Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող բոլոր 201 դպրոցները պատրաստ են նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին: Ըստ Երեւանի քաղաքապետարանի մամլո ծառայության`2010 թվականի ծրագրով վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում մայրաքաղաքի թվով 24 դպրոցներում: Վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում փոխվել են դպրոցական շենքերի հաղորդուղիները, բարեկարգվել են տանիքները, նորոգվել են սպորտային և հանդիսությունների դահլիճները, կատարվել են ներքին հարդարման աշխատանքներ: Դպրոցների վերանորոգման աշխատանքների համար հատկացվել է մոտ 618 մլն դրամ:
Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ ծավալուն շինարարական աշխատանքներ են ընթանում նաև մայրաքաղաքի նախադպրոցական կրթական հաստատություններում:Ծրագրում ընդգրկված 102 մանկապարտեզներում տեղադրվում են ջեռուցման համակարգեր, որոնցից 11 մանկապարտեզում նախատեսվում է լոկալ կաթսայատների կառուցում: Օգոստոսի 31-ի դրությամբ շինարարական աշխատանքներն ավարտված են 32 մանկապարտեզներում, ևս 3-ում կավարտվեն օրերս:
Ծրագրի ավարտից հետո մայրաքաղաքի բոլոր մանկապարտեզներն ապահովված կլինեն ջեռուցման անհատական համակարգերով: Այդ նպատակով Երևանի համայնքային բյուջեից հատկացվել է 1 մլրդ 200 մլն դրամ: Երևանի քաղաքապետարանի կողմից շինարարական աշխատանքների ընթացքի նկատմամբ հաստատված է խիստ հսկողություն:
Քաղաքապետի հանձնարարությամբ նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջանների անապահով ընտանիքների 1-4-րդ դասարան հաճախող 4445 երեխաների բաշխվել են ուսապայուսակներ և գրենական պիտույքներ: Բացի այդ, որպես պետական սոցիալական աջակցություն, Երևան քաղաքի նպաստառու ընտանիքների 1474 երեխաների առաջին դասարան հաճախելու կապակցությամբ կհատկացվի 25 հազարական դրամ միանվագ նպաստ:
Այս տարի սեպտեմբերի 1-ին քաղաքապետարանի ենթակայության 201 դպրոցները կդիմավորեն մոտ 9700 առաջին դասարանցիների, իսկ բոլոր դասարաններում ընդհանուր առմամբ կսովորեն 104 704 աշակերտներ: Քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցներն ունեն 214 համակարգչային դասարան` 2081 համակարգիչներով, 30 էլեկտրոնային գրատախտակներով: Դպրոցներն ապահովված են ինտերնետ կապով, այդ թվում 16 դպրոց ընդգրկված է Հայաստանի դպրոցների ինտերնետային ցանցում: Կրթական բարեփոխումների արդյունքում մայրաքաղաքում արդեն ձևավորվել և գործում է 31 ավագ դպրոց:

Все 201 школа, действующие в подчинении Ереванской мэрии, готовы к началу нового учебного года. По сообщению пресс-службы Ереванской мэрии, по программе 2010 года ремонтные работы ведутся в 24 столичных школах. В ходе этих работ заменены коммуникации школьных зданий, отремонтированы кровли, проведены работы по внутренней отделке. На ремонтно-восстановительные работы в школах выделено около 618 млн драмов.
По инициативе мэрии ведутся объемные строительные работы и в дошкольных учебных заведениях столицы. В 102 детсадах, включенных в программу, устанавливаются отопительные системы, в 11 из них предусматривается строительство локальных котельных. По состоянию на 31 августа, строительные работы завершены в 32 детсадах, еще в трех они завершатся на днях.
После завершения программы все столичные детсады будут обеспечены собственными системами отопления. С этой целью из муниципального бюджета Еревана выделено 1 миллиард 200 миллионов драмов. Мэрия установила строгий контроль над ходом выполнения строительных работ.
По инициативе столичных сластей, в связи с новым учебным годом 4445 детям 1-4 классов из необеспеченных семей во всех административных районах города розданы школьные ранцы и письменные принадлежности. Кроме того, в качестве государственного социального содействия 1474 ребенка из нуждавшихся семей, пошедших в первый класс, будет предоставлена единовременная помощь в размере по 25 тысяч драмов.
В нынешнем году 1 сентября 201 школа в системе столичной мэрии примут около 9700 первоклассников, а во всех классах, в общей сложности, будут учиться 104 704 учащихся. Школы в подчинении мэрии имеют 214 компьютерных класса, оснащенных 2081 компьютерами и 30 электронными классными досками. Школы обеспечены Интернетом, в том числе 16 школ вовлечены в Интернет-сеть армянских школ. В результате образовательных реформ уже сформированы и действуют 31 старшая школа.