Կառավարության շենքի մոտ կրկին բազմամարդ էր: Այստեղ հավաքված քաղաքացիները տարբեր պահանջներ ունեին:
Աջափնյակ վարչական շրջանի` Շահումյանի նախկին կոլտնտեսության անդամները ասում են, որ իրենցից խլել են ընդհանուր առմամբ 150 հա հող եւ արդեն մեկ տարի է, այն վաճառել են մասնավոր ինչ-որ կազմակերպության: Արման Թորոսյանի պատմելով, երբ 1991 թ. կոլտնտեսությունները լուծարվել են, պետությունը շուրջ 400 ընտանիքի հետ վարձակալության պայմանագիր է կնքել: Այս տարածքում հիմնականում մշակում են խաղող եւ ծիրան:
Վերջին 5 տարիների ընթացքում, ըստ ակցիայի մասնակիցների, նրանց հետ պայմանագիր չի կնքվել, բայց իրենք «մի մարդու պես վճարել են բոլոր հարկերն ու տուրքերը, որոնք սահմանվել են պետության կողմից` հող, ջուր»: Նրանց հողերը վաճառվել են կառուցապատման նպատակով:
Արփիկ Պողոսյանն էլ հիշում է, որ երբ Գագիկ Բեգլարյանը դեռ քաղաքապետ չէր, ասել է, որ ընտրվելու դեպքում հարցը կլուծվի: «Իսկ երբ ընտրվեց, մոռացավ այդ մասին»,- ասաց նա:
«Մեզ զրկում են հացի վերջին աղբյուրից` հողից եւ չգիտենք, թե ինչպե՞ս ենք ապրելու»,-ասում էին նրանք:
Կառավարության շենքի մի կողմում էլ կանգնած էին հայկական զորամասերում խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների ծնողները եւ իրացման գոտու բնակիչները:
Զինծառայողների ծնողները պահանջում են պատժել իրենց որդիների սպանությունների իրական մեղավորներին, իսկ իրացման գոտու բնակիչները պահանջում են համարժեք փոխհատուցում իրենց տների համար:

Бегларян забыл об обещании?
Собравшиеся перед зданием правительства республики, члены бывшего колхоза Шаумяна административного округа Ачапняк говорят, что у них отобрали 150 га земельных территорий, и уже год, как они проданы какой-то частной компании.
По словам гражданина Армана Торосяна, когда в 1991 году колхозы распались, государство заключило договор об аренде порядка с 400 семьями. На этих территориях в основном выращивают виноград и абрикос.
В течение последних 5 лет, по словам участников акции протеста, с ними договора не заключались, но они, «как один, выплачивали все налоги и пошлины, определенные государством: вода, земля». Их участки были проданы в целях застройки.
Участница акции Арпик Погосян напомнила, что когда Гагик Бегларян еще не был мэром Еревана, он сказал, что в случае избрания вопрос решится. «Но когда избрался, забыл об этом»,- сказала А. Погосян.