Ո՞ւմ բերքն են արտահանում
Շուկայում ապրանք վաճառող գյուղացիները հավաստիացնում են, որ մրգի ու բանջարեղենի գների բարձր լինելը բոլորովին էլ պայմանավորված չէ արտահանման ծավալներից:
«Չգիտեմ` ով ինչպես, բայց մեր գյուղից եւ հարեւան գյուղերից այնպիսի մեկին չեմ ճանաչում, որ միրգ կամ բանջարեղեն արտահանած լինեն: Պետք է շատ բերք լինի, որ գան բիրիքով ֆուռերով տանեն, որ չկա, մի քանի կիլոյի համար հո տնետուն չեն անելու»,- հավաստում է Արարատի մարզ Սիսավան գյուղի բնակչուհի Լուսիկ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, այս տարի 2000 հա ծիրանի այգուց ստացել են մոտ 100կգ ծիրան, որն էլ իրացրել են տեղական շուկայում կիլոգրամը 1000 դրամով, այն դեպքում, երբ անցյալ տարի մոտ 2 տոննա բերք են ունեցել եւ հետն էլ արտահանել են: «Այսինքն անցյալ տարի մոտ 500 000դրամ փող ենք առել, էս տարի 100 000 ու ոչ մի կիլո էլ չենք արտահանել»,- նշեց նա:
Մինչդեռ ըստ մաքսային պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնական կայքի, այս տարվա առաջին կիսամյակում արդեն հասցրել են մեր հանրապետությունից արտահանել բավական քանակի միրգ ու բանջարեղեն, ինչպես օրինակ 3 634 տ կարտոֆիլ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ երկուսուկես անգամ ավելի, 8 տ. լոլիկ` նախորդ 2տ-ի փոխարեն, 25 տ. վարունգ` նախորդ 2տ.-ի փոխարեն: Ծիրանի, բալի, կեռասի, դեղձի, սալորի եւ այլ կորիզավոր պտուղներից ընդհանուր առմամբ այս տարի արտահանվել է 1 185 տոննա: Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում այդ թիվը կազմել է 3 049տ:
«Գուցե որոշ անհատներ մեծ ծիրանանոցներ են ունեցել ու լավ մշակելու արդյունքում նման չափի բերք են ստացել ու արտահանել են, չգիտեմ, բայց մենք չենք արտահանել»,- հավելում է այս անգամ Արմավիրի մարզի Եղեգնուտ գյուղի բնակչուհի Օֆիկ Գալստյանը:
Ըստ նրա` իրենք մշակում են 2,5 հա հողատարածք, որտեղ հիմնականում ձմերուկ, սեխ, լոլիկ ու սմբուկ են աճեցնում: Տիկին Օֆիկը հավատացնում է, որ եթե ամեն տարի ինքը ստանում էր մեկ հա-ից 50-ից 60 տոննա ձմերուկ, այս տարի կունենա ընդամենը մոտ 30տոննա:
«Վատ եղանակներից բացի, պետք է հաշվի առնեք, որ պարարտանյութն էր թանկ, հողի վարձը դարձրին 96 000 դրամ մեկ հա-ի դիմաց, երբ նախորդ տարվա 80 000 դրամ էինք մուծում: Գյուղացիները ճգնել են, ստիպված բարձր գին են սահմանում, որ գոնե ծայրը ծայրին հասցնեն, էն էլ չի հերիքում: Պարզ չի, եթե նախորդ տարի երկու կիլոգրամ լոլիկ կամ վարունգ էին գալիս գնում, էս տարի ստիպված մեկ կիլոգրամ էլ չեն կարողանում գնել»,- նշում է նա:
Ի դեպ, տիկին Օֆիկի խոսքերով այս տարի գուցե մի քիչ խաղողի բերքը լավ լինի, չնայած ոչ նախորդ տարվա նման եւ մեկ էլ. « Անգամ բադրիջանն է այս տարի լավ բերք տալու»:

Сельские жители, торгующие на рынке, заверяют, что высокие цены на овощи и фрукты совершенно не обусловлены объемами экспорта.
"Не знаю, у кого как, а в нашем и в соседних селах я не знаю никого, кто экспортировал бы фрукты или овощи. Надо, чтобы вырос большой урожай, чтобы приехали оптовики и закупили целыми фурами, а этого нет, ради нескольких килограммов они по домам не пойдут",- заверяет жительница села Сисаван Араратского марза Лусик Саркисян.
По ее словам, в нынешнем году с абрикосового сада площадью 2000 га было получено около 100 кг абрикосов - притом, что в прошлом году было получено около 2 тонн, и еще удалось экспортировать. "То есть, в прошлом году мы выручили примерно 500 тысяч драмов, в этом году - 100 тысяч, да еще и на экспорт ни одного килограмма не пошло",- отметила она.
Между тем, по данным официального сайта Госкомитета по доходам, в первом полугодии текущего года из республики уже вывезено значительное количество плодов и овощей, к примеру - 3634 т картофеля (в 2,5 раза больше, чем в прошлом году), 8 т помидоров (в прошлом году - 2 т), 25 т огурцов (в прошлом году - 2 т). Абрикосов, вишни, черешни, персиков, сливы и других косточковых плодов экспортировано 1185 тонн. За тот же период прошлого года этот показатель составил 3049 т.
"Может, у кого-то были большие абрикосовые сады, и, хорошо ухаживая за ними, они собрали такие большие урожаи и осуществили экспорт. Не знаю. Но мы не экспортировали",- добавляет жительница села Ехегнут Офик Галстян.
По его словам, они возделывают надел площадью 2,5 га, где выращивают, в основном, арбузы, дыни, помидоры и баклажаны. Тикин Офик уверяет, что, еле ранее она ежегодно получала 50-60 тонн арбузов с гектара, то в нынешнем году получит всего около 30 тонн.
"Помимо плохой погоды, надо еще учитывать дороговизну удобрений, плату за землю довели до 96 тысяч драмов за 1 гектар, а в прошлом году было 80 тысяч драмов. Фермеры силятся, стараются, вынужденно повышают цены, чтобы как-то свести концы с концами, и опять не хватает. В прошлом году люди покупали у нас пару килограммов помидоров или огурцов, а сейчас они и килограмма несмогут купить, разве непонятно?"- отмечает она.
Кстати, по словам тикин Офик, в нынешнем году, наверное, хоть урожай винограда выдастся неплохим, не таким, как в прошлом году. "И баклажаны хорошо уродятся",- говорит она.