Պարկուճը դրեցին կառույցի հիմքում
Երևանի քաղաքապետարանի և իտալական ՙՌենկո՚ ընկերության համատեղ ներդրումային ծրագրով մայրաքաղաքում կկառուցվի եվրոպական չափանիշներին համապատասխան հեծանվահրապարակ: Ծրագրի մեկնարկն այսօր ազդարարեցին Երևանի քաղաքապետն ու ՙՌենկո՚ ընկերության Հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրենը: Գագիկ Բեգլարյանն ու Ֆռանչեսկո Ջուստոտտին ստորագրեցին հռչակագիր սկիզբ դնելով Երևանում նոր հեծանվահրապարակի կառուցմանը:
ՙԵրևան քաղաքի համար կարևոր այս ներդրումային ծրագիրը կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի հանրապետության ժողովուրդների բարեկամական կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը ի բարօրություն հայ և իտալացի ժողովուրդների՚,- այսպիսի բովանդակությամբ ուղերձով պարկուճը Երևանի քաղաքապետն ու ՙՌենկո՚ ընկերության Հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրենը տեղադրեցին կառույցի հիմքում:
Ծովակալ Իսակովի պողոտայի 27/8 հասցեում գտնվող 2 հա տարածքում կկառուցվի ավելի քան 3200 հանդիսատեսի համար նախատեսված հեծանվահրապարակ: Նոր հեծանվահրապարակը կունենա 250մ երկարությամբ շրջագիծ, որի վազքային գոտու լայնությունը կազմում է 7մ:
Ի դեպ, սա Երևանի քաղաքապետարանի և ՙՌենկո՚ ընկերության համատեղ ներդրումային ծրագրի երկրորդ փուլն է: Ծրագրի առաջին փուլով Ազատության հրապարակում կառուցվեց ստորգետնյա ժամանակակից ավտոկայանատեղի` նախատեսված 500 ավտոմեքենաների կայանաման համար:
Ծրագիրը ծավալուն է, իրականացվելու են մեծ ծավալի շինարարական աշխատանքներ՝ շուրջ 6 միլիարդ դրամի ներդրումային կապիտալով: Շինարարական աշխատանքների համար սահմանված է երկու տարի ժամկետ:

По совместному инвестиционному проекту мэрии Еревана и итальянской компании "Ренко", в столице Армении будет построен велотрек, соответствующий европейским стандартам. Сегодня о старте проекта объявили мэр Еревана и директор Армянского филиала компании "Ренко". Гагик Бегларян и Франческо Зустотти подписали декларацию, положив начало строительству в Ереване нового велотрека.
"Этот важный для Еревана инвестиционный проект будет способствовать развитию и укреплению дружественных связей между народами Республики Армения и Итальянской Республики - на благо армянского и итальянского народов",- гильзу с таким посланием мэр Еревана и директор Армянского филиала "Ренко" заложили в основание постройки.
На территории в 2 гектара по адресу: проспект Адмирала Исакова, 27/8 будет построен новый велотрек, рассчитанный более чем на 3200 зрителей. Он будет иметь окружность длиной 250 м, ширина беговой зоны которой составит 7 м.
Кстати, это - второй этап совместной инвестиционной программы Ереванской мэрии и компании "Ренко". На первом этапе программы на площади Свободы была построена современная подземная автостоянка на 500 автомобилей.
Будут осуществлены объемные строительные работы общим инвестиционным капиталом в почти 6 миллиардов драмов. Для строительных работ установлен срок в два года.