Գործարարը չգիտի իր բիզնեսի բնույթը
Հայաստանում մեծ թիվ են կազմում այն կանայք, ովքեր գրանցված են իբրեւ կառավարիչ-կազմակերպիչ, սակայն իրականությունն այլ է։
«Ինչ-ինչ պատճառներով իրենց ամուսինները կամ ընտանիքի տղամարդ այլ անդամները, կամ ընկերները բիզնեսը գրանցել էին այդ կնոջ անունով, որը տեղյակ չէր մեծ հաշվով, թե իր ձեռնարկությունը ինչով է զբաղվում»,- ասաց Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը։
Նա համոզված է, որ Հայաստանում ավելի մեծ թվով կանայք կզբաղվեին բիզնեսով, եթե չլինեին օրենսդրական խոչընդոտները:
«Խնդիրը ոչ թե ստվերային դաշտում գտնվել-չգտնվելն է, այլ հարկային օրենսդրությունը։ Որքան էլ, որ հիմա բարեփոխումներ են գնում, ես չեմ գտնում, որ դրանք նպաստում են ՓՄՁ-ի զարգացման»,- նկատում է նա։

Предприниматели не знают характера своего бизнеса
В Армении большое количество женщин, которые зарегистрированы в качестве управляющих и организаторов, но на самом деле это не так.
"По некоторым причинам их мужья, друзья или парни регистрируют бизнес на имя женщины, а она толком даже не знает, чем занимается их компания",- говорит председатель Ассоциации молодых женщин Армении Лилит Асатрян.
Она уверенна, что в Армении женщины больше бы занимались бизнесом, если бы не было препятствий и законодательстве.
"Проблема в налоговом законодательстве. Несмотря на все реформы, я не считаю, что они способствуют развитию МСБ",- заметила она.