«Թեստերը գլուխկոտրուկներ են»
Հայոց լեզու եւ գրականություն առարկաների մասնագետները վստահ են, որ միասնական քննությունների թեստերը այնպես են կազմվել, որ երեխաները ձախողվեն:
Այսօր «Հայելի» ակումբում վաստակավոր ուսուցչուհի Բեատրիչե Ստեփանյանը, հետազոտող ուսուցչուհի Սուսաննա Աբազյանը եւ գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը օրինակներով ապացուցեցին իրենց խոսքերը: Նախ նրանք անդրադարձան հունիսի 4-ին` հայոց լեզու եւ գրականություն միասնական քննության ավարտից հետո դիմորդի ինքնասպանությանը:
«Սա ոչ մեկին հանգիստ չպետք է թողնի: Փաստը պետք է ծանրանա, որովհետեւ երեխան հույս է ունեցել, որ կընդունվի պետպատվերով, իսկ հիմա վճարովի էլ չի ընդունվել, կտրվել է,- ասաց Բեատրիչե Ստեփանյանը,-Ինչո՞ւ է լավ երեխան, պարապող երեխան ստանում 7 միավոր, սա արդեն խոսում է թեստերի այն մակարդակի մասին, որ անկում է ապրել»:
«Այսպիսի ցնցումների են ենթարկվում երեխաները, ծնողները: Մի արցունքի կաթիլ չարժե այս ամենը, էլ ուր մնաց, որ երեխա է ինքնասպանություն գործել: Այս ինչ արդյունքներ են: Այն երեխաները, որ բարձր էին ստանալու, ընդամենը 15 են ստանում»,- շարունակեց Դավիթ Գասպարյանը:
Մասնագետները հայերենի նման թեստերում վտանգ են տեսնում: Ըստ գրականագետի` մայրենիից մարդիկ ստանում են միջին ու ցածր, անգլերենից բարձր եւ վաղը կհիմնավորեն, որ ժամանակն է անցնել օտարալեզու դպրոցների. «Խայտառակ բան է, ոնց հայ երեխան ծնված օրվանից հայերեն է սովորում ու այնքան ցածր: Սա շատ ծանր հարված է հայրենի լեզվին եւ գրականությանը»:
Ըստ նրանց` մեծ խզում կա դասագրքի եւ թեստերի միջեւ: Նրանց հավաստմամբ` 2007թ. մինչեւ հիմա ուղեցույցը մնացել է նույնը, բայց թեստերը նույնը չեն եւ գնալով դառնում են անլուծելի: :
«Երեխայի ուժերից վեր է, հերիք չի, ցանկացած բանասերի ուժերից էլ է վեր: Ես չեմ գտնի մի բանասեր, որ «մայր» ասելիս` հիշի նրա այն համանունը, որ նշանակում է խավարմտություն: Խավարածինները սա կարող են ասել: Հայ երեխան «մայր»-ի համանունը չպիտի փնտրի մթության մեջ»,- ասաց Բեատրիչե Ստեփանյանը:
Լեզվաբան Սուսաննա Աբազյանին էլ զարմացրել է թեստերում «խորդ» բառը. «Երեխան ինչո՞ւ պետք է իմանա, որ կռունկը խորդն է, որեւէ գեղարվեստական գրականության մեջ երեխան հանդիպե՞լ է կռունկ խորդ տարբերակին: Բժշկական, տնտեսագիտական, ճարտարագիտական ընդունվող դիմորդի ինչի՞ն է պետք է իմանալ կամ ոսկեմանը, կամ դյարը»:
Դավիթ Գասպարյանն էլ կարծում է, որ գրականությունը ընդհանրապես պետք է բանավոր քննել. «Հարցերը վերածվել են գլուխկոտրուկի: Հատված է բերվում Խորենացուց եւ հարց այսպիսին է` ում ի նկատի ունի: Այստեղ Տիգրանին նկատի ունի, բայց այն բնութագրական հատվածը չէ, որ երեխաները ավելի լավ գիտեն»:
Նշենք, որ այս տարվա թեստերի հեղինակները ԵՊՀ դասախոսներ Փառանձեմ Մեյթիխանյանն ու Աշխեն Ջրբաշյանն են: Վերջիններս ակումբի վարողի հրավերը չեն ընդունել, ասելով, թե ասուլիս կտան ավելի ուշ, երբ կհասկանան, թե ինչ է կատարվում:

"Тесты - сплошные головоломки"
Специалисты по армянскому языку и литературе уверены, что тесты единых экзаменов были составлены так, чтобы дети потерпели неудачу.
Сегодня в клубе "Зеркало" заслуженный учитель Беатриче Степанян, учитель-исследователь Сусанна Абазян и литературовед Давид Гаспарян доказали свои слова примерами.
Первым делом они коснулись самоубийства абитуриентки после единого экзамена по армянскому языку и литературе 4 июня.
"Это никого не должно оставить спокойным. Факт должен стать весомее: девушка надеялась, что поступит по госзаказу, но и на платное не поступила, срезалась,- сказала Беатриче Степанян.- Почему способный, занимающийся подросток получает всего 7 баллов? Это уже говорит о том, что уровень тестов падает".
"Таким стрессам подвергаются дети, родители. Все это не стоит и одной слезинки, а тут - самоубийство. Что это за результаты?! Те, кто был достоин высоких оценок, получили всего 15 баллов",- продолжил Давид Гаспарян.
В подобных тестах армянского языка специалисты видят угрозу. По словам литературоведа, по родному языку абитуриенты получают "средне" и "ниже среднего", а по английскому - высокие баллы, и завтра это послужит аргументом в пользу того, что, мол, пришло время переходить к иноязычным школам: "Безобразие: армянский ребенок с рождения учит армянский язык, а потом получает такие низкие оценки. Это - очень тяжелый удар по армянскому языку и литературе".
Специалисты видят большой разрыв между учебником и тестами. Они заверяют, что с 2007 года учебные пособия остались прежними, а тесты меняются и постепенно становятся неразрешимыми.
"Это выше сил ребенка, да что там, выше сил любого филолога. "Я не найду ни одного филолога, который, произнося слово "мать", вспоминал бы тот его омоним, который означает "мракобесие". Это могут сказать рожденные мраком. Арямнский ребенок не должен искать омоним слова "мать" во тьме", сказала Беатриче Степанян.
Языковеда Сусанну Абазян удивило в тестах слово "խորդ" (журавль): "Для чего ребенку знать, что журавль - это խորդ? Разве он встречал такой вариант художественной литературе? На что это нужно абитуриенту, поступающему в медицинский, инженерный, экономический вуз?"
Давид Гаспарян считает, что по литературе вообще надо экзаменовать только устно: "Вопросы превратились в головоломки. Приводится отрывок тиз Хоренаци, а вопрос такой - кого он имеет в виду? Здесь он имеет в виду царя Тиграна, но это же не тот описательный отрывок, который дети знают лучше".
Отметим, что авторы тестов этого года - преподаватели ЕрГУ Парандзем Мейтиханян и Ашхен Джрбашян. Последние не приняли приглашение клуба "Зеркало", сказав, что придут на пресс-конференцию попозже, когда поймут, что здесь происходит.