Այսօր Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտում տեղի ունեցավ Հրանտ Դինքի «Երկու մոտ ժողովուրդ, երկու հեռու հարեւան» գրքի հայերեն հրատարակչության շնորհանդեսը:
Գիրքը թուրքերեն լույս է տեսել 2008 թվականին` գրողի սպանությունից 1,5 տարի անց: Այն թարգմանել է հայաստանցի Մկրտիչ Սոմունջյանը:
Թարգմանիչը նշեց, որ ուսանողական տարիներից ուշի-ուշով հետեւել է եւ փորձել է հասկանալ, թուրքի կողքին, թուրք հասարակության մեջ ապրող հայ մարդու աշխարհահայացքը:
Ըստ Մկրտիչ Սոմունջյանի` գիրքը ներկայացնում է Հրանտ Դինքի մտորումներն եւ անձնական կարծիքը, պատկերացումները հայ- թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ: Հրանտ Դինքը այս գրքում առաջարկում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ընդհանուր ապագան կառուցելու, անցյալը վերանորոգելու բոլորովին նոր մոտեցումներ: Այս գիրքը, ըստ թարգմանչի, հնարավորություն է տալիս հայ հանրությանը ավելի մոտիկից ճանաչելու Հրանտ Դինք գրողին եւ մտածողին:
Գրքի շնորհանդեսին ներկա Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ երբ ձեռքն է վերցրել գրքի չտարբերակված տարբերակը,մի շնչով կարդացել է: Յուրաքանչյուր տողատակում, ըստ Հրանուշ Հակոբյանի, խորը մտքեր են:
Երեւանի Մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանն էլ նշեց, որ Դինքը ցանկանում էր, որ երկու պետությունների միջեւ հարաբերություններ հաստատվեն:
Լրատվամիջոցների Կովկասյան Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսականդարյանն էլ այսօր որոշեց խոսել հայերենով, քանի որ երբ 2006 թ. Դինքի հետ հանդիպել է, խոսել է հայերեն:
Իսկանդարյանը պատմում է, որ Դինքը պատմել է, որ ինքը անձնագիր չունի եւ չի կարողանում երկրից դուրս գալ: Իսկ Իսկանդարյանը միանգամից հարց է տվել, թե Հայաստանում երբեք չեք եղել: «Անմիջապես անցավ «դու»-ի եւ կոպտորեն ասաց, թե դու չես եղել Հայաստանում, ես եղել եմ Մալաթիայում, Վանում, իսկ դու` ոչ»,- պատմում է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

Сегодня в Институте Востоковедения при Академии Наук состоялась презентация армянского издания книги Гранта Динка "Два близких народа, два дальних соседа".
На турецком языке книга вышла в свет в 2008 году, полтора года назад. Перевел ее Мкртич Сомуджян.
Переводчик отметил, что еще со студенческих лет внимательно следил и пытался понять взгляды армян, живущих среди турок.
По словам Сомуджяна, книга представляет размышления Гранта Динка и его личное мнение, представления об армяно-турецких отношениях.
В книге Динк предлагает совершенно новые идеи создания общего будущего для Армении и Турции. Эта книга, по словам переводчика, дает возможность армянской общественности ближе узнать Гранта Динка - пишущего и думающего.
Присутствовавшая на презентации книги министр по делам Диаспоры Грануш Акопян сказала, что прочла книгу на одном дыхании, что там в каждой строчке глубокий смысл.
Президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян отметил, что Динк хотел установления отношений между странами.
А директор Института Кавказ Александр Искандарян рассказал о своей встрече с Динком в 1996 году. Динк сказал ему, что у него нет паспорта и он не может выехать из страны. "Я спросил его, вы не были в Армении? Сразу перешел на "ты" и грубо сказал, что ты не был в Армении, я был в Малатии, Ване, а ты - нет", - рассказывал Искандарян.