Հասարակության մեջ շրջանառվող այն լուրերը, որ Հայաստանում 5 մարդ է մահացել A /H1N1` խոզի գրիպից, իրականության չեն համապատասխանում: Բայց մեկ շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է երկու մահացության դեպք Ա գրիպի, այսինքն` սովորական գրիպի հետեւանքով: Այդ մասին «Ա1+»-ին ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարարի օգնական Շուշան Հունանյանը:
Վերջինս մանրամասնեց, թե մեկը մահացել է դեկտեմբերի 1-ին «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում, մյուսը դեկտեմբերի 3-ին` «Էրեբունի» հիվանդանոցում:
Իսկ թե ինչո՞ւ են վստահ, որ մահացածները հիվանդ չեն եղել խոզի գրիպով, այլ սովորական գրիպ են եղել, Շուշան Հունանյանը պատասխանեց. «Նախապես հիվանդության շրջանում հասցրել են նմուշներ վերցնել եւ հաստատվել է, որ սովորական Ա գրիպ է: Իսկ այն առաջին մահացածի հետ կապված չէին հասցրել, դրա համար նոր պետք է որոշեն»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում մինչ օրս ախտորոշվել է 28 հիվանդ խոզի գրիպ ախտորոշմամբ, բոլորն էլ լավացել են:
Ի դեպ, ՀՀ ոստիկանության հիվանդանոցի «Ա1+»-ի աղբյուրները տեղեկացնում են, որ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում գրիպով հիվանդների թիվը այնքան շատ է, որ ստիպված բերում են իրենց մոտ ստուգումների: Շուշան Հունանյանը դրա հետ կապված էլ նշեց, թե յուրաքանչյուրը ինքն է որոշում որ հիվանդանոց դիմել, սակայն այս պահի դրությամբ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում գտնվում են միայն 5 գրիպով հիվանդներ. «Չեք կարծում չէ, որ այնտեղ միայն 5 մահճակալ կա: Նրանց բուժումը ընթանում է, սակայն միաժամանակ ճշտվում են, թե ինչ է նրանց մոտ»:
Հիշեցնենք նաեւ, որ խոզագրիպի հիմնական ախտանշաններն են` բարձր ջերմություն, գլխացավ, մկանային ցավ, հազ, անգինա, հնարավոր է նաեւ փսխում եւ դիարեա (լուծ): Հիվանդության գաղտնի շրջանը 7 օր է: Հարուցիչը շրջակա միջավայրի առարկաների վրա պահպանվում է մոտ 2 ժամ:
Մարդկանց խորհուրդ է տրվում հաճախակի օճառով լվացվել, օգտագործել 2-3 լիտր հեղուկ, չհամբուրվել, չօգտագործել ուրիշի շրթներկը, բջջային հեռախոսը եւ գրիպանման հիվանդության ախտանիշների դրսեւորման դեպքում անմիջապես դիմել բժշկական օգնության:

Слухи о том, что в Армении 5 человек умерли от "свиного" гриппа, действительности не соответствуют. Однако за неделю зарегистрированы 2 случая смерти от вируса А, то есть, обычного гриппа", - сказала в беседе с "А1+" помощник министра здравоохранения Армении Шушан Унанян. По ее словам, один из них умер 1 декабря в медцентре "Армения", а второй - 3 декабря в больнице "Эребуни".
Напомним, что в Армении по сей день были обнаружены 28 случаев "свиного" гриппа, и все больные уже излечились.
Отметим, что источники "А1+" в Центральном военном госпитале сообщают, что число больных гриппом в инфекционной больнице Норка столь велико, что их вынуждено привозят на проверку к ним. В связи с этим, Шушан Унанян отметила, что каждый больной сам решает в какую больницу ему обращаться, однако на этот момент в инфекционной больнице Норка есть только 5 больных гриппом: "Вы же бе думаете, что там только 5 коек? Они проходят лечение, а одновременно выясняется, чем они больны".
Напомним, что главными признаками "свиного" гриппа яввляются высокая температура, головная боль, мышечная боль, кашель, ангина, возможен понос. Скрытый период боплезни - 7 дней. Вирус на окружающих предметах сохраняется в течение 2 часов. Рекомендуется чаще мыть руки мылом, пить по 2-3 литра воды, не целоваться, не использовать чужую помаду, сотовый телефон, и при первых подозрительных признаках немедленно обращаться к врачу.