Բնունիս գյուղի որսորդը՝ 40-ամյա Մանվելը սպանել է գյուղ մտած հերթական գայլին:
Սիսիանի տարածաշրջանի Բնունիս գյուղը վերջին շրջանում հաճախ է գազանների հարձակման թիրախ դառնում: Գայլերը ոչխարներին եւ մոզիներին են վնաս հասցնում, աղվեսները՝ փախցնում գյուղի հավերն: Բնունիսի համայնքի ղեկավար Վլադիմիր Հովհաննիսյանի տեղեկատվությամբ՝ վերջին 2 տարիների ընթացքում գիշատիչների կողմից բնունիսցիներին հասցված վնասը կազմում է 4-5 մլն դրամ:
«Մոտ 80-ից 100 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն, 10-15 հատ էլ մոզի են կերել: Աղվեսների հացրած վնասն ավելի մեծ է, որ սուտ չլինի, գյուղի 280-300 թեւ թռչուն աղվեսի բաժին են դարձել»,- տեղեկացնում է գյուղապետը:
Որսկան Մանվելը գայլերի համար թակարդ է պատրաստել` գիշատիչների լեշերով՝ կապել է իրար եւ ամրացրել հողին: Հիմնականում հենց այստեղ են գալիս գիշատիչները: Գայլեր, աղվեսներ, չախկալներ... Մանվելը չի էլ հիշում, թե վերջին 2 տարվա ընթացքում քանի փամփուշտ է արձակել։ «2011թ.-ին 14 գայլ ա խփել»,- հիշեց գյուղապետ Վլադիմիր Հովհաննիսյանը:
Իսկ որսկան Մանվելը գիտի, որ գայլերը գյուղ են մտնում մութն ընկնելուն պես: Բնունիսում գրեթե շուն էլ չի մնացել,- ասում է Մանվելը, գայլերը դրանց կապած տեղից էլ են տանում:
40-ամյա որսորդը կես կատակ կես լուրջ ասում է` գայլերից չի վախենում, վախենում է կաքավից ու նապաստակից, որոնք երբեմն անակնկալ հայտնվում ու փախչում են։ «Գայլերը հարձակվում են թույլերի` մեծահասակների, երեխաների վրա: Ուստի խորհուրդ եմ տալիս առանց ֆանարիկի, մենակ տնից դուրս չգալ, գայլերը վախենում են լույսից»,- ասում է Մանվել Վարդանյանը:
Սիսիանի որսորդների եւ ձկնորսների միության նախագահ Վալերիկ Գեւորգյանի տեղեկատվությամբ` գայլերի հարձակումը տարածաշրջանի գյուղերի վրա հաճախակի է դարձել: Ըստ նրա, բոլոր գյուղերում էլ որսորդներ կան եւ անհրաժեշտության դեպքում կկանխեն գայլերի հարձակումը:

Волки нападают на деревни
Деревня Бнунис Сисианского района часто становится объектом нападения со стороны зверей. Волки наносят вред овцам, лисы - крадут кур. Руководитель общины Бнунис Владимир Ованнисян сообщает, что за последние 2 года жителям области был нанесен ущерб в размере 4-5 млн. драм.
" Где-то 80-100 голов крупного рогатого скота было съедено. Ущерб, нанесенный лисами, больше. Не совру, если скажу, что 280-300 деревенских птиц досталось лисам",- сообщает глава.
Охотник Манвел приготовил ловушку для волков.
Волки, лисы, шакалы... Манвел даже не помнит, сколько пуль он потратил за последние 2 года: "В 2011 году убил 14 волков",- вспомнил Владимир Ованнисян.
А вот охотник знает, что волки заходят в деревню сразу, как только темнеет. "В деревне даже собак почти не осталось",- сообщил Манвел и добавил6 что волки крадут их, даже если они привязаны.
40-летний охотник полушутя заявил, что не боится волков, а боится зайцев и куропаток, которые неожиданно появляются и исчезают.
"Волки нападают на слабых: пожилых и детей. Советую не выходить из дома без фонарика. Волки боятся света",- говорит Манвел Варданян.
Председатель союза охотников и рыболовов Сисиана Валерик Геворгян сообщил, что в последнее время нападение волков на деревни в регионе участились.