«Հայտնի օրենք դզող փչողը»
Այսօր Աժ Գիտության, կրթության, մշակույթի եւ սպորտի հարցերով հանձնաժողովն նիստում որոշեց 15 օրով հետաձգել օրենքի ընդգրկումը ԱԺ- օրակարգ` խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու համար: Որոշումը ողջունեց նաեւ քննարկմանը ներկա Գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Ի՞նչ զիջումների է պատրաստ նախարարը «Լեզվի մասին» օրենքում. հարցին` Աշոտյանը պատասխանեց. «Մենք ճակատամարտի չենք ելել, որ զիջումներ անենք: Եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, որ իր քաղաքական, հասարակական կարիերայի սկիզբ է հանդիսանում այս օրինագիծը, մաղթում եմ հաջողություն, մենք այլ խնդիր ենք լուծում` նման տեսակի կրթական ծառայությունների թույլտվությունը»:
Օտարալեզու դպրոցներին դեմ արտահայտվողներին, մասնավորապես ՀՅԴ-ին եւ «Ժառանգությանը» Արմեն Աշոտյանը խնդրեց նախքան խորհրդարանական լսումները ծանոթանալ երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացված նախագծին. «Այն մտավախությունները, որ ունենային նաեւ իմ ՀՀԿ-ական գործընկերները փոփոխության է ենթարկվել: Սա է մեր համատեղ ինտելեկտուալ աշխատանքի որակական չափանիշը` քննադատել այն, ինչը չեն կարդացել»:
Աշոտյանը հարկ համարեց մեկ անգամ եւս ընդգծել. «ՀՀ-ում կրթության, դաստիարակության լեզուն հայերենն է»:
Աժ Գիտության, կրթության, մշակույթի եւ սպորտի հարցերով հանձնաժողովն այսօր քննարկեց նաեւ «ՀՀ ԳԱԱ-ի մասին» եւ «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրենքի նախագծերը: Հանձնաժողովի անդամ Անահիտ Բախշյանի կարծիքով «ՀՀ ԳԱԱ-ի մասին» օրենքով ակադեմիայի նախագահին ավելի մեծ լիազորություններ է տրվում, քան հանրապետության նախագահին. «Ի՞նչ ուզի անի, դա է ձեր ուզա՞ծը»: Տիկին Բախշյանը գտնում է, որ տարբեր բուհերի դասախոսները, գիտական գործունեություն ծավալողներ, ավելի մեծ թվով աշխատություններ են հրատարակում, հոդվածներ հրապարկում, քան ԳԱԱ անդամները: Ի դեպ, Աժ Գիտության, կրթության, մշակույթի եւ սպորտի հանձնաժողովի այսօրվա քննարկմանը ներկա Արդարադատության փոխնախարար Գեւորգ Մալխասյանին Անահիտ Բախշյանն անվանեց «հայտնի օրենք դզող փչող». «Մենք, ընդդիմադիրներս ինչ ներկայացնում ենք, պարոն Մալխասյանը այնպես է լղոզում»,- ասաց նա: Իսկ պարոն Մալխասյանը տիկին Բախշյանի որակումներն ընդունեց հումորով:

«Известный реставратор негодных законов»
Сегодня комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры и спорта решила отложить внесение проекта закона «о языке» в повестку дня НС. Это решение приветствовал и министр науки и образования Армен Ашотян.
На наш вопрос, к каким уступкам готов министр в законе «о языке»? Ашотян ответил: «Мы не битву пришли, чтобы делать уступки. Если кто-то считает, что сделает политическую карьеру на этом законе - желаю успеха, а мы решаем другую задачу: позволить подобные образовательные услуги».
Противникам законопроекта и в частности, фракциям «Наследие» и АРФД он посоветовал внимательно ознакомиться с представленным ко второму члену законопроектом: «Те положения, что вызывали опасения, в том числе и коллег от РПА изменены. Это и есть критерий качества нашей интеллектуальной работы - критиковать то, что не читали».
Ашотян подчеркнул еще раз: «В РА языком образования и воспитания является армянский».
Комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры и спорта обсудила сегодня и проекты законов «о НАН РА» и «о научной и научно-технической деятельности». По мнению члена комиссии Анаит Бахшян проект закона «о НАН РА» дает президенту НАН больше полномочий, чем президенту страны: «Пусть делает, что пожелает, этого вы хотите»?
Кстати, присутствовавшего сегодня на заседании комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и спорта замминистра юстиции Геворга Малхасяна она назвала «Известным реставратором негодных законов» за то, что он извращает все поправки, вносимые оппозицией. Последний ее характеристику воспринял с юмором.