Գումար` անվճար վկայականի համար
Երեւանի մի շարք համայնքների Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման բաժանմունքներում նորածիններին ծննդյան վկայականները տրամադրվում են որոշակի գումարի դիմաց:
«Երեխայի ծնվելու հաջորդ օրը գնացի քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման Քանաքեռ-Զեյթունի բաժանմունք: Մի քանի թուղթ լրացրեցին, իսկ երբ վկայականը պատրաստ էր, ասացին, որ պետք է վճարեմ 4000 դրամ»,- «Ա1+»-ին ասաց  մի քաղաքացի:
Նա գումարի դիմաց կտրոն չի պահանջել` մտածել է, որ պետական մուծում է, մանավանդ, որ բաժանմունքում գտնվող մի քանի ծնողներ եւս վկայել են, որ վճարել են 4000 դրամ:
Մեկ այլ ծնող էլ` Կարապետ Հակոբյանը, «Ա1+»-ին հայտնեց, որ որդու համար ծննդյան վկայականը Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման Արաբկիրի բաժանմունքից ստացել է, երբ վճարել է 2000 դրամ:
Ի դեպ նկատենք, որ ծննդյան վկայականներից բացի առանձին վաճառվում են նաեւ դրանց կաշվե պատյանները: «Մալաթիա Սեբաստիա համայնքում , թեև ծննդյան վկայականի դիմաց գումար չուզեցին, սակայն ասացին, որ կաշվե պատյանի համար պետք է վճարեմ 1000 դրամ»,-նշեց մեկ այլ ծնող:
Պարզաբանումների համար դիմեցինք Արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Լանա Մշեցյանին: Նա «Ա1+»-ին հայտնեց, որ ծննդյան վկայականների համար օրենքով սահմանված վճարներ չկան:
«Որոշակի գումար ` մոտ 1000 դրամ սահմանված է, ասենք, հայրության ճանաչման կամ այլ դեպքերի համար, բայց ծննդյան վկայականները ծնողներին տրամադրվում են անվճար»,-ասաց նա: Ինչ վերաբերում է համայնքային բաժանմունքներում երեխայի ծննդյան վկայականի համար տրամադրվող պատյանների վաճառքի փաստին, ապա ըստ Լանա Մշեցյանի, իրենք պատասխանատու են միայն վկայականների թղթային տեսքի համար: Թե ինչ է կատարվում համայնքային բաժանմունքներում, ըստ Լանա Մշեցյանի, իրենք տեղյակ չեն:
«Արդարադատության նախարարությունում գործում են համապատասխան հեռախոսահամարներ, գործում է նաեւ մեր կայքէջը, որում արձագանքում ենք յուրաքանչյուր բողոքի: Նման դեպքերում մեր բնակիչները պարզապես պետք է մեզ տեղյակ պահեն խախտման մասին»,-նշեց նա:

Для выдачи свидетельства о рождении ребёнка в отделах записи актов гражданского состояния (ЗАГС) от родителей требуют денег.
В ЗАГС-ах многих общин Еревана свидетельства выдаются за определённую сумму.
«На следующий день после рождения ребёнка я отправился в отдел ЗАГС-а общины Канакер-Зейтун. После заполнения нескольких бумаг мне сказали, что для получения готового свидетельства я должен заплатить 4000 драм», - рассказал отец новорождённого Самуэля.
Он не потребовал чека за заплаченную сумму, т.к. подумал, что это государственная пошлина, особенно учитывая тот факт, что находящиеся в тот момент в отделе ЗАГС-а другие родители новорождённых подтвердили, что тоже заплатили вышеназванную сумму.
Другой родитель - Карапет Акопян рассказал «А1+», что для получения свидетельства о рождении сына заплатил 2000 драм в отделе ЗАГС-а общины Арабкир.
При этом заметим, что кроме самих свидетельств отдельно продаются и их кожаные обложки. «В ЗАГС-е общины Малатия Себастия, хотя и не попросили денег за само свидетельство, но сказали, что я должен заплатить 1000 драм за кожаную обложку», - отметил другой родитель.
Для объяснений мы обратились к пресс секретарю министра юстиции Лане Мшецян, которая пояснила «А1+», что за свидетельства о рождении по законодательству нет никаких плат.
«Есть определённая установленная плата в размере 1000 драм, скажем для признания отцовства или других случаев, но свидетельства о рождении выдаются родителям совершенно бесплатно», - сказала она. Что же касается продажи обложек общинными отделами, то министерство юстиции не имеет к этому никакого отношения и несёт ответственность только за бумажное оформление документов. О том, что происходит в общинных отделах, по мнению Ланы Мшецян, они не знают.
«В министерстве юстиции действуют соответствующие телефонные номера и вебстраница, на которой мы откликаемся на любые жалобы, со стороны населения. В подобных случаях наши жители должны просто поставить нас в известность о такого рода нарушениях», - отметила она.