Փակ շուկան սկսել են քանդել
Արդեն 3 օր է քանդում են Երևանի առաջին փակ շուկան, որը 1950-ականներին ճանաչվել էր որպես Հայստանի լավագույն ճարտարապետական կառույցներից մեկը։ Իսկ այսօր, ըստ Երեւանի բնակիչների, Մաշտոցի պողոտայի սկզբնամասում կառուցված շուկայի շենքը վերակառուցում են, այն սուպերմարկետի վերածելու նպատակով։
Մեր նկարահանող խումբն այսօր փորձեց պարզել, թե ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվում Երեւանի դարպասները համարվող ճարտարապետական հուշարձանի ներսում եւ ի՞նչ նպատակով։ Մարատ Ապեյանը, որ ներկայացավ որպես շուկայի պատասխանատու, խստիվ արգելեց ներս մտնել ու նկարահանել, պատճառաբանելով, որ շուկայի տնօրեն Վահագն Մկրտչյանը տեղում չէ:
«Ես խոսեցի Վահագն Մկրտչյանի հետ, ասաց, որ 10-20 օրից մեր մամուլի խոսնակը բոլոր լրագրողների հետ կհանդիպի և կպարզաբանի»,-«Ա1+»-ասաց Մարատ Ապեյանը:
Շուկայի ներսում ընթանում էր լայնածավալ շինարարություն՝ փորում էին ողջ տարածքը: Բանվորների խոսքով, քանդում են, որպեսզի ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցեն:
Սակայն շուկայի պատասխանատուն այլ կարծիքի է։ «Այստեղ նկուղներն են քանդում, մաքրման աշխատանքներ են, ես ուրիշ բան ձեզ չեմ կարող ասել: Մնացած աշխատանքների համար լրացուցիչ տեղեկություն կտանք»,-հայտնեց Մարատ Ապեյանը:
Հիշեցնենք, որ շուկայի տնօրինությունը խոստացել էր. շուկան չի կորցնելու իր տեսքը, իսկ վերանորոգումից հետո էլ վաճառականները շարունակելու են իրենց գործը։
Հիշեցնենք նաեւ, որ Երեւանի փակ շուկան ճարտարապետ Գրիգոր Աղաբաբյանի եւ ճարտարագետ Համազասպ Առաքելյանի ստեղծագործությունն է։

Крытый рынок ремонтируют
Уже 3 дня идет ремонт первого крытого рынка Еревана, который в 50-х годах прошлого века был признан лучшим архитектурным строением города. А сейчас, по мнению жителей, здание в начале проспекта Маштоца ремонтируют с целью создания супермаркета на месте рынка.
Сегодня наша сьемочная группа попробовала узнать, что же происходит за стенами архитектурного памятника. Марат Апеян, представившийся ответственным за рынок, запретил снимать внутри рынка, объяснив, что директор рынка Ваагн Мкртчян не на месте.
«Я поговорил с Ваагом Мкртчяном. Он сообщил, что через 10-20 дней будет организована встреча с журналистами»,- сказал Марат Апеян корреспонденту «A1+».
В здании рынка полным ходом идет строительство. Рабочие говорят, что на данный момент строится подземный гараж.
Напомним, что начальство рынка пообещало, что здание не потеряет свой вид, а после ремонта торговые точки продолжат свою работу.
Напомним также, что здание крытого рынка спроектировано архитекторами Григором Агабабяном и Амазаспом Аракеляном.