«ՀՀ քաղաքացուն տրամադրում են անորակ գազ»
Փորձագետ Արթուր Ղազարյանը պարզել է, որ բնակչությանը տրամադրվող գազի որակը չի համապատասխանում սահմանված չափանիշներին:
«Այս փաստի վրա ուշադրություն դարձնելու փոխարեն` որոշել են բարձրացնել գազի գինը` 1խմ-ի համար սահմանված 96 դրամը դարձնել 136 դրամ»,- այսօր «Ա1+»-ին իր մտահոգությանը հայտնեց փորձագետը:
Նրա կարծիքով, ցանկության դեպքում, նույնիսկ տնային պայմաններում յուրաքանչյուրը կարող է ստուգել գազի որակը: «Ջեռուցման կաթսաների տեխնիկական անձնագրում նշված է, թե ինչ որակի գազի դեպքում, ինչ ժամանակահատվածում, որքան ջուր կարող է տաքացնել եւ ինչ աստիճանի: Մենք փորձել են եւ գազը որակ չի ապահովել: Երբ մենք ՀՀ-ում այրում ենք 1խմ գազը, ստանում ենք 8218 կ/Կալ ջերմություն: Ցուցանիշը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին: Եթե ՀՀ-ում գազի գինը բարձրացնում են եւ որակը թողնում նույնը, դա աբսուրդ է»,-ասաց նա:
Փորձագետը համոզված է, որ իրականությանը չեն համապատասխանում «Հայռուսգազարդի» այն հայտարարությունները, թե ՀՀ-ում գազի գինը բարձրացնում են, քանի որ շահույթով չեն աշխատում. «Նման բան չկա: Թող բաներ չհնարեն»:
Քանի որ ՀՀ-ում չկա համապատասխան լաբորատորիաներ, ապա «Հայռուսգազարդը» գազ սպառողներին ընդամենը տեղեկանք է տրամադրում, որ ապահովում են գազի որակը:
Հիշեցնենք, որ այս պահին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը քննարկում է «Հայռուսգազարդի» դիմում` գազի գները վերանայելու մասին: Այն, որ այս թանկացումից ավելի շատ տուժելու են բնակիչները, ոչ թե խոշոր սպառողները, փորձագետը պատահական չի համարում. «Հայաստանում գազի խոշոր սպառողները հիմնականում ռուսական ընկերություններ են: Այսինքն, «Հայռուսգազարդը» չի պատրաստվում ինքն իր վրա թանկ գազ վաճառել»:
Փորձագետը կասկած չունի, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դրական կարծիք կհայտնի գազի գնի բարձրացման վերաբերյալ: Նա նաեւ ընդգծեց, որ Իրան-Հայաստան գազատարն էլ չի նպաստում ՀՀ-ում գազի գնի իջեցմանը. «Նույն Իրան-Հայաստան գազատարն էլ է ռուսներին, եւ նրանք են այսօր որոշում, թե որ գազատարով ինչքան գազ Հայաստան բաց թողնեն»:

“Гражданам Армении поставляют некачественный газ”
По данным эксперта Артура Казаряна, качество поставляемого населению газа не соответствует установленным стандартам.
"Вместо того, чтобы обратить внимание на это, они решили повысить цену на газ, поднять стоимость 1 кбм с 96 драмов до 136", - сказал сегодня в беседе с "А1+" Артур Казарян.
По его словам, качество газа можно проверить даже в домашних условиях. "В техпаспортах на отопительные системы сказано, при каком качестве газа, за какое время, какой объем воды до скольки градусов можно согреть. Мы испытали, и газ не обеспечил требуемой характеристики. Когда мы сжигаем 1 кбм газа, то получаем 8218 килокалорий тепла. Показатель не соответствует мировым стандартам. Если тариф на газ в Армении повышают, а качество оставляют пржним, то это абсурд", - сказал эксперт.
Поскольку в Армении нет соответствующих лабораторий, то "АрмРосгазпром" предоствляет своим потребителям всего лишь справку о том, что обеспечивает качество газа.
По мнению эксперта, заявления "АрмРосгазпрома" о том, что цена на газ в Армении повышается, поскольку нет прибыли, не соответствует действительности: "Такого нет. Пусть не выдумывают".
Напомним, что в данный момент Комиссия по урегулированию общественных услуг рассматривает заявление "АрмРосгазпрома" о пересмотре тарифа на газ. То, что от повышения тарифа население страны пострадает больше, чем крупные потребители, по мнению эксперта, также не случайно: "Крупными потребителями газа в Армении, в основном, являются российские компании. То есть, "АрмРосгазпром" не собирается сам себе продавать дорогой газ".
Эксперт не сомневается в том, что Комиссия по урегулированию общественных услуг удовлетворит заявку на повышение тарифа. Он также подчеркнул, что понижению цены на газ не способствует и наличие газопровода Иран-Армения: "Газопровод Иран-Армения тоже принадлежит русским, и именно они сегодня решают, по какому газопроводу подавать в Армению газ".