Անօթեւանը կարո՞ղ է վարկ վերցնել
Գյումրիի համար դեռ առաջնային խնդիր է անօթեւանությունը: 1988-ի աղետից հետո ընդամենը երկու տարվա համար նախատեսված տնակները 21 տարի անց արդեն շարքից դուրս են եկել եւ շատերը բնակության համար դարձել ոչ պիտանի: Մինչդեռ ամեն տարի պատասխանատուներն անօթեւանություն բառը վերացնելու նոր ժամկետներ են նշում:
Հիշենք, որ դեռ տարիներ առաջ 88-ի աղետից հետո մեր բառապաշար մուտք գործած ՙանօթեւան՚ բառը պատասխանատուների վստահեցմամբ 2000-2005թթ.- ին արդեն չէր լինելու: Անօթեւան հասկացությունն այժմ էլ կա, ինչպես նաեւ դեռ տնակներում բնակվող 4000 ընտանիք կա: Սակայն տարիների ընթացքում խնդրի հանդեպ վերաբերմունքը փոխվել է:
72-ամյա գյումրեցի Շիրակ Թորոսյանը կնոջ եւ որդու հետ արդեն 21 տարի բնակվում է ժամանակավոր կացարանում: Երկու տարվա համար նախատեսված տնակը 21տարվա փորձությանը հազիվ է դիմակայում: Ժամանակի ազդեցությունից քայքայված տնակի պատերը ծերունին ներկել է, սակայն վստահ չէ, թե դրա շնորհիվ՝ եւս որքան կարելի կլինի ապրել դրանց ներսում:
Թե երբ է բնակարան ստանալու, Շիրակ պապիկը չգիտի, կինը` Անահիտ Մադոյանն է հարցով առավել շատ հետաքրքրվել:
Այժմ Գյումրիում բնակարանաշինություն իրականացնում է միայն մեկ կազմակերպություն՝ Գլենդել Հիլզը: Ավտոկայանի տնակային ավանում բնակվող Ալբերտ Վահանյանն էլ գոնե հաջորդ տարի բնակարան ունենալու հույս ունի: Սակայն այն ինչ տեսել եւ լսել է, իրեն քիչ է ուրախացնում:
ՙԴրանք խցեր են, սենյակների մեծությունը ճիշտ այնքան է, որքան իմ տնակը: Էլ չհաշված պատերի բարակությունը: Հարեւանս կողքի տանը ինչ խոսի, իմ սենյակում կլսվի: Էդտեղ էլ ի՞նչ ջերմություն պտի մնա: Էդքան տարի սպասեցինք, հույսով ապրեցինք, որ մի օր նորից մարդավայել կապրենք, իսկ իշխանությունը մեզ տեսեք՝ ինչ է տալիս՚,- ասում է նա:
ԱԺ պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանն էլ այս առումով նշում է, որ պետությունը փորձում է պարտքի խնդիրը լուծել, եւ չէր էլ կարելի շքեղ բնակարաններ ակնկալել:
Մինչդեռ Գյումրիի քաղաքապետը գոհ է բնակարանաշինությունից եւ հպարտությամբ նշում է. ՙՏեսեք՝ ինչ բնակարաններ ենք կառուցել՚:
Թե ինչ բնակարաններ են սարքում, մենք հնարավորություն ունենք տեսնել միայն ցանկապատից այս կողմ: Ասում են՝ շինարարության անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Ամեն դեպքում շինարարությունը նախատեսված է ավարտին հասցնել մինչեւ տարեվերջ: Հնարավոր է նաեւ, որ դեկտեմբերի 7-ին որոշ շենքեր շահագործման հանձնվեն: Ընդհանուր առմամբ Գլենդել Հիլզի բնակարանաշինական ծրագրով նախատեսված է շահագործման հանձնել 1300 բնակարան: Իսկ մնացած անօթեւանների խնդիրը լուծելու համար իրականացվելու է վարկային ծրագիր:
Դրանով մոտ երկու հազար բնակարան է կառուցվելու, տրամադրվել է 14 հեկտար տարածք: Ցանկացողները կարող են ընդգրկվել ծրագրում:
Իսկ թե անօթեւան ընտանիքներից քանիսն ի վիճակի կլինեն վարկ վերցնելու , պարզ կլինի արդեն 2010 թվականին ՝ ծրագրի հաստատումից հետո:

Бездомный может взять кредит?
Бездомность все еще одна из первичных проблем для Гюмри. После бедствия 1988 года домики, предусмотренные лишь на два года, по прошествии 21 года уже вышли из строя и многие из них стали негодными, тогда как каждый год ответственные лица заявляют о новых сроках по устранению проблемы.
Напомним, что по словам ответственных лиц эта проблема должна была быть решена к 2000-2005 гг.. Однако, понятие бездомности существует и по сей день: на сегодняшний день 4000 семей проживают в домиках. Но отношение к проблеме, по истечении нескольких лет, изменилось.
72-летний гюмриец Ширак Торосян живет вместе со своей женой и сыном во временном жилище вот уже 21 год. Пожилой гюмриц покрасил обветшавшие стены домика, но не знает, сколько еще можно будет прожить в нем благодаря этому. Когда он получит обещанную квартиру, Ширак не знает, его жена Анаит Мадоян больше интересовалась этим вопросом.
Отметим, что сегодня в Гюмри строительством жилых домов занимается только одна организация - Глендел Хилз. Житель города Альберт Ваанян надеется, что хотя бы в следующем году получит квартиру, однако то, что слышал и видел, его не радует.
"Это - кабинки. Размеры комнат ровно такие, как и мой домик. Не говоря уже о тонкости стен. Все, о чем бы не говорилось в соседней квартире, будет слышно и в моей. О какой теплоизоляции может идти речь в таком случае? Столько лет с надеждой ждали, что придет день, и мы вновь заживем по-человечески, а власть видите, что нам дает", - сказал он.
Относительно данного вопроса депутат Национального Собрания Армении Сукиас Аветисян отметил, что государство пытается решить вопрос долга, и нельзя было ожидать шикарных квартир.
Что касается мэра Гюмри, то он доволен строительством жилых зданий и с гордостью отмечает: "Смотрите, какие квартиры мы построили". О том, какие квартиры строят, мы можем увидеть лишь по эту сторону ограждения. Говорят, что это делается, исходя из соображений безопасности. В любом случае строительство планируется завершить до конца года. Возможно также, что 7 декабря некоторые здания пустят в эксплуатацию. В целом, по строительной программе Глендел Хилз, планируется в эксплуатацию пустить 1300 квартир. Для решения проблемы остальных бездомных будет проведена кредитная программа.
По этой программе построят приблизительно две тысячи квартир, предоставлено 14 га территорий. Желающие могут включиться в программу.
Что же касается того, сколько из бездомных семей смогут взять кредит, станет ясно в 2010 году, после подтверждения программы.