Երիտասարդ ակտիվիստը նորից հարցաքննվել է
«S.O.S Թեղուտ» երիտասարդական շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանն այսօր կրկին հրավիրվել էր հարցաքննության: Երեւանի քննչական վարչությունում այսօր նա, սակայն, ոչ թե մեղադրյալի, այլ վկայի կարգավիճակում էր: 2010 թվականի հունվարին քրեական գործ է հարուցվել Նուբարաշենի թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ Լեւոն Ավագյանի կողմից դպրոցի սաների նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու փաստի առիթով:
Հիշեցնենք, որ հենց Մարիամ Սուխուդյանն է առաջինը ահազանգել այդ մասին: Դպրոցի տնօրինությունը, սակայն, հերքել էր փաստը: Սուխուդյանին սկզբում մեղադրանք է առաջադրվել «Սուտ մատնություն» հոդվածի հատկանիշներով, որը հետագայում փոխվեց «Զրպարտություն» հոդվածով:
Երեւանի քննչական վարչությունում Մարիամ Սուխուդյանն ու նրա փաստաբան Նոնա Գալստյանը մնացին մոտ երեք ժամ: Այդ ժամանակահատվածում Մարիամը մանրամասն վկայություն է տվել գիշերօթիկ դպրոցում իր կողմից արձանագրված փաստերի մասին:
«Հույս ունեմ, որ շատ շուտով դրական արդյունք կարձանագրվի եւ այդ ամբողջ համակարգը կբացվի: Այս ողջ գործընթացում ինձ մեծ ուժ հաղորդեցին թե մամուլի, թե հասարակություն մասնակցությունը: Դրա շնորհիվ զգոն եւ սթափ են գործում նաեւ գործին առնչվող իրավապահները»,- «Ա1+»-ին ասաց Մարիամ Սուխուդյանը:
Փաստաբան Նոնա Գալստյանը դրական համարեց քրեական գործ հարուցելու փաստը: «Դա արդեն դրական արդյունք է եւ հույս ունենք, որ այս գործով կհասնենք ի սկզբանե մեր այդքան պայքարած ճշմարտությանը»,- ասաց նա:
Ի դեպ, Նոնա Գալստյանը նաեւ չբացառեց, որ եթե վերոհիշյալ գործը հասնի դատարան` այդ դեպքում կկարճվի Մարիամի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վարույթը:
Ավելացնենք, որ «S.O.S Թեղուտ» երիտասարդական շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի դեմ հարուցված քրեական գործը դեռևս ընթացքի մեջ է: Էրեբունու քննչական բաժնում գործի նախաքննությունը ավարտվել էր, սակայն, դատարան տեղափոխվելու փոխարեն Երեւանի դատախազի գրավոր ցուցումով նախաքննությունը շարունակվեց, եւ հիմա գործը գտնվում է Երեւանի քննչական վարչությունում : Սուխուդյանի փաստաբանի խոսքով, մինչ օրս տվյալ գործով իրենք վարչություն չեն հրավիրել:

Молодую активистку вновь допросили
Активистка молодежного движения "S.O.S. Техут" сегодня вновь была приглашена на допрос. В управлении полиции Еревана сегодня она находилась не в качестве обвиняемой, а свидетеля.
Напомним, что в январе 2010 года было возбуждено уголовное дело по факту совершения непристойных действий со стороны учителя армянского языка и литературы вечерней школы N11 Нубарашена Левона Авакяна в отношении воспитанников школы.
Тогда именно М. Сухудян первая сообщила об этом. Руководство школы, однако, опровергло сей факт. В начале к М. Сухудян было предъявлено обвинение по признакам статей "Лжесвидетельство" и "Клевета" Уголовного кодекса РА.
В следственном управлении Еревана М. Сухудян и ее адвокат Нона Галстян пробыли почти три часа. За это время Мариам дала подробное свидетельствование о фактах, известных ей в вечерней школе.
"Надеюсь, что очень скоро зарегистрируется положительный результат, и вся эта система раскроется. Во всем этом процессе мне огромную силу придавало участие как прессы, так и общества. Благодаря этому трезво действуют и правоохранители",- сказала корреспонденту "А1+" М. Сухудян.
Отметим, что ее адвокат Н. Галстян посчитала положительным факт возбуждения уголовно дела. "Это уже положительный результат, и будем надеяться, что по этому делу мы дойдем до истины, за которую так боролись с самого начала",- сказала она, не исключив, что если вышеуказанное дело дойдет до суда, то в этом случае, возможно, уголовное дело против М. Сухудян будет прекращено.
Добавим, что уголовное дело, возбужденное против активистки молодежного движения "S.O.S. Техут" М. Сухудян, находится в процессе. В следственном отделе Эребуни предварительное расследование дела было завершено, однако вместо перенесения дела в суд, по письменному указанию прокурора предварительное расследование продолжилось, и сейчас дело находится в следственном управлении Еревана. По словам адвоката М. Сухудян, до сегодняшнего дня они не приглашались в управление по этому делу.