Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշմամբ` Հայաստանի կառավարությունը 1000 եվրո պետք է հատկացնի քաղաքացի Վարդան Մամիկոնյանին: Եվրադատարանը գտել է, որ խախտվել է ՀՀ քաղաքացու` արդար դատաքննության իրավունքը:
Երեւանի բնակիչ, 52-ամյա Վարդան Մամիկոնյանը մեղավոր էր ճանաչվել անզգույշ սպանության կատարելու համար` 2003թ օգոստոսին տեղի ունեցած ճանապարհային պատահարից հետո : Զոհը` Պ-ն, փողոցն անցնելիս` անսպասելի սկսել է վազել, եւ մեքենան հարվածել է նրան:
Վարդան Մամիկոնյանը դատապարտվել էր երկու տարվա ազատազրկման:
Վարդան Մամիկոնյանը փորձել է արդարադատություն գտնել Հայաստանում, սակայն ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը չի ուսումնասիրել նրա` ներկայացրած միջնորդությունները` օրենքի դրույթների վերաբերյալ։ Սա էլ պատճառ է դարձել, որ նա դիմի Եվրադատարան:
Ի դեպ, Եվրադատարանի` նրա գործով որոշում կայացրած դատավորներից մեկն էլ եղել է ՀՀ ներկայացուցիչ Ալվինա Գյուլումյանը:

Вардан Мамиконян победил
По решению Европейского суда по правам человека, правительство Армении должно будет выплатить 1000 евро гражданину Вардану Мамиконяну. Европейский суд нашел, что было нарушено право гражданина РА на справедливое судебное разбирательство.
Житель Еревана, 52-летний Вардан Мамиконян был признан виновным в совершении убийства по неосторожности в результате дорожно-транспортного происшествия, происшедшего в августе 2003 года. Жертва - П., переходя улицу, внезапно перешла на бег, и машина ударила ее.
Вардан Мамиконян был осужден на 2 года лишения свободы. Он пытался найти справедливость в Армении, однако Кассационный суд не принял к рассмотрению представленные им ходатайства относительно положений закона. Это и стало причиной его обращения в Европейский суд.
Кстати, одним из членов Европейского суда, приниявшего решение по его делу, была представительница Армении - Альвина Гюлумян.