Աշխատավարձը հասնում է 2 մլն դրամի՞
Շորժայի համայնքապետ Սուլիկո Շուշանյանը վստահեցնում է, որ համայնքը միակն է, որտեղ աշխատատեղի խնդիր չկա: Աշխատավարձերն էլ, ըստ նրա, այստեղ սկսում են 100-հազար դրամից հասնելով 2 մլն-ի դրամի:
«Այսօր աշխատուժի մեծ խնդիր ունենք, քանի որ լայն թափով աշխատում են մի քանի հիմնարկություններ, Երեւան-Շորժա երկաթուղին, նաեւ Շորժայի ու Ջիլի քրոմի և դունիտպերիդոտիտների հանքավայրերի շահագործման գործարանը»,- «Ա1+»-ին ասաց նա:
Համայնքի բնակիչները, սակայն, այլ բան պնդեցին: Այն, որ աշխատանք կա` նրանք չհերքեցին: Հարց է միայն, թե ովքեր են այդ աշխատատեղերը զբաղեցնում:
«Աշխատանք չենք կարողանում գտնել, քանի որ դրանք զբաղեցրել են գյուղապետի ծանոթները, ովքեր նույնիսկ այս համայնքում չեն էլ բնակվում: Հիմա էլ գործարկվում է հանքավայրերի շահագործման գործարանը եւ այդտեղ էլ աշխատելու համար առնվազն, պետք է նրա մտերիմը լինել»,- «Ա1+»-ին ասաց Շորժայի բնակիչներից մեկը:
Գեղարքունիքի մարզի Շորժա համայնքում ապրում է 225 ընտանիք, մեծամասամբ այստեղ զբաղվում են անասնապահությամբ: Գյուղում գործերն ավելի լավ են ընթանում հատկապես զբոսաշրջության սեզոնին, երբ արագ սպառվում է արտադրանքը: Գյուղում արտադրվող կաթն էլ մթերում են կաթի գործարանները: Այնինչ, գյուղացիներին ավելի շատ մտահոգում է այդ կաթի իրացման մեծածախ գինը:
«Կաթի մեկ լիտրը հանձնում ենք 100 դրամով, իսկ դա ավելի էժան է, քան կես լիտր հյութը կամ հանքային ջուրը»,-բողոքեցին Շորժայի բնակիչները:
Շորժայում առկա խնդիրներից առայժմ մնում են ճանապարհների բարեկարգումն ու մանկապարտեզի շենքի հարցը: Այս տարի համայնքի 25 երեխաներ կրկին ստիպված են մանկապարտեզ համարել փայտաշեն հին տնակը:
Մնացել են ջրի տակ
Իսկ մինչեւ Շորժա գյուղ մտնելը, հենց ավտոմայրուղուց նկատելի են կիսով չափ ջրի տակ անցած ափամերձ լողափերն ու հանգստյան տները: Սեւանին «կուլ են գնացել» նաեւ ափամերձ անտառների հարյուրավոր հեկտարներ: Լճում լողալու համար էլ նախ հարկավոր է հաղթահարել մամռակալած ափը: Ափամերձ փայտե տնակներից զրկված հանգստյան տներից մեկում, օրինակ, ջուրը ամբողջովին ծածկել է խաղադաշտը ու քիչ հեռու գտնվող ջրհան կայաններից մեկը:
«Սեւանը հիմա ավազանի ժողովրդի համար դարձել է չարիք: Ինչո՞ւ, որովհետեւ այսօր ափ չկա լողանալու, աղբի մեջ է, ձուկը վերջացել է, ամեն հանգստացողից հետո մի դիվիզիա է պետք, որ մաքրի, իսկ մենք չեն կարողանում գտնել միլիոններ, որ ափերը մաքրվեն»,-մտահոգությունը կիսեց Շորժայի համայնքապետ Սուլիկո Շուշանյանը:
Նման իրավիճակի պատճառ նա համարեց այն, որ ջրի մակարդակը բարձրացնելուց առաջ պատկան մարմինները չեն մաքրել ափերը, մինչդեռ կառավարությունը այդ նպատակով մեծ գումար է տրամադրել:
Նշենք, որ Սեւանի ջրի մակարդակը տարեցտարի աճում է, եւ ըստ «Սևանի մասին» օրենքի առաջիկա 20 տարում նախատեսվում է այն 1900,1-ից հասցնել 1903,5 մետրի:

Зарплата достигает 2 миллионов драмов?
Глава общины Шоржа Сулико Шушанян заверяет: община - единственная, где нет проблемы с занятостью. А зарплаты здесь, по его словам, начинаются со 100 тысяч драмов и доходят аж до 2 миллионов.
"Сегодня мы очень нуждаемся в рабочей силе, потому что с полным размахом работают несколько учреждений, действует железная дорога Ереван-Шоржа, а также завод по переработке Шоржинского и Джилинского месторождений хромовых и дунит-перидонитовых руд",- сказал он в беседе с "А1+".
Жители общины, однако, утверждали нечто иное. Вопрос в другом - кто занимает все эти рабочие места.
"Мы не можем найти работу, потому что рабочие места занимают знакомые сельского старосты, которые даже не проживают в этой общине. Сейчас вводится в строй завод по переработке руды, и, чтобы устроиться туда, надо быть, по меньшей мере, родственником нашего старосты",- сказал "А1+" один из жителей Шоржи.
В общине Шоржа Гегаркуникского марза живут 225 семей. Здесь занимаются преимущественно животноводством. Дела в селе идут получше особенно в туристический сезон, когда товары раскупаются быстро. Молоко закупают молокозаводы. Между тем, сельчан больше заботит оптовая цена сдаваемого туда молока.
"Литр сдаем за 100 драмов, а это дешевле, чем пол-литра сока или минеральной воды",- жаловались жители Шоржи.
Из нынешних проблем Шоржи остаются благоустройство дорог и вопрос здания детсада. В этом году 25 детей общины снова вынуждены считать своим детским садом старый деревянный домик.
Остались под водой
А до поездки в Шоржу, прямо из окна автомобиля видны наполовину ушедшие под воду прибрежные пляжи и дома отдыха. Севан "поглотил" и сотни гектаров прибрежных лесов. Для того, чтобы поплавать в озере, надо сначала преодолеть затянутый тиной берег. К примеру, в одном из прибрежных домов отдыха, лишившихся прибрежных деревянных строений, вода полностью покрыла игровую площадку и одну из расположенных поблизости водозаборных станций.
"Сегодня Севан стал бедствием для жителей бассейна озера. Почему? Потому что сейчас нет удобного берега, чтобы искупаться, все покрыто мусором, рыбы нет, после каждого отдыхающего нужна целая дивизия, чтобы все убрать, а мы не можем найти миллионы драмов, чтобы очистить берега",- поделился своими заботами глава Шоржинской общины Сулико Шушанян.
Причиной подобной ситуации он счел то, что до повышения уровня воды госструктуры, которым это положено по должности, не очистили берега, между тем, правительство выделило на это большие средства.
Отметим, что уровень воды в Севане повышается с каждым годом. Согласно закону "О Севане", в предстоящие двадцать лет запланировано довести этот уровень с 1900,1 м до 1903,5 м.