Հայաստանի բնակլիմայական պայմաններում ձմռան ձյունը հեքիաթային այցելության նշանակություն ունի հատկապես Երեւանի բնակիչների համար։ Սակայն վերջին օրերին տեղացող առատ ձյունը վայելելու բերկրանքը ստվերել է սառցադաշտի վերածված մայթերի պատկերը՝ մարդիկ, հատկապես երեխաներն ու մեծահասակները հայտնվել են ոտ ու ձեռք ջարդելու վտանգի տակ։ Վերջին օրերին քաղաքի հիվանդանոցներում հաճախացել են կոտրվածքներով հիվանդների ընդունելության դեպքերը։
Երեւանի կենտրոնական մայթերը սառույցից ազատելու համար այսօր թաղապետարանը գործի էր դրել «Կենտրոն մաքրություն» ՍՊԸ կանանց։
Որտեղ եւ ինչո՞վ էին զբաղված կազմակերպության տղամարդիկ, եւ կա՞ն արդյոք նրանք, չկարողացանք պարզել, իսկ ահա կանայք երկաթե ձողերով կոտրում էին Մելիք- Ադամյան փողոցի մայթի սառույցները։
«Մեր աշխատանքն է, պարտավոր ենք անել, որ բնակիչները անցնեն չլինի թերություններ, մարդիկ ընկնում են, ոտքն են ջարդում, ձեռք են ջարդում։ Մեր ձմեռային աշխատանքը այսպես է»,- «Ա1+»-ի թղթակցին բացատրեց «Կենտրոն Մաքրություն» ՍՊԸ աշղեկ Գյուլիզար Շամոյանը։
Մեր հարցին՝ որքանո՞վ է ճիշտ սառույցը երկաթով կոտրելն ու արդյո՞ք դա չի վնասում մայթերի սալիկները, տիկին Շամոյանը պատասխանեց.
«Օրինակ՝ կառավարության դեմը չենք խփում երկաթով, որ մարմարի քարերը չջարդվեն, բայց սա բազալտ է, կարելի է, ասֆալտին՝ կարելի է»։
«Կենտրոն Մաքրություն» կանանց բրիգադի աշղեկը ասաց, որ իրենք ստիպված չէին լինի նման աշխատանք կատարել, եթե այս հատվածում աղ ցանելը վտանգավոր հետեւանքներ չունենար:
«Աղը ցանում ենք, փչացնում է, ծառերի բներն է լցվում, փչացնում է»,- բացատրեց տիկին Շամոյանը։
Նա ասաց նաեւ, որ Կենտրոն համայնքում 100-ից ավելի կանայք են ներգրավված այս աշխատանքներում։ Ամենատարեց կինը, որը երկաթե ձողով սառույց էր ջարդում՝ 75 տարեկան էր, ամենաերիտասարդը՝ 25։

В связи с климатическими условиями снежная зима является сказкой для Армении, особенно для жителей столицы.
Однако, заледеневшие, вследствие обильных снегопадов, тротуары не позволяют насладиться зимней сказкой. Люди, особенно дети и пожилые, рискуют сломать ноги или руки. За последние дни возросло количество переломов.
Очищение тротуаров на центральных улицах мэрия Еревана сегодня предоставила женщинам из ООО "Центр чистоты".
Где и чем заняты мужчины компании, есть ли они вообще, мы не смогли выяснить. Женщины железными прутьями ломали лед на тротуаре.
"Это наша работа и мы обязаны ее делать, чтобы люди могли спокойно ходить. А-то падают, ломают руки-ноги. Такая у нас работа зимой",- объяснила корреспонденту "A1+" руководитель ООО "Центра чистоты" Гюлизар Шамоян.
На наш вопрос, насколько правильно ломать лед железными прутьями и не портит ли это тротуары, госпожа Шамоян ответила : "Например, около здания Правительства не ломаем лед прутьями, чтобы куски мрамора не откалывались, но это базальт, здесь можно, и на асфальте можно".
Руководитель женской бригады "Центра чистоты" сообщила, что им не пришлось бы очищать тротуары, таким образом, если бы этот участок можно было бы посыпать солью.
"Соль портит корни деревьев",- разъяснила г-жа Шамоян.
Она также сообщила, что в общине Кентрон более 100 женщин задействованы на этих работах. Самой взрослой женщине - 75 лет, а самой молодой - 25.
"Несмотря на то, что работа тяжелая, они не отказываются, так как у них нет другого выхода"- сказала она.