Լիլիթ Մինասյանը /ազգանունը փոխված է. - խմբ./ հղիության պատճառով երեք տարբեր լաբորատորիայում հետազոտություններ է հանձնել եւ երեք տարբեր արդյունք ստացել: «Երկու տարբեր լաբորատորիաներում հանձնեցի մեզի անալիզ, եւ արդյունքները ցույց տվեցին, որ մեկում շատ, մյուսում որոշակի քանակությամբ սպիտակուց կա: Բժիշկս նշանակումներ արեց, թանկարժեք դեղեր գնեցի եւ սկսեցի բուժումը, սակայն մեկ այլ հիվանդանոցում աշխատող մոտ ազգականիս վերահսկողությամբ հանձնեցի երրորդ անալիզը, պարզվեց, որ որեւէ մտահոգիչ բան չկա: Նշանակում է` ես սխալ բուժում էի ստանում, ինչպես նաեւ ավելորդ գումար վատնում: Ո՞վ է պատասխանատու իմ կրած ֆիզիկական եւ ֆինանսական վնասի համար», - ասաց Լիլիթ Մինասյանը:
Նա միակ օրինակը չէ: Ցանկացած հիվանդանոցում բավական է երկու րոպե քայլել հիվանդների կողքով, եւ նույն երեւույթից դժգոհող բազմաթիվ մարդկանց կարելի է հանդիպել: Մարդիկ, բավական գումարներ ծախսելով, հանձնում են այս կամ այն հիվանդությունը ճշտող հետազոտություններ, բայց այդպես էլ չեն կարող վստահ լինել` արդյունքը ճիշտ է, թե` ոչ:
Տվյալ խնդրի վերաբերյալ իր պարզաբանումները տվեց ՀՀ Առողջապահության նախարարության բուժլաբորատորիայի գծով գլխավոր մասնագետ Թամարա Գալստյանը: Վերջինիս հսկողության տակ են գտնվում հանրապետության մի շարք հիվանդանոցների, ինչպես նաեւ մասնավոր՝ լաբորատորիաները: «Երբ քաղաքի գլխավոր մասնագետն էի, նման դեպքերի երբեմն հանդիպել եմ: Համապատասխան հանձնաժողով ենք ստեղծել, հիվանդը վերահանձնել է խնդրահարույց հետազոտությունները, եւ եթե լաբորատորիան է վրիպել, համապատասխան միջոցներ ենք ձեռնարկել»,-«Ա1+»-ին ասաց Թամարա Գալստյանը: Նա հետազոտությունների արդյունքների անհամապատասխանությունը բացատրում է օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով: Ըստ նրա` որոշ դեպքերում հիվանդը ինքն ակամա կարող է սխալի աղբյուր լինել. նշանակություն ունի հետազոտության հանձնելու ժամը, հիվանդի ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության, քաղցած կամ կերած լինելու փաստը: Իսկ օբյեկտիվ գործոններից կարեւոր են սարքավորումները եւ ռեակտիվները:
Լաբորատոր հետազոտությունների վերահսկողության համար ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը այժմ մշակում է «Որակի հսկողություն» ծրագիրը, որը թույլ կտա փաստացի գնահատել հետազոտությունների ճշգրտության աստիճանը: Կստեղծվի փորձագիտական ռեֆերենս լաբորատորիա, որտեղ կոդավորված ստանդարտ շիճուկների միջոցով կթեստավորվեն այն լաբորատորիաների հետազոտությունները, որոնք կհավակնեն պետական հավատարմագրման:
Ի դեպ, նախարարության ներկայացուցիչը հավաստեց, որ այն քաղաքացիները, ովքեր նման խնդիրների կհանդիպեն, կարող են դիմել նախարարություն. «Համապատասխան մասնագիտական խումբը հետազոտության արդյունքները քննելուց հետո ամենայն պատասխանատվությամբ կպարզաբանի հարցը»:

Чему больному верить?
Лилит Минасян (фамилия изменена - Ред.) по причине беременности прошла обследование в трех различных лабораториях и получила три различных результата. «Я сдала мочу на анализ в две разные лаборатории, и результаты показали, что в одной есть много белка, а в другой - некоторое количество. Мой врач выписал рецепты, я купила дорогие лекарства и начала лечиться. Но в еще одной больнице, под контролем близкого родственника, сдала третий анализ, и выяснилось, что ничего тревожного нет. Значит, я получала неправильное лечение, и тратила столько денег. Кто будет отвечать за нанесенный мне физический и финансовый ущерб?» - сказала Лилит Минасян.
Лилит не единственный пример. Достаточно в любой больнице пару минут походить рядом с больными - и можно встретить многочисленных людей, недовольных тем же явлением. Люди, тратя солидные суммы, сдают анализы для уточнения той или иной болезни, но так и не могут быть уверенными в том, правилен ли результат или нет.
По поводу данной проблемы свои разъяснения дала главный специалист Министерства здравоохранения РА по медлабораториям Тамара Галстян. Под ее контролем находятся лаборатории ряда больниц республики, а также частные лаборатории. «Когда я была главным специалистом города, порой встречала подобные случаи. Мы создавали соответствующую комиссию, больной пересдавал проблемные анализы, и, если ошибку допустила лаборатория, то мы принимали соответствующие меры» ,- сказала «А1+» Тамара Галстян. Несоответствие результатов анализов она объясняет объективными и субъективными причинами. По ее словам, в некоторых случаях больной сам невольно может стать источником ошибки: имеют значение время сдачи анализа, степень физической нагрузки больного, голоден он был или сыт. А из объективных факторов важны оборудование и реактивы.
Для контролирования лабораторных обследований Минздрав РА сейчас разрабатывает «Программу контроля качества», которая даст возможность фактически оценить степень точности анализов. Будет создана экспертная референс-лаборатория, где посредством кодированных стандартных сывороток будут тестироваться обследования тех лабораторий, которые будут претендовать на государственную аккредитацию.
Кстати, представитель Минздрава подтвердил, что те граждане, которые столкнутся с подобными проблемами, могут обратиться в министерство: «Соответствующая группа специалистов, после рассмотрения результатов обследования, разъяснит вопрос со всей ответственностью».