Հաջորդ շաբաթ Երեւանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինական խորհրդում պետք է քննարկվեն Ամենայն հայոց կաթողիկոսի երեւանյան նստավայրի եւ Սուրբ Աննա եկեղեցու նախագծերը: Այդ մասին «Ա1+»-ին տեղեկացրեց Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Սամվել Դանիելյանը:
Նրա խոսքերով` սա Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից ներկայացվող տարբերակն է, եւ որին եկեղեցին հավանություն է տվել:
Հիշեցնենք, որ նստավայրը կառուցվելու է Սբ Կաթողիկե եկեղեցու հարեւանությամբ` Սայաթ-Նովա եւ Աբովյան փողոցների խաչմերուկում. հենց այնտեղ, ուր մինչեւ 2007 թ. հառնում էր Լեզվի ինստիտուտի շենքը:
Ամենայն հայոց կաթողիկոսի նստավայրը եւ Սուրբ Աննա եկեղեցին կկառուցվի Հրայր եւ Աննա Հովնանյանների ֆինանսական աջակցությամբ:

На следующей неделе на градостроительном совете мэрии предстоит обсудить проекты резиденции Католикоса всех армян и церкви Святой Анны. Об этом "А1+" сообщил главный архитектор Еревана Самвел Даниелян.
По его словам, это - вариант, представленный Армянской Апостольской церковью, и он получил одобрение церкви.
Напомним, что резиденция будет построена по соседству с церковью Сурб Катогике, на перекрестке проспекта Саят-Нова и улицы Абовяна - прямо там, где до 2007 года находилось здание Института языка.
Резиденция католикоса всех армян и церковь Святой Анны будут возводиться при финансовом содействии Грайра и Анны Овнанянов.