«Մոսկվա կինոթատրոնը իրենից ճարտարապետական արժեք ներկայացնում է, բայց պատմամշակութային արժեք չէ եւ հանված է պատմամշակութային արժեքների ցանկից»,-այսօր հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ պնդեց դրա տեղում եկեղեցի կառուցելու նպատակահարմարությունը:
Նա տեղեկացրեց, որ դա Մոսկվա կինոթատրոնի սեփականատիրոջ ցանկությունն է, իսկ համաձայնություն տվել է նաեւ Մայր Աթոռը:
Իրենք թեեւ հաշվի են առել ճարտարապետների կարծիքը, բայց նպատակահարմար են գտել անել այնպես, ինչպես որոշել են սեփականատերն ու Եկեղեցին:
Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, թե ամեն ճարտարապետ էլ իր գործը կարող է համարել մշակութային արժեք, «բայց այդպես կարող ենք հեռուն գնալ»:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանն, ով այսօր այդ հարցը բարձրացրեց, նկատեց, որ Աբովյան փողոցի վրա գտնվող «Կաթողիկե» եկեղեցու հարեւանությամբ հսկայական տարածք է ազատված եւ արդյոք ավելի նպատակահարմար չէր այդ տարածքում կառուցել Պողոս-Պետրոս եկեղեցին, որը Կաթողիկեի հետ կդառնար մի ամբողջական համալիր:
Վարչապետն անդրդվելի էր, բայց ասաց, որ իրեն դուր են գալիս հասարակական քննարկումներն այս հարցի շուրջ եւ նա հավելեց, որ կարծում է` քննարկումների արդյունքում բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծում կգտնվի:

“Кинотеатр “Москва” – не историко-культурная ценность”
"Кинотеатр "Москва" представляет собою архитектурную ценность, но это - не историко-культурная ценность, и он исключен из списка историко-культурных ценностей",- заявил сегодня премьер-министр РА Тигран Саргсян и подчеркнул целесообразность возведения церкви на месте кинотеатра.
Он сообщил, что это - пожелание владельца кинотеатра "Москва", свое согласие дал и Первопрестольный Эчмиадзин.
Власти хотя и приняли во внимание мнение архитекторов, однако сочли целесообразным действовать так, как решили владелец и церковь.
Тигран Саргсян заявил, что любой архитектор может считать свое дело культурной ценностью, "но так мы можем далеко зайти".
Депутат фракции АРФД Рузан Аракелян, которая сегодня выдвинула этот вопрос, отметила, что по соседству с церковью Катогике на улице Абовяна освободилась гигантская территория, и не целесообразнее ли было бы построить на этой территории церковь Погос-Петрос, которая вместе с Катогике составила бы единый комплекс.
Премьер был непреклонен. Но все же сказал, что одобряет общественные слушания по этому вопросу. И добавил, что считает, что по итогам слушаний будет найдено решение, приемлемое для всех.