Թեղուտի պաշտպանության խմբի կողմից ՎՏԲ բանկի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիան վերածվեց իսկական հրմշտոցի:
Բանկի տնօրենի հետ հանդիպում պահանջող բնապահպան ակտիվիստները մտան բանկի նախասրահ, մի քանի րոպե սպասեցին տնօրենին, ապա տեսնելով, որ նրանց հետ ոչ ոք էլ մտադիր չէ հանդիպելու, նստեցին մուտքի աստիճաններին` ամբողջությամբ փակելով ելումուտը:
Բանկի անվտանգության հսկիչները պահանջեցին բացել մուտքը, որոնց հետ դժգոհության ալիք բարձրացրեցին բանկ շտապող քաղաքացիները: Վերջիններիս աշխատակիցները օգնում էին «բարձրանալ» աստիճաններով հենց բնապահպանների վրայով, որոնց հետեւից լսվում էին «ամոթ տիկնոջը», «ամոթ պարոնին», «Անտառը ձերն էլ է, մենք ձեր երեխաների համար ենք պայքարում» եւ այլ արտահայտություններ:
Սակայն հաճախորդների մեջ գտնվեցին այնպիսիք, որոնք միացան ակտիվիստներին` նստելով աստիճանների վրա:
Մինչ ակցիայի սկիզբը ներկա էր միայն մեկ ոստիկան, քիչ անց նրանց մոտեցան ոստիկանական մեքենաներով մի քանի տասնյակից ավելի ոստիկաններ, որոնք մի փոքր սպասելով` անցան ուժի կիրառման եւ ակտիվիստներին ուղղակի աստիճաններից շպրտեցին:
Ակտիվիստներին միացած 60-ամյա Արմեն Դովլաթյանի տարիքն անգամ ոստիկաններին չխանգարեց` նրան եւս «շպրտելու»: Թեեւ բանկի ելումուտը ազատվեց, սակայն երիտասարդ բնապահպանները այդքանից հետո նույնիսկ չցրվեցին եւ շարունակում էին վանկարկել «Դուրս արի, վախկոտ», «Ամոթ ՎՏԲ», «Բոյկոտ, ՎՏԲ» եւ այլն:
Հիշեցնենք, որ Ռուսական ՎՏԲ բանկը պատրաստվում է այս տարի ACP ընկերությանը տրամադրել խոստացված շուրջ 300 մլն. դոլար վարկը` Թեղուտում պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման նպատակով:

Толкотня у банка ВТБ
Акция протеста, организованная у Внешторгбанка инициативной группой в защиту Техута, переросла в настоящее столкновение.
Активисты-экологи, требовавшие встречи с директором банка, вошли в холл банка, подождали директора несколько минут, затем, видя, что встречаться с ними никто не намерен, уселись на ступени входа, полностью перекрыв его.
Сотрудники службы безопасности банка потребовали освободить вход. Их недовольство поддержали спешащие в банк граждане. Им сотрудники службы безопасности помогали "подняться" по ступенькам как раз прямо по экологам, которые кричали им вслед: "Стыдно госпоже!", "Стыдно господину!", "Лес и ваш тоже, мы боремся за ваших детей!" Однако среди клиентов нашлись и такие, кто присоединился к активистам, усевшись на ступеньки.
До начала акции здесь был только один полицейский, вскоре к нему подошли более десятка других, которые приехали на полицейских машинах. Выждав немного, они приступили к применению силы и попросту сбросили активистов с лестницы.
Полицейским не помешал даже возраст присоединившегося к активистам 60-летнего Армена Довлатяна - сбросили и его. Хотя проход в банк после этого расчистился, молодые экологи не разошлись и после этого, продолжая скандировать: "Выходи, трус!", "Позор ВТБ!", "Бойкот - ВТБ!" и т.п.
Напомним, что в нынешнем году российский Внешторгбанк собирается предоставить компании АСР обещанный кредит в размере около 300 млн. долларов с целью эксплуатации Техутского медно-молибденового месторождения.