Գյումրիում, ինչպես Բաղդադո՞ւմ
Գյումրիում պաշտոնական տվյալներով` 88 վթարային շենք կա, որոնք 3-րդ եւ 4-րդ աստիճանի վթարային են: Այս տվյալներն արդեն չորս տարվա հնություն ունեն, վերջին մեկ երկու տարվա ընթացքում դրանք ընդհանրապես չեն ուսումնասիրվել, ծրագրեր չկան նաեւ դրանք վերանորոգելու ուղղությամբ:
Իսահակյան 9 շենքը, որը մի քանի տարի առաջ է բոլորել 70 -ամյակը, ինքնափլուզվում է ու ինքնափլուզվում: Մեկ պատշգամբից են քարաբեկորներ ընկնում, մեկ կտուրից, ինչպես ասում են բնակիչները անկողնու, կահույքի, անգամ ճաշի մեջ ծեփոնների առկայությունից այլեւս չեն զարմանում:
Բնակիչները համեմատում են իրենց շենքը Վիետնամի ու Իրաքի ռմբակոծության ենթարկված շենքերի հետ, եւ համոզմունք հայտնում, որ իրենց վիճակն առավել վատ է:
Քնարիկ Կիրակոսյանը 1963 թվականից է այս շենքում բնակվում, դեռ այն ժամանակ շենքի վիճակն առանձնապես լավ չի եղել, ինչպես ասում է նա, «շենքի գլխին մի սեւ եկել էր, երկրաշարժն էլ երկրորդ սեւը բերեց, երկու սեւ տեսած շենքն արդեն իրական վտանգ է բնակիչների կյանքի համար»:
Շիրակի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Ալբերտ Մարգարյանը նշում է, որ 2010-ին վթարային շենքերի վերանորոգման ծրագիր չկա եւ այս հարցին ամենայն հավանականությամբ կանդրադառնան անօթեւանների խնդրի լուծումից հետո:
Այսպիսի շենքերում բնակվողների համար անօթեւանի կարգավիճակ ունենալ ու քսանամյա հնությամբ տնակում բնակվելը առավել նախընտրելի տարբերակ է, քանզի տնակի փլուզվելուց վնաս ստանալու հավանականությունն ավելի քիչ է:
Ամեն դեպքում բնակիչները շարունակում են ապրել՝ շենքերի փլուզման ահը սրտերում ու ասում. «Հույսը վերջում է մեռնում»:

В Гюмри, по официальным данным, есть 88 аварийных (3 и 4 степени) зданий. Эти данные - 4-летней давности, за последние пару лет они вообще не изучались, нет также программ, направленных на их ремонт.
Здание на Исаакяна 9, которому больше 70 лет, постепенно рушится: то с балкона отваливаются камни, то крыша рушится. Местные жители перестали удивлятся кускам штукатурки в пoстели, на мебели и даже в еде. Они сравнивают их здание с подвергшимися бомбардировке зданиями в Ираке и Вьетнаме.
Кнарик Киракосян с 1963 года живет в этом здании, еще тогда оно было не в лучшем состоянии. По ее словам, здание пережило черные дни и теперь представляет собой реальную угрозу жизни жителей.
Начальник управления градостроительства областной администрации Ширака РА Альберт Маркарян отметил, что программ по проведению ремонта аварийных зданий на 2010 год нет, и этот вопрос, по всей вероятности, затронут после решения проблемы лишенных крова.
Заметим, что для жителей таких зданий иметь статус бескровного и жить в домике 20-летней давности - более предпочтительный вариант, поскольку вероятность получить телесные повреждения в случае, если домик разрушится, ниже.
В любом случае жители продолжают жить в домах со страхом возможного разрушения, но даже в таких условиях они надеются на лучшее: «Надежда умирает последней».