«Ողջ կյանքի ընթացքում ես նման բան չեմ տեսել, որ էս ձեւի ոչնչանա»,- ասում է Արզնի գյուղի բնակիչը, ով Հրազդան գետում ձկների մասսայական ոչնչացման ականատեսն էր դարձել:
Հրազդան գետի հատակը ծածկված էր սատկած ձկներով, ծովախեցգետիններով եւ գորտերով: Սեւանի որորներն արդեն երրորդ օրն էր`սնվում էին գետի մակերես բարձրացած սատկած ձկներով:
Դեպքի վայրում էր բնապահպանության նախարարության տարածքային բնապահպանական պետական տեսչության ներկայացուցչին: Տեսուչի խոսքերով` նախնական ստուգումը ցույց տվեց, որ դեպքի տարածումն ընդգրկում է գետի մոտ 500մ հատվածը: «Հուսով եմ, որ այս ամենը տեղական բնույթ է կրում», - ասաց տեսուչը:
Տեղի բնակիչներն անչափ անհանգստացած են: «Ամենայն հավանականությամբ սա թունավորում է: Արդեն խոսակցություններ կան, որ քլոր են լցրել գետի մեջ, բայց քլորի նման չէ: Մենք ամբողջ օրն այստեղ ենք եւ հետեւել ենք իրավիճակին: Եթե քլոր լիներ, ապա գոնե հոտը կզգացվեր: Մեզ մոտ սեզոնին օրական մոտ 1000 մարդ է գալիս: Մեր երեխաները լողանում են գետում: Ոչ մի տեղեկատվություն չկա: Գուցե սա մեծ վտանգ է ներկայացնում»:
«ԷկոԼուրի» հարցմանն ի պատասխան` ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության պետական տեսչության պետի տեղակալ Կարեն Պապոյանը հայտնեց, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը ներկայումս Հրազդան գետի ջրի նմուշի եւ սատկած ձկների անալիզ է անում: «Մենք անալիզների արդյունքների մասին ԶԼՄ-ների միջոցով հասարակությանը տեղյակ կպահենք»,- ասաց Պապոյանը: Նրա խոսքերով` արդյունքները ցույց կտան, թե ինչ մասշտաբներ է ընդգրկել դեպքը, եւ ուրիշ ինչ գերատեսչություններ պետք է ներգրավվեն:

МАССОВАЯ ГИБЕЛЬ РЫБЫ В РЕКЕ РАЗДАН
«За всю жизнь я такого не видел, чтобы все живое погибло», - сказал в беседе с ЭкоЛур местный житель села Арзни, который стал свидетелем массовой гибели рыбы в реке Раздан. ЭкоЛур получил сигнал тревоги 23 января.
Выехав на место происшествия, в Арзнинское ущелье, мы увидели дно реки, усеянное дохлыми рыбами, крабами и лягушками. Севанские чайки уже третий день кормились всплывшей на поверхность реки рыбой.
На месте происшествия мы застали представителя территориальной природоохранной госинспекции Министерства охраны природы РА. По словам инспектора, первичная проверка показала, что затронуто около 500 м участка реки. «Надеюсь, что все это носит локальный характер», - сказал инспектор.
Местные жители крайне обеспокоены. «Наверняка, это отравление. Уже ходят слухи, что в реку сброшен хлор, но на хлор не похоже. Мы здесь целый день, и наблюдаем за ситуацией. Если бы был хлор, то хотя бы запах почувствовали. К нам в сезон приезжают до 1000 людей в день. Наши дети купаются в этой реке. Никакой информации нет, а вдруг это представляет большую опасность?»
На запрос ЭкоЛур заместитель начальника природоохранной госинспекции Карен Папоян сообщил, что министерство охраны природы в настоящее время проводит анализ проб воды из Раздана и погибшей рыбы. «Мы оповестим общественность о результатах анализов через СМИ»- сказал Папоян. По его словам, результаты покажут, каковы масштабы происшествия, и какие другие ведомства должны быть задействованы.