Բնապահպանը կդիմի դատարան
Երիտասարդ բնապահպան Մարիամ Սուխուդյան պատրաստվում է բողոքարկել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մարմնի անգործությունը ՀՀ գլխավոր դատախազին, իսկ այնուհետև դիմել դատարան:
2010թ օգոստոսին նա գրավոր դիմել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին, խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն իր կողմից ներկայացված հաղորդման ընթացքի վերաբերյալ, սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացվել:
Խոսքն հանցագործության մասին այն հաղորդման մասին է, որը 2010թ հունիսի 24-ին Մարիամ Սուխուդյանը ներկայացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազին` իր նկատմամբ ՀՀ Ոստիկանության Էրեբունու քննչական բաժնի կողմից անօրինական գործողություններ կատարելու մասին, մասնավորապես Էրեբունու քննչական բաժնի կողմից քրեական գործով կողմնակալ և սուբյեկտիվ քննություն իրականացնելու, գործով ձեռք բերված ապացույցները միտումնավոր անտեսելու և կեղծելու, անհիմն և անօրինական մեղադրանքներ առաջադրելու և այլ փաստերի կապակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի կողմից ֆինանսավորվող ՙ10 լավագույն դպրոց՚ ծրագրի շրջանակում Մարիամ Սուխուդյանը, մի խումբ երիտասարդ կամավորականների հետ աշխատել էր Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ /օժանդակ/ դպրոցում և վերջինիս հայտնի են դարձել դպրոցի ուսուցչի կողմից սաների նկատմամբ սեռական բնույթի ոտնձգություններ կատարելու մասին փաստեր:
Փոխարենը, քրեական գործ հարուցելու և ուսուցչին պատասխանատվության ենթարկելու` ՀՀ Ոստիկանության Էրեբունու քննչական բաժնի կողմից 11.02.2009 թվականին հարուցվել է քրեական գործ և Մարիամ Սուխուդյանին առաջադրվել է մեղադրանք ուսուցչի նկատմամբ զրպարտություն կատարելու համար:
Հետագայում քրեական գործի նախաքննությունը տեղափոխվել է Երևան քաղաքի քննչական վարչություն և նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալներով հիմնավորվել ուսուցչի կողմից սաների նկատմամբ սեռական բնույթի ոտնձգությոններ կատարելու հանգամանքը: Ավելի ուշ, ուսուցիչը դատարանի կողմից դատապարտվում է 3 տարի ազատազրկման:
Ներկայումս ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացված հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննարկմանը, որտեղից էլ մինչ օրս չի ստացվել որևէ պատասխան:

Молодой эколог Мариам Сухудян собирается опротестовать бездействие специальной следственной службы у генпрокурора, а затем, в суде.
В августе 2010 года она письменно обратилась к начальнику специальной следственной службы, с просьбой предоставить ей информацию о ходе расследования на основе ее заявления, однако до сих пор не получила ответа.
24 июня 2010 года Мариам Сухудян представила заявление о преступлении на имя генпрокурора, заключавшемся в незаконных действиях сотрудников следственного отдела эребунийского отделения полиции по отношению к ней и в частности, я пристрастном и субъективном проведении следствия, в незаконном получении доказательств, в их подлоге и игнорировании, в предъявлении беспочвенных обвинений и других фактов.
Напомним, что в рамках, финансируемой ереванским офисом ООН, программы "10 лучших школ", Мариам Сухудян, с группой молодых добровольцев работала в 11 нубарашенской школе-интернате и ей стало известно о фактах сексуальных притязаний к ученикам школы-интерната со стороны одного из учителей.
Вместо возбуждения уголовного дела по факту представленного заявления, сотрудники следственного отдела эребунийского отделения полиции 11.02.2009 предъявили Мариам Сухудян обвинение в клевете в отношении этого учителя.
Впоследствии, расследование дела было перенесено в следственное управление Еревана и факты сексуальных притязаний к ученикам школы-интерната со стороны учителя были установлены. Позднее он был осужден на 3 года лишения свободы.
В настоящее время заявление на имя генпрокурора направлено в ССС, откуда до сих пор никакого ответа получно не было.