Ուժեղ և երկարատև ձյան պատճառով որոշ փոփոխություններ են կատարվել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գնացքների չվացուցակում: Ջաջուռ-Մայիսյան հատվածում ստեղծված ծանր պայմանների պատճառով երեկ հետաձգվել է Երևան-Թբիլիսի գնացքի մեկնումը Երևան կայարանից:
Գնացքի ուղևորները, որոնք Երևանից պետք է մեկնեին 22:35-ին փետրվարի 10-ին, ստիպված էին գիշերել վագոններում: Ըստ Երկաթուղու մամլո հաղորդագրության՝ ուղևորներն ապահովված էին բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով, իսկ վագոնները լրացուցիչ ջեռուցվում էին:
Երևան-Թբիլիսի գնացքը «Երևան» կայարանից մեկնեց այսօր` 9:00-ին:
Առատ ձյան պատճառով փետրվարի 10-ին ժամը 16:00-ին խախտվել էր նաև Վանաձոր-Գյումրի էլեկտրագնացքի չվացուցակը: Մաքրման աշխատանքներից հետո գնացքի տեղաշարժը վերականգնվեց, սակայն նշված երկաթուղային հատվածը կրկին պատվեց ձյունով:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները երկաթուղային գծերի մաքրման և գնացքների բնականոն չվացուցակի վերականգնման համար: Ամբողջ գիշեր մաքրման աշխատանքներ կատարում էին հատուկ տեխնիկան և ՀԿԵ 60 աշխատողներ` ՀՀ ԱԻՆ աշխատակիցների հետ համատեղ: Ներկա ժամանակ ձյան մաքրման աշխատանքները շարունակվում են Ջաջուռ-Մայիսյան հատվածում:
Ամբողջ գիշերվա ընթացքում անցնում էին «ՀԿԵ» ՓԲԸ ղեկավարության հատուկ խորհրդակցությունները` գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինի նախագահությամբ:
Ընկերությունը լրացուցիչ կտեղեկացնի իրավիճակի զարգացումների մասին: Հայտնում է «ՀԿԵ» մամլո ծառայությունը։

Пассажиры были вынуждены провести ночь в вагонах
В результате сильного и продолжительного снегопада внесены изменения в график движения поездов ЗАО «ЮКЖД». Из-за сильного снегопада и заносов железнодорожного полотна на участке Джаджур-Маисян накануне было задержано отправление поезда Ереван-Тбилиси. Пассажиры поезда, который должен был отправиться в Тбилиси 10 февраля в 22:35, были вынуждены провести ночь в вагонах. Пассажиры были обеспечены всем необходимым, вагоны дополнительно отапливались.
Поезд Ереван-Тбилиси отбыл с железнодорожного вокзала «Ереван» сегодня в 9:00 утра.
В результате снежного заноса 10 февраля в 16:00 было нарушено также движение электропоезда Ванадзор-Гюмри. После проведения снегоочистительных работ электропоезд продолжил свой путь, однако впоследствии данный участок вновь был занесен снегом.
ЮКЖД принимает все необходимые меры для устранения последствий снежных заносов, расчистки железнодорожных путей и восстановления нормального графика движения поездов на всей протяженности железной дороги. В течение всей ночи на расчистке заносов работала специальная снегоочистительная техника и более 60 сотрудников Компании совместно с МЧС Армении. В настоящее время на участке Джаджур-Маисян продолжаются снегоочистительные работы.
В течение ночи проводились специальные совещания руководства ЗАО «ЮКЖД» во главе с генеральным директором Компании Шевкетом Шайдуллиным, посвященные оперативной организации работ по снегоборьбе.