16:51 | Նոյեմբեր 19, 2009 | ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
Այսօր կեսգիշերին փլուզվել է 1356 թվականին կառուցված Թբիլիսի քաղաքի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ գմբեթավոր եկեղեցին:
Խորհրդային տարիներին եկեղեցին փակվելով՝ վերածվել է ազգագրական թանգարանի, ապա պահեստի, իսկ 1990 թվականին՝ որակվելով որպես վթարային և ոչ ենթակա վերանորոգման, վերջնականապես փակվել է:
Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցին այն հինգ եկեղեցիներից մեկն է, որը Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու նպատակով Սուրբ Էջմիածնի և թեմի կողմից բազմաթիվ դիմումներ են հղվել Վրաստանի ղեկավարությանը, պատրիարքարանին, միջազգային կազմակերպություններին: Խնդիրը բազմիցս բարձրացվել է նաև մամուլի միջոցով, ավաղ բոլոր դիմումները Վրաստանի իշխանությունների կողմից մնացել են անպատասխան:
Ըստ Վիրահայոց թեմի մամլո դիվանի`Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգը Թբիլիսիի Նորաշեն, Շամխորեցեց Սուրբ Աստվածածին, Սուրբ Նշան, Երևանցոց Սուրբ Մինաս և Ախալցխային Սուրբ Նշան եկեղեցիների հետ Վրաց պատրիարքարանի կողմից արհեստականորեն հռչակվել է վիճելի, որով էլ արդարացվում է եկեղեցիների չվերադարձվելը:
Սա  երկրորդ փլուզված եկեղեցին է, առաջինը Շամխորեցեց Սուրբ Աստվածածինն է, որը փլուզվեց 1989 թվականին:
«Կարծում ենք` այս ամենի պատասխանատվությունը պետք է կրի Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությունը, որի բալանսում է գտնվում եկեղեցին: Այս ամենը այն տպավորությունն է թողնում, թե Վրաց պատրիարքարանը և իշխանությունները չլուծելով եկեղեցիները թեմին վերադարձնելու հարցը և պատշաճ ուշադրություն չդարձնելով` նշված եկեղեցիների պահպանությանը, միտումնավոր ոչնչացնում են հայ մշակույթի կարևոր հուշարձանները»,- ասված է Վիրահայոց թեմի  մամլո հաղորդագրության մեջ:

Рухнула стена церкви
Кроме большого купола, в трех углах церкви снаружи есть маленькие купола, один из которых служил в качестве колокольни. В годы Советского Союза церковь была закрыта, превращена в этнографический музей, далее - в склад, а в 1990 году, после признания церкви аварийной и не подлежащей к ремонту, ее окончательно закрыли.
Заметим, что данная церковь одна из тех пяти церквей, в целях возвращения которой Армянской епархии в Грузии, Первопрестольный Св. Эчмиадзин и епархия неоднократно обращались к руководству Грузии, патриархату и международным организациям. Вопрос не раз поднимался также посредством прессы, но, к сожалению, все обращения оставались безответными со стороны грузинских властей.
Согласно пресс-канцелярии Армянской епархии Грузии, вопрос 5 армянских церквей, находящихся на грузинской территории, искусственно провозглашен спорным со стороны патриархата Грузии, чем и оправдывают то, что церкви не возвращаются Армянской епархии.
Стоит отметить, что это вторая церковь, находящаяся в разрушенном состоянии. Первая - церковь Шамхорецец Св. Богоматери, которая разрушилась в 1989 году.
"Считаем, что ответственность за все это должно нести Министерство культуры, охраны памятников Грузии, на балансе которой находится церковь. Все это создает такое впечатление, что власти и патриархат Грузии, не решая вопрос о возвращении церквей епархии и не уделяя должного внимания их состоянию, специально уничтожают важные памятники армянской культуры", - сказано в сообщении пресс-канцелярии армянской епархии в Грузии.