 человек. Валерий Осипян предложил журналистам пойти в Сад влюбленных и выпить кофе.
Журналисты заявили, что нарушено их конституционное право на проведение акции. Бывший политзаключенный Вардгес Гаспари, участвовавший в акции, лег на землю, заявив, что никуда не уйдет, а встанет тогда, когда захочет, так как это его родина.