«Եվրամիությունը գիտություն է ընդունում մայիսի 6-ի ՀՀ ԱԺ ընտրության նախնական արդյունքները եւ ողջունում միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական հայտնաբերումներն ու եզրակացությունները»,- հայտարարել են
ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Քեթրին էշթոնը եւ Ստեֆան Ֆյուլեն։
Նրանց հայտարարության մեջ նշվում է. «Մենք ողջունում ենք Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը՝ այս խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնելու այն եղանակով, ինչը ապահովում է առաջընթաց դեպի ավելի թափանցիկ եւ մրցակցային ընտրություններ։ Սակայն, ընտրությունները ցույց տվեցին, որ կան մի շարք խնդիրներ՝ դրանց լիովին միջազգային ժողովրդավարական չափանիշներին համապաստասխան լինելու համար»
Ըստ նրանց՝ Եվրամիությունը կխրախուսի ՀՀ իշխանության քայլերը կարճ ժամկետում կյանքի կոչելու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտողությունները՝ 2013թ Նախագահի ընտրություններին ընդառաջ։
Միաժամանակ. «Մենք ողջունում ենք, որ վեց կուսակցություններ կներկայացեն Ազգային ժողովում։ Սա դրական քայլ է Հայաստանում բազմակարծության եւ ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթի զարգացման ուղղությամբ։
ԵՄ - ն կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին ձեռնպահ մնալ անօրինական գործողություններից եւ հասնել քաղաքական երկխոսություն: Իշխանությունների եւ ընդդիմության միջեւ կառուցողական երկխոսությունը շատ կարեւոր է երկրում

"ЕС принял к сведению предварительные результаты парламентских выборов, состоявшихся 6 мая в Армении, и приветствует заявление о предварительных выводах и заключениях международной миссии по наблюдению за выборами",- говорится в заявлении Верховного представителя ЕС по внешней политике и политике безопасности Кэтрин Эштон и комиссара ЕС по политике европейского соседства и расширения Штефана Фюле.
«Тем не менее, выборы также показали необходимость решения ряда вопросов, для того, чтобы они в полной мере отвечали международно признанным демократическим стандартам. Мы призываем власти Армении в первоочередном порядке устранить недостатки, выявленные ОБСЕ / БДИПЧ в преддверии предстоящих президентских выборов, намеченных на 2013 год.
В то же время мы приветствуем тот факт, в Национальном Собрании будут представлены шесть политических партий. Это является позитивным шагом на пути развития плюралистической и демократической политической культуры в Армении.
ЕС призывает все политические силы воздержаться от противоправных действий и продолжать политический диалог. Конструктивный диалог между властями и оппозицией очень важен для укрепления стабильности в стране»,- говорится в заявлении.