ՀՀ Կառավարության շենքի մոտ այսօր խումբ-խումբ կանգնած բողոքի ակցիա էին անցկացնում Բուզանդի փողոցից վտարված բնակիչները, «Տաքսի 1» ԲԲԸ-ի աշխատակիցները եւ ՀՀ տարբեր զորամասերում զոհվածների մայրերը:
Բուզանդի փողոցից պետության կարիքների համար վտարված շուրջ 20 ընտանիք այսօր կրկին Կառավարության շենքի մոտ էր: Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց «Սեփականության իրավունքի պաշտպանության» ՀԿ-ի նախագահ Վաչագան Հակոբյանը` եթե պետությունն այդ 20 ընտանիքին իբրեւ փոխհատուցում ընդհանուր առմամբ տա 2 մլն ԱՄՆ դոլար, ապա այն բոլորին կբավարարի:
«Տաքսի 1» ԲԲԸ-ի աշխատակիցները եւս այսօր շարունակում էին իրենց բողոքի ակցիան: Նրանց տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը, որի հրաժարականն էին նրանք այսօր պահանջում, բողոքող բոլոր 30 աշխատակիցներին 2 ամսով հարկադիր արձակուրդի է ուղարկել: «Դրանից հետո չգիտենք` ինչ կլինի: Հարկադիր պարապուրդ տալիս են միայն այն դեպքում, երբ պլանները կատարած չեն լինում: Սակայն բոլորն էլ իրենց պլանները բարեխղճորեն կատարել են»,- պարզաբանեց նախկին գլխավոր հաշվապահ Հենրիկ Անդրեասյանը:
Ակցիային նրանք եկել էին «Վերջ տալ «Տաքսի 1» ԲԲԸ-ի անօրինականությանը» ցուցապաստառով: Կառավարությունից նրանց խոստացել են պատասխանել նիստից անմիջապես հետո: Բողոքող աշխատակիցների մեջ էր նաեւ տնօրենի ավագ եղբայրը` Ղազար Ղազարյանը,ում եւս եղբայրը դարձրել է գործազուրկ:
«Ասում է` դու գնացել ես գաղտնի, առանց իմ թույլտվության պետությունից գնել ես բաժնետոմսերի 44 տոկոսը: Դա գաղտնի չի եղել, բոլորին էլ տեղեկացրել եմ նամակներով ու աճուրդի միջոցով գնել եմ»,-Ղազար Ղազարյանի ասելով` այս պատճառաբանությամբ է եղբայրն իրեն ազատել աշխատանքից::
Կառավարության շենքի մոտ էր նաեւ «Արմենիա» հանրապետական հիվանդանոցում երկար տարիներ բուժքույր աշխատած Նինել Իվանյանը: Նա պահանջում էր վերականգնել իր աշխատատեղը եւ վճարել այն 5 տարվա աշխատավարձը, որը «ապօրինաբար չեն տալիս»:
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա վստահեցրեց, որ իրեն աշխատանքից ազատել են միայն այն պատճառով, որ տնօրենից խնդրել է իր աշխատավարձն էլ բարձրացնել այնքան, որքան մյուս բուժքույրերինն է: Նա նույնիսկ դատարան է դիմել, սակայն ապարդյուն. հարցին լուծում չի տրվել:

Акции протеста на площади.
Напротив здания правительства РА сегодня вновь проводят акции протеста граждане, выселенные из домов по улице Бюзанда, сотрудники ОАО "Такси 1" и матери солдат, погибших в ряде военных частей РА.
Около 20 семей, выселенных из домов по улице Бюзанда, конфискованных для государственных нужд, вновь собрались напротив здания правительства.
В беседе с нашим корреспондентом председатель НПО "Защита права собственности" Вачаган Акопян отметил, что если государство в качестве компенсации выделит этим 20 семьям в общей сложности 2 миллиона долларов, то эта сумма устроит всех.
Сотрудники ОАО "Такси 1" сегодня также продолжали протестовать.
Директор ОАО Давид Казарян, отставку которого требовали сотрудники, всех протестующих в количестве 30 человек отправил в принудительный отпуск на 2 месяца. " В принудительный отпуск отправляют когда есть проблемы с выполнением плана, но у нас все водители план выполняли", сообщил бывший главный бухгалтер Генрих Андреасян.
На акцию протестующие явились с плакатом гласящим "Покончим с произволом, творимым руководством ОАО "Такси 1" ". Протестующим пообещали обсудить проблему сразу же после заседания правительства. Среди протестующих был также брат директора ОАО Казар Казарян, которого родной брат оставил без работы.
"Брат мне сказал, что я якобы тайно приобрел у государства 44% акций ОАО. Это не было никакой тайной, я всех уведомил письмами и честно на аукционе приобрел акции. По этой причине брат меня уволил" , сообщил Казар Казарян.
У здания правительства была также бывшая сотрудница республиканской больницы "Армения" Нинель Иванян, долгие годы проработавшая медсестрой в указанной больнице. Она требовала восстановить ее на рабочем месте и выплатить зарплату за 5 лет, которую "незаконно не выплачивают".
Корреспонденту "А1+" она сообщила, что ее уволили только лишь потому, что она осмелилась попросить у директора поднять ей зарплату настолько же насколько он поднял ее другим медсестрам.