ՀՀ եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ ստորագրված վարկային ծրագրերի համաձայն 2009-2017 թվականների ընթացքում Հայաստանն ստանալու է առավելագույնը 500 մլն ԱՄՆ դոլար:
Վարկային այդ միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանի Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցմանը, պետք է բարենորոգվեն ու վերականգնվեն ճանապարհները Հայաստանի պետական սահմանների ներսում, արդիականացվեն Հայաստանի սահմաններն ու մաքսային ենթակառույցները:
Ճանապարհաշինական աշխատանքներ կանցկացվեն նաեւ Շիրակի մարզում, կհիմնանորոգվի շուրջ 100 կմ ճանապարհ: Աշխատանքների նախապատրաստական փուլն արդեն մեկնարկել է:
Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը ընդգրկում է Ագարակ-Կապան-Երեւան-Գյումրի-Բավրա մայրուղիները եւ ճանապարհային ենթակառույցները: 2010-ին հանրապետությունում իրականացվելու է 120 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի աշխատանք:
Լանջիկ, Ձորակապ, Մարալիկ, Լուսակերտ, Բենիամին, Ազատան համայնքներում արդեն ուսումնասիրվել է ճանապարհներին հարող հողերի վիճակը, հաշվառվել, թե որ համայնքում ինչքան հողատարծք է ճանապարհաշինության մեջ ընդգրկվելու: Առանձին հողատերերն արդեն տեղեկացված են:
Ըստ նախնական պայմանավորվածություների գյուղացիները կա՜մ կստանան կորցրած հողատարածքներին համարժեք հողեր, կա՜մ կվճարվեն հողերի կադաստրային արժեքով: Ի դեպ, նշենք, որ ճանապարհի վրա գտնվող կամուրջները կվերանորոգվեն, կկառուցվի նաեւ նոր կամուրջ՝ Հոռոմի գյուղի հին կամրջի մոտ:
Ինչ վերաբերում է Գյումրիին, ապա ճանապարհաշինական այս ծրագրում քաղաքի կենտրոնական հատվածը չի ընդգրկվելու: Ընդգրկվող մասն էլ վերանորոգման, ավելի շուտ հիմնանորոգման կարիք ունի, քանի որ այս հատվածում բավական երկար ժամանակ որեւէ աշխատանք չի կատարվել:
Ախուրյանի տարածքում ճանապարհաշինությունը կարող է ընդգրկել գյուղատնտեսական նշանակության բավական շատ հողատարածքներ: Ամեն դեպքում պատասխանատուները հավատացած են՝ ճանապարհաշինությունը հնարավորություն կտա բարելավել ճանապարհային կապն Իրանի եւ Վրաստանի հետ` ապահովելով ելք դեպի միջազգային առեւտրի ուղիներ եւ շուկաներ:
Շիրակի մարզում էլ կնորոգվի 100 կմ ճանապարհ, որը լինելու է միջազգային չափանիշներին համապատասխան՝ մոտ 28 մ լայնքով: Ասֆալտապատումն էլ կիրականացվի որակյալ եւ առանց թերացումների՝ համենայնդեպս նախնական ցուցումներն են այդպիսին:

Согласно кредитным программам, подписанным между Азиатским банком развития (АБР) и Республикой Армении, в течение 2009-2017гг. Армения получит $500 млн. США.
Эти кредитные средства будут направлены на строительство дорожного коридора Север-Юг РА: должны отремонтировать дороги внутри государственных границ страны, модернизировать границы РА и налоговые инфраструктуры.
Дорожно-строительные работы проведут также в Ширакской области республики: капитально отремонтируется порядка 100 км дорог в соответствии с международными критериями - шириной примерно 28 м. Подготовительный этап работ уже стартовал.
Отметим, что дорожный коридор Север-Юг включает в себя магистрали Агарак-Капан-Ереван-Гюмри-Бавра и дорожные инфраструктуры. В текущем году в республике будет проведена работа на сумму, эквивалентную $120 млн. США.
В общинах Ланджик, Дзоракап, Маралик, Лусакерт, Бениамин, Азатан уже изучена ситуация придорожных земель, сделаны расчеты относительно того, в какой общине сколько земельных территорий будет включено в дорожное строительство. Частные землевладельцы уже проинформированы.
По предварительным договоренностям, сельчане или получат новые земельные участки, или получат финансовую компенсацию на основе кадастровой стоимости земельных участков. Заметим, что находящиеся на дороге мосты будут отремонтированы, также построят новый мост, рядом со старым мостом села Гором.
Что касается Гюмри, то центральная часть города не войдет в эту дорожно-строительную программу. А та часть, которую планируют отремонтировать, скорее нуждается в капитальном ремонте, поскольку здесь уже давно как никаких работ не проводилось.
В Ахуряне дорожное строительство может включить в себя много земельных участков сельскохозяйственного назначения. В любом случае, ответственные лица уверены, что дорожное строительство позволит улучшить дорожную связь с Ираном и Грузией, обеспечивая выход к путям и рынкам международной торговли.