ԱԱԾ բացահայտել է դեղեր կեղծողներին
Անահիտ Վարդանյանը մեկ ամիս շարունակ բուժման կուրս է անցնում, սակայն այդպես էլ չի առողջանում: Նրա բժիշկը, զարմանալով, որ արդյունք չի տվել բուժումը, նրանից պահանջել է այն դեղերը, որոնք Անահիտը ընդունել է: Պարզվել է` դրանք ժամկետանց են, սակայն տուփի վրա այդ մասին չի նշվում: «Բժիշկս վերցրեց դեղը եւ արտաքին տեսքից կռահեց, որ ինչ-որ բան այն չէ»,- «Ա1+»-ին ասաց Անահիտ Վարդանյանը:
Անահիտ Վարդանյանը միակ տուժողը չէ: ՀՀ ԱԱԾ մարմինները օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու արդյունքում բացահայտել եւ կասեցրել են դեղերի պիտանելիության ժամկետների փոփոխմամբ, ինչպես նաեւ դեղերի կեղծմամբ եւ վաճառքով զբաղվող անձանց գործունեություն:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի հաղորդմամբ` Երեւանի բնակիչ Տիգրան Ավետիսյանն իր ծանոթների միջոցով դեղատներից ձեռք է բերել ժամկետանց, ինչպես նաեւ ժամկետը սպառվող զգալի քանակությամբ դեղեր եւ հատուկ գործիքներով, համակարգչային տեխնիկայի կիրառմամբ, իրականացրել է դրանց պիտանելիության ժամկետների կեղծում: Բացի այդ, նա էժանագին դեղերի վրա փակցրել է կեղծ պիտակներ եւ այլ դեղերի անվան տակ դրանք մի քանի անգամ թանկ գնով վաճառել: Հետագայում նա իր հանցավոր գործունեության մեջ է ներգրավել Երեւանի բնակիչներ Մկրտիչ Մխիթարյանին եւ Մինաս Պետրոսյանին, որոնց աջակցությամբ մի շարք դեղատներ է հանձնել խոշոր չափերի հասնող ժամկետանց եւ կեղծ դեղեր:
Ըստ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի` դեղատներում առկա կեղծ եւ կեղծված պիտանելիության ժամկետներով դեղերն առգրավվել են: Տիգրան Ավետիսյանի տանից հայտնաբերվել եւ առգրավվել է ժամկետանց դեղերի մեծ տեսականի, տարբեր դեղերի նոր պիտակներ եւ ժամկետների կեղծման նպատակով օգտագործվող պարագաներ:
«Նշված հանցագործության կատարումը հնարավոր է դարձել դեղատների կողմից «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի եւ դեղերի շրջանառությանն առնչվող գործող կարգերի պահանջների կոպիտ խախտումներ թույլ տալու արդյունքում: Փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը կատարում է ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչությունը»,- հաստատեց ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնը:

СНБ разоблачила фальсификаторов лекарств
Анаит Варданян прошла месячный курс лечения и не выздоровела. Ее лечащий врач, удивившись, что лечение не дает плодов, проверила лекарства, которые принимала Анаит. Оказалось, что они просрочены, но на упаковке срок указан не был. «Мой врач по внешнему виду лекарства определил, что что-то не так»,- сказала Анаит Варданян в беседе с корреспондентом «А1+».
Анаит Варданян не единственная пострадавшая. Органы СНБ РА, в результате оперативно-розыскных мероприятий, выявили и пресекли деятельность преступной группы, занимающейся подлогом сроков годности, а также фальсификацией и сбытом лекарственных препаратов.
По сообщению пресс-центра СНБ, житель Еревана Тигран Аветисян посредством своих знакомых, приобретал в аптеках в значительных количествах просроченные, а также с истекающим сроком годности лекарства и при помощи специальных инструментов и компьютерной техники, осуществлял подлог их сроков годности. Кроме того, на дешевые лекарства он наклеивал фальшивые ярлыки и продавал их под видом других, более дорогих, лекарств. Впоследствии, он вовлек в свою преступную деятельность жителя Еревана Мкртича Мхитаряна и Минаса Петросяна, с помощью которых реализовал в целом ряде аптек крупную партию просроченных и фальсифицированных лекарств.
Согласно пресс-центру СНБ, все фальсифицированные и просроченные лекарства изъяты. Из дома Тиграна Аветисяна изъяты большие количества лекарств целого ряда наименований, новые ярлыки различных лекарств, а также приспособления для подделки срока годности лекарств.
«Указанное преступление оказалось возможным, в силу нарушения со стороны ряда аптек закона РА о «Лекарственных препаратах» и порядка об обращении лекарственных препаратов. По факту возбуждено уголовное дело, предварительное расследование ведет следственное управление СНБ РА»,- говорится в сообщении пресс-центра СНБ РА.