Կվերականգնե՞ն կանաչ տարածքը
Շաբաթ օրը վաղ առավոտից Պուշկինի 3 շենքի պուրակում ծանր տեխնիկա էր աշխատել եւ կանաչ տարածքը բնաջնջելով մեծ փոս էր փորել: Բնակիչները ասեկոսեների միջոցով տեղեկացել են, որ այդտեղ նախատեսվում է հարեւանությամբ գտնվող էլիտար շենքի համար ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցել:
«Այստեղ ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցելով նրանք մի քանի վնասներ են տալիս: Առաջին, որ կանաչ տարածքը բնաջնջելով մեզ միայն գազ շնչել են թողնում: Երկրորդ, շենքի ֆունդամենտը 7 մետր փորում են, ինչը մեր շենքը դարձնում է վթարային: Էլ չեմ ասում, որ շինարարության պատճառով վնասեցին մեր ջրագիծը»,- բողոքում էին Պուշկինի 3 շենքի բնակիչները:
Երեւանի քաղաքապետարանում տեղյակ են, որ Աբովյան-Պուշկին խաչմերուկում էլիտար շենքի համար ստորգետնյա ավտոտնակ սարքելու համար կանաչ տարածք է վնասվում: Երեւանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության եւ հողի վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Ասատրյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում փաստեց, որ ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցելու համար առկա է քաղաքաշինական հաստատված նախագիծ:
Սակայն բնակիչները պնդում են, որ քաղաքաշինության նախարարությունից իրենց ասել են, թե նշված տարածքում քաղաքաշինական գործունեություն սկսելու վերաբերյալ որեւէ փաստաթուղթ չի ներկայացվել:
Քաղաքապետարանի պաշտոնյան ի պատասխան բողոքների ասաց, թե կանաչ տարածքը Երեւանի սեփականությունն է եւ ծրագրերի շրջանակներում նախատեսված է ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցելուց հետո վերականգնել տարածքը: Ինչ վերաբերվում է վթարային դառնալուն, ապա նա հավելեց. «Նախագիծը ունի սահմանված կարգով անցած փորձաքննություն եւ եթե նման հարցեր լինեին, ապա բնականաբար այդ նախագիծը չէր հաստատվի»: Իսկ ջրագծերի հետ կապված էլ նշեց, թե միշտ էլ շինարարություն իրականացնելիս նման դեպքեր են գրանցվում, սակայն նույն օրը վերականգվում են, ինչը արվել է նաեւ այդ տարածքում:
Ի դեպ, ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցում է «Լոկալ Դիվելոփրզ» կազմակերպության նախագահ Սամվել Մայրապետյանը, ով նաեւ Երեւանի մի շարք այլ էլիտար շենքերի կառուցապատողն ու սեփականատերն է:

В субботу с раннего утра в скверике дома по адресу Пушкина 3 работала тяжелая техника, которая разрушая зеленую территорию, раскопала большую яму. Жители по слухам узнали, что на этом месте планируется строить подземную автостоянку для находящегося по соседству элитного здания.
"Строя здесь подземную автостоянку, они наносят нам ущерб. Во первых, разрушая зеленую зону, они оставляют нам дышать только газами. Во вторых, они откопали фундамент здания на 7 метров, что приводит наше здание в аварийное состояние. А вдобавок еще и то, что из-за строительства был поврежден водопровод", - протестовали жители здания по адресу Пушкина 3.
В муниципалитете Еревана знают, что на перекрестке улиц Абовяна и Пушкина из-за строительства подземной автостоянки для элитного здания разрушается зеленая территория. Начальник управления градостроительства и контроля земли муниципалитета Еревана Айк Асатрян в беседе с компанией "А1+" заверил, что для строительства подземной автостоянки имеется утвержденный градостроительный проект.
Однако жители твердят, что в министерстве градостроения им сказали, что им не был предъявлен никакой документ относительно строительства на указанной территории.
В ответ на протесты жителей, должностное лицо муниципалитета заявило, что зеленые территории являются собственностью Еревана, и намечается после окончания строительства подземной автостоянки восстановить данную зеленую территорию. Что касается возможной аварийной ситуации дома, то он добавил: "Если бы была вероятность такой проблемы, проект не был бы заверен". А насчет водопровода он сказал, что всегда во время строительных работ такое случается, но в тот же день восстанавливается, что было сделано и на этой территории.
Кстати, подземную автостоянку строит организация "Локал Дивелоперз" Самвела Майрапетяна, который также является строителем и собственником ряда элитных зданий в Ереване.