«Armenia Expo 2010»-ի առանձնահատկությունները
Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամալիրի ավելի քան 10 000 քառ մետր տարածքում այսօր մեկնարկեց «Armenia Expo 2010» 10-րդ ունիվերսալ տարածաշրջանային առեւտրաարդյունաբերական ցուցահանդես-ֆորումը:
Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում էին ավելի քան 240 ընկերություններ Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից, Ռուսաստանից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Իրանից, Վրաստանից եւ այլն: Ցուցահանդես-ֆորումը կազմակերպել են «Logos Expo» կենտրոնը եւ «Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների» միությունը:
Ցուցահանդես-ֆորումին ներկա էին նաեւ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որն ի դեպ ժամանեց նախատեսված ժամից 45 րոպե ուշացումով: Պատճառը Կառավարության նիստն էր, որը հինգշաբթի օրվա փոխարեն այսօր էր տեղի ունեցել: Իր բացման խոսքում նա կարեւորեց այս միջոցառումը, քանի որ այն ըստ նրա` ձեռնարկատերերի միջեւ կազմակերպման բացառիկ հնարավորություն է. «Մեզ համար կարեւոր է նաեւ, որ պահպանվի միջազգային կարգավիճակը եւ լինեն օտարերկրյա մասնակիցներ, քանի որ դրա շնորհիվ մենք գնահատում ենք նաեւ բիզնես միջավայրը Հայաստանում, բացահայտում մեզ համար հետաքրքրությունները, որոնք ներդրողները դրսեւորում են ՀՀ-ի նկատմամբ»:
Վարչապետի այս խոսքի ժամանակ ցուցահանդեսին ներկայացված շվեյցարական տոհմական կովերը սկսեցին մերթընդմերթ բառաչել: «Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների» միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը ժպիտով նկատեց, որ այս տարվա ցուցահանդեսը ոչ միայն արդյունաբերական է. «Ունենք գործարարություն, որ ոչ մի բանի դեմ չի կանգնում, դուք լսում եք տոհմական շվեյցարական ցլիկի ոռնոցը, որը նաեւ ներդրում է այս ոլորտը զարգացնելու համար»: Բացի այդ, ըստ նրա` այս ցուցահանդես-ֆորումը դրական լիցքեր կուղղորդի հասարակությանը, որ. «Որքան էլ ասեկոսեներն այն մասին, թե ճգնաժամ է, ճգնաժամային վիճակ է, գործարարության համար պայմանների դժվարությունները ռեալ են, կան, բայց մենք ունենք առաջ գնացող տնտեսություն»:
Ցուցահանդես-ֆորումի մասնակից հայ արտադրողները մեծ սպասելիքներով են եկել, սակայն չեն մոռանում նշել նաեւ իրենց ոլորտի խնդիրները:
«Մեգերյան կարպետ» ընկերությունը, որն արդեն 10 տարի է ձեռագործ գորգեր է արտադրում, եւս ներկայացված էր ցուցահանդեսին: Ինչպես «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց ընկերության մարկետինգի գծով տնօրեն Հայկ Այվազյանը` համաշխարհային ճգնաժամի պատճառով փոքրացրել են արտադրության ծավալները, սակայն այժմ միտումները դրական են:
Նրա ասելով` ձեռագործ գորգերը բավականին թանկ են եւ այդ պատճառով հիմնականում արտահանում են: Արտահանման եւ իրացման հարցում եւս կան դժվարություններ եւ այդ պատճառով այս ցուցահանդեսը, ըստ ընկերության ներկայացուցչի` համագործակցության համար լավ խթան կհանդիսանա:

Особенности «Armenia Expo 2010»
В Спортивно-концертном комплексе имени К.Демирчяна, на территории более чем в 10 тыс. кв.м сегодня стартовала 10-я универсальная региональная торгово-промышленная выставка-форум «Armenia Expo 2010».
В нынешнем году в выставке участвует более 240 компаний из Армении, Нагорного Карабаха, России, Китая, Германии, Ирана,, Грузии и других стран. Выставку-форум организовали Центр «Logos Expo» и Союз промышленников и предпринимателей Армении.
На выставке-форуме присутствовали премьер-министр Армении Тигран Саргсян, министр экономики Нерсес Ерицян. Кстати, премьер прибыл с 45-минутным опозданием. Причиной этого было заседание правительства, состоявшееся сегодня вместо традиционного четверга.
В своем выступлении на открытии выставки премьер подчеркнул важность этого мероприятия, поскольку оно, по его оценке, является исключительной возможностью организации связей между предприятиями: «Для важно также, чтобы сохранялся международный статус и были зарубежные участники, поскольку благодаря этому мы также оцениваем бизнес-среду в Армении, выявляем интересы, которые инвесторы проявляют в отношении Армении».
Во время выступления премьер-министра представленные на выставке швейцарские племенные коровы начали издавать мычание. Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян с улыбкой заметил, что нынешняя выставка - не только промышленная: «У нас имеется предпринимательство, которое ни перед чем не остановится, вот, вы слышите рев швейцарского бычка, который тоже является вкладом в развитие этой отрасли». Кроме того, по его словам, эта выставка-форум придаст обществу позитивные импульсы, так как: «Сколько бы ни поговаривали о том, что сейчас кризис, кризисная ситуация, и условия для предпринимательства трудные - да это реально, это есть, но мы имеем и эконемику, которая движется вперед».
Армянские производители, принимающие участие в выставке-форуме, пришли сюда с большими ожиданиями. Но они не забывают и указать на проблемы в своих сферах.
Компания "Мегерян карпет", которая уже 10 лет выпускает ковры ручной работы, тоже представлена на выставке. Как в беседе с "А1+" отметил директор компании по вопросам маркетинга Гайк Айвазян, по причине мирового кризиса объемы производства сократились, но сейчас тенденции положительные. По его мнению, ковры ручной работы довольно дороги, и по этой причине производитель их, в основном, экспортирует. Есть сложности при экспорте и реализации, поэтому нынешняя выставка, по словам представителя компании, станет хорошим стимулом к сотрудничеству.