11:56 | Փետրվար 02, 2010 | ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
Հունվարի 10-ի թիվ 10 ընտրատարածքում ԱԺ ընտրությունները դիտարկած «Գերագույն խորհուրդ» պատգամավորական ակումբի նախագահ Ռուբեն Թորոսյանը Սահմանադրական դատարանին այսօր դիմում է ներկայացրել:
Նա վիճարկում է ԸՕ 63.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՎԴՕ 150-րդ հոդվածով սահմանված դրույթների սահմանադրականությունը:
Ըստ Ռուբեն Թորոսյանի` թիվ 10 ԸԸՀ-ը հունվարի 14-ին ամփոփել է ընտրության արդյունքներն` առանց հաշվի առնելու իր` Վարչական դատարանում առկա երկու հայցադիմումները:
Դրանց վերաբերյալ բողոքներն արդեն գտնվում են Վճռաբեկ դատարանում:
«Իսկ խոսքը գնում է հայցադիմումներում բերված այնպիսի օրինախախտումների մասին, որոնք կարող էին և ազդել են քվեարկության արդյունքների վրա»,- ասում է Ռուբեն Թորոսյանը:
Ի դեպ, ԸԸՀ-ը տեղի ունեցածը բացատրում է նրանով, որ ԿԸՀ-ից տեղեկատվություն է ստացել այն մասին, որ Վարչական դատարանում չքննված դիմումներ չկան:

Председатель депутатского клуба "Верховный совет", наблюдавшего за недавними парламентскими выборами, состоявшимися в избирательном округе N10 10 января, Рубен Торосян представил сегодня Конституционному суду заявление. Он оспаривает конституционность пунктов, определенных по ч.2 ст.63.1 Избирательного Кодекса и ст. 150 Кодекса административного судопроизводства РА.
По его словам, Окружная избирательная комиссия N10 подытожила 14 января результаты выборов без учета своих двух исковых заявлений, имеющихся в Административном суде. Жалобы относительно них уже находятся в Кассационном суде.
"Речь идет о таких правонарушениях, приведенных в исковых заявлениях, которые могли и повлияли на результаты голосования",- сказал Р. Торосян.
Заметим, что в ОИК обясняют произошедшее ссылаясь на полученное из ЦИК сообщение об отсутствии нерассмотренных заявлений в Административном суде.