«Իմ որդուն սպանել են մտածված»
Տավուշի Մեհրաբ գյուղի զորամասում հուլիսի 27-ին մահացած պայմանագրային զինծառայող Արտակ Նազարյանի մայրը` Հասմիկ Հովհաննիսյանը, բաց նամակ է հղել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
Հունիսի 27 -ին առավոտյան ժամը 7:00-ին, ըստ պաշտոնական վարկածի, որդիս` Արտակ Նազարյանը իբրև թե "ինքնասպան" է եղել: Ես պնդում եմ, որ որդիս երբեք այդպիսի բան անել չէր կարող: Նա հավատում էր Աստծուն, ուներ խոստովանահայր, Սուրբ երրորդություն եղբայրասիրաց ընկերության անդամ էր մինչև Պաշտպանության նախարարության հրամանով աշխատանքի անցնելը: Նրա համար աստվածային օրենքները միս ու արյուն էին դարձել, և նա հստակ գիտեր, որ ոչ միայն սպանությունն է մեղք, այլև ինքնասպանությունը, և այդ մեծագույն մեղքի բաժինը ահավոր է լինելու:
Գիտեմ, Ձեզ համար ծիծաղելի է հոգևոր բարձրագույն արժեքներից խոսելը:
Իմ որդուն սպանել են: Սպանել են մտածված, սառնասրտորեն, հաշվարկով: Վերացրել են իրենց ճանապարհին խանգարող լույսը, բարին ու ազնիվը: Այդպիսի գազանները չարիք են և ծնունդ են անպատժելիության մթնոլորտի: Նրանք սովորական մարդասպաններ չեն, նրանք հայրենիքի դավաճաններ են, որոնք սահմանի վրա գազանաբար սպանում և ոչնչացնում են սահմանապահ սպային:
Իրենց եղեռնագործության հետքերը ծածկելու համար մարմինը բարձրացրել են 300 մետր դիրքերից վերև, դրել թշնամու տեսադաշտում` հուսալով թշնամու դիպուկահարների արձակած գնդակի վրա, բայց թուրքը հասկացել է, որ այնտեղ թիկնած սպան եթե սպանված չէ, ապա կիսամեռ է, և հայերին պատրվակ է պետք, իրենց իսկ ձեռքով սպանվածին վերագրելու թշնամական կողմին: Բայց իրենց հաշվարկների մեջ սխալ դուրս գալով, կիսամեռ սպայի հարցերը վերջնականապես լուծելու համար ավտոմատի փողը մտցնում են բերանը և կրակում: Փոխանակ, գոնե այդ անելուց առաջ բժիշկ կանչեին, օգնություն ցույց տային, լվային վերքերը, որոնք թիվ ու հաշիվ չունեն, դրանով թեթևացնելով իրենց մեղքը, ընդհակառակը, գնում են մինչև վերջ:
Եվ այդպիսիներին, չգիտես ում հրամանով, փորձում են պաշտպանել հենց սկզբից` ակնհայտ սպանությունը "ինքնասպանության" քողի տակ մտցնելով: Նրանք, ովքեր աշխատում են այդ ուղղությամբ, միտումնավոր փաստերն աղավաղելով, իբրև թե հանուն հայկական բանակի պատվի գործը քշում են առաջ, նրանք ևս ազգի և հայրենիքի դավաճաններ են և դրանով ավելի են գցում բանակի պատիվը` արյան ու խայտառակության խարան դնելով բանակի ու նրա ղեկավարության ճակատին:
Արյունն ու խայտառակությունը մաքրելու միակ ճանապարհը արդար քննություն անցկացնելն է, որը հենց սկզբից ընթանում է ահավոր թերություններով.
Մատնահետքեր չեն վերցրել դեռևս չսառած (ըստ իրենց ասածի) որդուս վրայից, աշխատել են առանց ձեռնոցների, տունը, որտեղ բնակվել է որդիս, չի կնքվել: Դեպքից 10 օր հետո բնակարանում խուզարկություն է կատարվել, որտեղից չի գտնվել որդուս օրագիրը` թվագրված 2010թ.: Առգրաված իրերի մասին ոչինչ չի ասվել: Ես չգիտեմ, արդյոք, զինվորական պայուսակն ու ձմեռային բաճկոնը, որն այս անգամ հետը տարել էր ծածկվելու համար, կա՞ն, թե` ոչ:
Որդուս մարմինը լրիվ մերկ են ուղարկել Երևան: Ուր են որդուս զինվորական համազգեստները: Ես դրանց վրա իմ ձեռքով կար եմ արել և լավ եմ ճանաչում, արդյոք չեն փոխելու: Գազանաբար կատարված սպանության արդյունքում համազգեստի վրա ևս բազմաթիվ հետքեր կլինեին:
Մարմինը պահպանելու համար սառույցը մեզանից են ուզել` 40 կգ.: Բավական չէ, որ կատարվել է ահավոր հանցագործությունը, որն անուն չունի ու դրանից հեշտ պրծնելու համար ուզում են փակ դագաղով տուն ուղարկել և միայն իմ աղաչանքով ու պահանջով են դեմքը սարքել, մի տոննա ներկանյութերով ծածկել ու տուն բերել հուլիսի 29-ին, աշխատանքային օրվա վերջում: Հենց այդ ժամանակ քթում արդեն առկա են եղել որդեր, որի համար բժիշկ հրավիրեցինք: Նա քթանցքները մաքրեց որդերից ու հատուկ նյութերով զմռսեց այն:
Հաջորդ օրը, հուլիսի 30-ին կատարել ենք թաղումը: Մարմինն ահավոր վիճակում էր: Եվ հենց սա էլ վկայում է, որ դեպքը եղել է ոչ թե 27-ին, այլ ավելի վաղ` 24-ի լույս 25-ի գիշերը: Մինչև Երևան տեղափոխելը որտե՞ղ է դրված եղել մարմինը և ինչո՞ւ: Այնտեղ դիազննում չէր արվելու, միայն համազգեստը հանելու համար են այդպես վարվել, ոմանց բարի ծառայություն են մատուցել:
Մահացած որդուս մարմինը ուղեկցողներից մեկը եղել է գումարտակի հրամանատարը: Նա շատ անհոգ է եղել, խոսել է այնպես, կարծես ոչինչ էլ չի եղել: Դա այն հրամանատարներից մեկն է, որի մասին որդիս հոր հետ խոսելիս ասել է` հայրիկ, երկու հոգի ընկած են հետևիցս` զամպալիտն ու գումարտակի հրամանատարը, հատկապես վերջինս:
Այն բոլոր անհրաժեշտ տվյալները, որոնք պետք է օգնեին գործի բացահայտմանը, միտումնավոր ուշացվել են, ինչը խոսում է այն մասին, որ գործը նպատակամղված տարվում է այլ ուղղությամբ, թաքցնելու բանակում իրենց կերակրամանին կպած գազան հրամանատարներին` գումարտակի հրամանատարին, ով որդուս մարմնին ընդառաջ գնացած ամուսնուս ու ազգականներիս ներկայությամբ ասել էր, որ որդիս թույլ սպա է:
Ամուսնուս հարցին, թե առաջինը ով է տեսել մարմինը դեպքից հետո, պատասխանել էր զամպալիտը, որն էլ իբրև թե գրպանից "ինքնասպանության" մասին քսիֆ գրությունն էր հանել և պահել մոտը:
Գրությունն ի հայտ եկավ որդուս բնակարանի խուզարկությունից երկու օր հետո, իսկ բնակարանը խուզարկել են դեպքից տաս օր հետո: Եվ քննիչ Մադաթյանը հայտնաբերված սարքված գրությունը հապճեպ ուղարկում է փորձաքննության: Ինձ համար սարքված այդ գրությունը կոպեկի արժեք չունի, ըստ շարադրվածի` այն գրվել է սպանությունից հետո:
Որդուս բլոկնոտը, որը չգիտեմ բնակարանից են գողացել, թե ըստ իրենց ասածի գրպանից է հանվել, հոշոտված է որդուս մարմնի նման, բոլոր էջերը պոկել են և թողել երեք էջ, որոնց վրա ամսաթվեր կան և մեկ պոկված էջ, որի վրա սարքված է "ինքնասպանության" գրությունը: Մեզ բնօրինակը ցույց չեն տվել, իսկ ինչպիսի գաղտնիքներ կբացեր բնօրինակը...
Մի՞թե "ինքնասպանության" գնացողը 300 մետր բարձրություն է հաղթահարում, սեփական մարմինն է խոշտանգում, ջարդում է գլուխն ու ատամները, կրակում սեփական բերանի մեջ և ոչ թե գազան խոշտանգողների վրա:
Պարոն նախարար, հարց է ծագում. ինչու Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության բաժինն ավարտած 30 ամյա երիտասարդը, ով անփորձ լինելով զինվորական կեղտոտ գործարքներին, որոնց մասին դուք շատ լավ տեղյակ եք, իր դասակի զինվորներին վերաբերվել է ինչպես եղբայրների, ճանաչել ու սիրել է Աստծուն, հանկարծ մոռացավ ամեն ինչ և ինքնասպան եղավ:
Ինչու դուք, որ ամբողջ համակարգի գլուխն եք, թեև հենց Ձեր մասին էլ ասում են, որ թույլ նախարար եք, և Ձեզանից ոչինչ կախված չէ, չեք ուզում քերեք, մաքրեք բանակի և համակարգի վրայի արյունն ու կեղտը, իրոք պատժել մեղավորներին: Եթե դա Ձեր հնարավորություններից դուրս է, ուրեմն դուք էլ որդուս նման "ինքնասպան" եղեք և թողեք մի իսկական գրություն, որ որպես բարձրաստիճան զինվորական ամաչում եք այսպիսի կոռումպացված հայկական բանակ ունենալուց:
Ուրեմն այսպես, բոլոր նրանք, ովքեր կամա, թե ակամա մասնակցել են որդուս սպանությանը, սկսած հրաման տվող գումարտակի հրամանատարից, ում կալանքի տակ վերցնելու փոխարեն ազատել եք աշխատանքից, վկա զինվորներից, կռիվը հրահրողներից, բռնություն գործադրողներից, թևերը բռնողներից, գլխին հարվածողներից (զամպալիտը, որի հարվածի արդյունքում, եթե չի մահացել, ապա ուշաթափ է եղել և այդպես թողել են օրեր շարունակ, մինչև որոշեն, թե ինչ են անում), քննիչից, մարմինը տեղափոխողներից, որոնց բութ մատնահետքերը դաջված էր որդուս ջարդված թևերի վրա, վերջացրած, համակարգը կաշառակերության մեջ թաղողներից, որոնք ոչ միայն իրենց ձեռքերն են թաթախել որդուս արյան մեջ և նրա նման շատ երիտասարդների, բոլորին կանգնեցնում եք դատարանի առջև և ոչ թե որպես սովորական մարդասպանների, այլ որպես հայրենիքի դավաճանների, որոնց համար բացի իրենց փորից ուրիշ սրբություն չկա: Հայրենիքի դավաճաններին պատերազմական իրավիճակում գնդակահարում էին:
Արտակ Նազարյանի մայր` Հասմիկ Հովհաննիսյան
Լրագիր օն-լայն պարբերականին  միջոցով Սեյրան Օհանյանին ուղարկված  բաց նամակում Հասմիկ Հովհաննիսյանը իբրեւ "Հետգրություն" նաեւ նշել է."Այս նամակը ես ուզում էի ձեզ ուղարկել, բայց համոզված լինելով, որ այսպիսի նամակներ երբեք չեք ընթերցում, գերադասեցի հրապարակել մամուլում, որպեսզի ստիպված լինեք այն կարդալ":

“Моего сына убили преднамеренно”
Мать военнослужащего-контрактника Артака Назаряна, скончавшегося 27 июля в воинской части села Меграб Тавушского марза, Асмик Оганесян, оаправила открытое письмо министру обороны РА Сейцрану Оганяну. Представляем полный текст этого письма:
В 7.00 утра 27 июля, согласно официальной версии, мой сын Артак Назарян якобы "совершил самоубийство". Я утверждаю, что мой сын никогда не мог сделать ничего подобного. Он верил в Бога, у него был духовник, до службы в армии по приказу Министерства обороны он состоял в братстве Святой Троицы. Божьи законы стали для него плотью и кровью, и он четко знал, что грехом является не только убийство, но и самоубийство, и наказание за этот грех будет ужасным.
Я знаю, что Вам смешно говорить о высших духовных ценностях.
Моего сына убили. Убили намеренно, хладнокровно, расчетливо. Устранили мешающие им свет, доброту и честность. Такие звери - бедствие и порождение атмосферы безнаказанности. Они - не простые убийцы, они - предатели Родины, зверски убивающие и уничтожающие на границе офицера-пограничника.
Для сокрытия следов своего злодеяния они подняли тело на 300 м выше позиций, положили в поле зрения противника, рассчитывая на выстрелы снайперов оттуда. Но турки поняли, что, если возлежащий там офицер не убит, то он полумертвый, и армянам нужен повод приписать вражеской стороне убийство, совершенное ими же. Но, ошибшись в расчетах, они для окончательного решения всех вопросов засунули дуло автомата ему в рот и выстрелили. Вместо того, чтобы позвать врача, оказать помощь, обмыть раны, которых было бессчетное количество, и тем самым облегчить свою вину, они, напротив, пошли до конца.
И таких, не знаю, по чьему приказу, изначально пытаются защитить, квалифицируя явное убийство как "самоубийство". Те, кто работает в этом направлении, преднамеренно искажая факты, двигая дело вперед якобы во имя чести армянской армии, - они тоже предатели нации и родины, и тем самым они еще более роняют честь армии, ставя печать крови и позора на челе армии и ее руководства.
Единственный способ смыть кровь и позор - проведение справедливого расследования. Сейчас оно с самого начала ведется с чудовищными недостатками.
С еще не остывшего (по их словам) тела моего сына не сняли отпечатков пальцев, работали без перчаток, дом, где проживал мой сын, не опечатали. Спустя 10 дней в квартире был произведен обыск, по итогам которого не был найден дневник моего сына, датированный 2010 годом. Ничего не было сказано о конфискованных материалах. Уж не знаю, есть ли сейчас воинская сумка и зимняя куртка, что он на этот раз взял с собой, или нет.
Тело моего сына отправили в Ереван полностью обнаженным. Где его военное обмундирование? Я своей рукой нашила метки на эту одежду и знаю ее. В результате зверского убийства многочисленные следы остались бы и на одежде.
Для хранения тела у нас потребовали лед - 40 килограммов. Мало того, что было совершено ужасное преступление, даже не имеющее названия, так для того, чтобы от него ускользнуть, сына хотели отправить домой в закрытом гробу, и только по моей мольбе и требованию привели в порядок его лицо, покрыли его гримом и доставили домой 29 июля, к концу рабочего дня. Уже тогда у него в носу были червы, в связи с чем мы вызвали врача. Тот очистил носовые полости и закупорил их особыми материалами.
На следующий день - 30 июля мы провели похороны. Тело было в ужасном состоянии. Именно это свидетельствует о том, что событие произошло не 27 июля, а раньше - в ночь с 24 на 25 июля. Где находилось тело до его доставки в Ереван, и почему? Там не намечалось провести вскрытие, так поступили только для того, чтобы снять обмундирование и тем самым сделать кое-кому доброе дело.
Одним из сопровождавших тело моего умершего сына был командир батальона. Он был весьма беззаботен, говорил так, будто ничего не случилось. Это - один из тех командиров, говоря о которых с отцом, мой сын повторял: "Отец, двое постоянно гоняются за мной - замполит и комбат, особенно последний".
Все необходимые данные, которые должны были помочь раскрытию дела, преднамеренно задерживались, что говорит о том, что дело целенаправленно ведется в другом направлении - покрыть припавших к своей армейской кормушке командиров, включая комбата, который сказал моему мужу и родственникам, вышедшим встречать тело сына, что мой сын - слабый офицер.
На вопрос моего мужа, кто первым увидел тело после происшествия, ответил замполит, который якобы извлек из кармана сына записку о "самоубийстве" и сохранил у себя.
Записка появилась два дня спустя после обыска квартиры моего сына, а квартиру обыскивали через десять дней после происшествия. И следователь Мадатян поспешно отправил найденную сфабрикованную записку на экспертизу. Для меня эта фальшивая бумажка не стоит ни копейки, судя по содержанию, она была написана после убийства.
Блокнот моего сына, то ли похищенный из квартиры, то ли вынутый, по их словам, из кармана сына, растерзан наподобие тела моего сына, все страницы вырваны, оставлены тольео три, на которых указаны даты, и одна вырванная страница, на которой составлена записка о "самоубийстве". Оригинал нам не показали, сколько бы тайн он раскрыл...
Разве идущий на "самоубийство" лезет на 300 метров вверх? Пытает собственное тело, разбивает себе голову и зубы, стреляет себе в рот, а не в зверей-мучителей?
Господин министр, возникает вопрос: почему 30-летний молодой человек, окончивший факультет востоковедения Ереванского Государственного института, будучи неискушенным в грязных военных делишках, о которых вы осведомлены очень хорошо, относившийся к солдатам своего взвода как к братьям, знавший и любивший Господа, всё забыл и покончил с собой?
Почему вы, являясь главой всей системы, хоть про Вас и говорят, что Вы слабый министр, и от Вас ничего не зависит, не хотите взяться за очищение армии и весей системы от крови и грязи, реально наказать виновных? Если это выше Ваших возможностей, значит, и Вам надо стать "самоубийцей", наподобие моего сына, и оставить нефальшивую зписку о том, что Вам как высокопоставленному военному стыдно иметь такую коррумпированную армянскую армию.
Итак, все те, кто вольно или невольно участвовал в убийстве моего сына, от отдавшего приказ комбата, которого вы освободили от работы вместо того, чтобы взять под стражу, солдат-свидетелей, тех, кто провоцировал драку, совершал насилие, хватал за руки, бил по голове (замполит, от удара которого сын если не умер, то потерял сознание, и его бросили в таком состоянии, пока не решили, что с ним делать), следователя, тех, кто перевозил тело, чьи грубые отпечатки пальцев остались на сломанных руках моего сына, и кончая похоронившими систему в коррупции, которые обагрили свои руки кровью моего сына и кровью многих других молодых людей - всех их Вы должны поставить перед судом, причем не как обычных преступников, а как предателей Родины, для которых нет иных святынь, кроме их собственного брюха. В военное время предателей Родины расстреливали.
Мать Артака Назаряна - Асмик Оганесян
П.С. Я хотела отправить это письмо Вам, но, будучи убежденной, что такие письма Вы никогда не читаете, предпочла опубликовать его в прессе, чтобы Вам пришлось его прочесть.