Օրերս Շենգավիթի համայնքի բնակիչ Աշոտ Առաքելյանը իր տան տարածքում գյուռզա տեսակի օձ է սատկացրել:
«Աշխատանքից դուրս եկա, տեսնեմ մի հատ օձ իր համար գնում ա: Անմիջապես սատկացրի: Էս տարածքում օձերը շատ են, արդեն սովորել ենք, շատ ենք սատկացրել»,-ասաց Աշոտը:
Ըստ Առողջապահության նախարարության` այս տարի արձանագրվել է օձի խայթոցի 75 դեպք: Ամենաշատ դեպքերը գրանցվել են Արարատի մարզում` 19 դեպք: Բարեբախտաբար զոհեր չկան: Այն Արմավիրի, Արագածոտնի և Սյունիքի մարզերում գրանցվել են համապատասխանաբար 14, 13 և 10 դեպքերով: Լոռու, Տավուշի և Կոտայքի մարզերում գրանցվել են 5-ական օձի խայթոցի դեպքեր: Վայոց ձորում գրանցվել է 1 դեպք, իսկ Երևանում 3:
Դեպքեր չեն գրանցվել միայն Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզերում:
Տուժածներից 73-ը ապաքինվել և դուրս է գրվել հիվանդանոցներից: Երկուսի կյանքը չի հաջողվել փրկել: Մահացու դեպքերից մեկը գրանցվել է Սյունիքի մարզում, իսկ մյուսը` Գեղարքունիքում:

Зарегистрировано 75 случаев укусов змеи
«Пришел я с работы, гляжу - змея, ползет себе. Я ее тут же прикончил. Здесь много змей, мы уже привыкли, многих поубивали»,- сказал Ашот.
По данным Министерства здравоохранения, в нынешнем году зарегистрировано 75 случаев укуса змеи. Больше всего таких случаев зарегистрировано в Араратском марзе - 19. Жертв, к счастью, нет. В Армавирском, Арагацотнском и Сюникском марзах зарегистрировано соответственно 14, 13 и 10 случаев. В Лорийском, Тавушском и Котайкском марзах зарегистрировано по 5 случаев укуса змеи. В Вайоц дзоре зарегистрирован 1 случай, а в Ереване - 3.
Подобных случаев не зарегистрировано только в Ширакском и Гегаркуникском марзах.
73 пострадавших выздоровели и выписались из больниц. Жизнь двоих спасти не удалось. Один летальный исход зарегистрирован в Сюникском марзе, другой - в Гегаркуникском.