14:44 | Սեպտեմբեր 06, 2010 | ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
2010 թ. սեպտեմբերի 7-ին՝ ժամը' 11:00-ին, ՀՀ սահմանադրական դատարանում տեղի կունենա դատական նիստ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի'«խախտվել» բառից հետո «նրա» արտահայտությունը հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջով:
Գործի էությունը կայանում է նրանում, որ Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ Վանաձոր համայնքի ավագանու որոշմամբ համայնքի սեփականությանը պատկանող հողատարածքը անվարձահատույց օգտագործման տրամադրվելու վերաբերյալ, մինչդեռ ՏԻՄ օրենսդրությամբ համայնքի սեփականությունը անվարձահատույց տրամադրելը հանդիսանում է օրենքի խախտում: Կազմակերպությունը խախտումը վերացնելու համար հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան: Դատարանը գործը վարույթ չի ընդունել՝ պատճառաբանելով, որ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի համաձայն՝ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձինք կարող են բողոքարկել պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործողությունները, անգործությունը, վարչական ակտերը միայն այն դեպքում, եթե դրանցով խախտվել են կամ կարող են խախտվել նրանց  իրավունքները եւ ազատությունները:Տվյալ պարագայում դատարանը եզրակացրել է, որ կազմակերպության որեւէ իրավունք ավագանու որոշման արդյունքում չի խախտվել: Դատարանը հաշվի չի առել այն հանգամանքը, որ  յուրաքանչյուր ոք համարվում է համայնքի սեփականատեր, հետեւաբար՝ շահագրգիռ անձ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն այնուհետև դիմել է ՀՀ սահմանադրական դատարան՝ ՀՀ վարչական դատարանի կողմից դրված սահմանափակումը դատական պաշտպանությամբ վերանայելու և տվյալ նորմը ՀՀ սահմանադրությանը համապատասխանեցնե՝լու պահանջով:

Сакунц обратился в КС
7 сентября 2010 в 11:00 в КС пройдет слушание дела по иску о признании антиконституционным иску выражения «его» после слова «нарушено» в части 1 статьи 1 Административного кодекса РА.
Суть дела состоит в иске, представленном Ванадзорским отделением Хельсинкской гражданской ассоциации в административный суд РА против решения совета старейшин Ванадзора о безвозмездном предоставлении в пользование земли, принадлежащей общине, при том, что безвозмездная передача земли в пользование, является противозаконной по законодательству об органах местного самоуправления. Суд дело к рассмотрению не принял, мотивируя это тем, что, физические или юридические лица могут обжаловать действия государственных или местных властей, только в том случае, если они нарушают или могут нарушить их права и свободы.
В данном случае, Суд заключил, что решение совета старейшин никаких прав организации не нарушило и отклонил иск. Однако, каждый житель общины является собственником общинной земли и, следовательно, заинтересованным лицом.
Ванадзорское отделение Хельсинкской гражданской ассоциации обратилось в КС с иском о пересмотре решения Административного суда РА и о толковании данной нормы согласно конституции РА.