«ՀՌԱԿ կուսակցապետի հետ «Նաիրիտ» գործարան ՓԲԸ-ն քննարկելու միայն մեկ հարց ունի, այն էլ` միայն դատական ատյաններում` իրենց պարտքը «Նաիրիտին»,- «Ա1+»-ին ասաց «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ի հասարակայնության եւ ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Հարությունյանը: Ըստ նրա` « Հարություն Առաքելյանի կողմից ղեկավարված «Ջանկօգ- քիմ» ՍՊԸ մինչ այսօր էլ «Նաիրիտին» պարտք է մոտ 6.600.000 ՀՀ դրամ` այդ ընկերությանը մատակարարված ապրանքների դիմաց: Իսկ պարտավորությունների կատարումից խուսափելու նպատակով ընկերությունը 20.01.2006 թ. լուծարվել է»:
Հիշեցնենք, որ « Նաիրիտը» այս հայտարարությունն արել է ի պատասխան ՀՌԱԿ -ի տնտեսական հանձնախմբի հայտարարությունների: Հանձնախումբը ուսումնասիրություններ էր կատարել եւ պարզել, որ Հայաստանը զրկվելու է կաուչուկ արտադրելու մենաշնորհից: Նաեւ 5000 աշխատակիցներ զրկվելու են աշխատանքից:
Իսկ «Նաիրիտը» կասկածի տակ է առնում այդ կուսակցության տնտեսական հանձնախմբի գոյությունը:
«Տնտեսական հանձնախումբ կոչվածի ազնիվ կուսակցական- անդամները թող ճշտեն. թե օրենսդրության ո՞ր դրույթների հիման վրա է պարտք ունեցող ընկերությունը լուծարվել, եւ թե արդյոք այդ գործարքում չկա քրեական տարր»,-ասված է «Նաիրիտի» պատասխանում:

"У ЗАО "Завод Наирит" есть только один вопрос для обсуждения с предводителем ЛДПА., и то - только в судебных инстанциях. Это - их задолженность "Наириту",- сказала "А1+" руководитель службы связей с общественностью и СМИ ЗАО "Завод Наирит" Ануш Арутюнян. По ее словам, "возглавляемое Арутюном Аракеляном ООО "Джанког-хим" по сей день должно "Наириту" около 6,6 млн. драмов за поставленные этой компании товары. А с целью избежать ответственности за выполнение своих обязательств компания 20.01.2006 г. была ликвидирована".
Напомним, что "Наирит" сделал это заявление в ответ на заявления экономической комиссии ЛДПА. Комиссия провела исследование и выяснила, что Армения лишится монополии на производство каучука. И 5000 сотрудников лишатся работы.
А "Наирит" ставит под сомнение существование экономической комиссии этой партии.
"Пусть честные партийцы, состоящие в этой так называемой экономической комиссии, уточнят, на базе каких положений законодательства была ликвидирована компания-должник, и нет ли в этом деянии уголовного элемента",- говорится в ответе "Наирита".