Բերնար Ֆասիե. «Տեղեկությունները արդյունավետ էին»
Նրանք առավոտյան ժամանել են Ադրբեջանի Բարդա շրջան եւ տեղի գործադիր մարմինների հետ հանդիպումից դիտարկում են իրականացնում սահմանագծին:
Հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բերնար Ֆասիեն լրագրողներին ասել է, որ Ադրբեջան այցի մանրամասների մասին հայտարարությամբ եռանախագահները հանդես կգան ավելի ուշ: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալությունը, ֆրանսիացի համանախագահը խոսել է շփման գծում գտնվող Բարդա այցի մասին:
«Սա մեր առաջին այցն է այստեղ: Իմ եւ երեք համանախագահների անունից հավատացնում եմ, որ տեղի ղեկավարների հետ հանդիպումը եւ սահմանամերձ այս շրջանում իրավիճակի մասին ստացած տեղեկությունները մեզ համար շատ արժեքավոր են: Ձեզ հավատացնում եմ, որ հիմա ոչինչ հավելյալ չեմ կարող ասել, քանի որ Ադրբեջանը տարածաշրջանային մեր այցի առաջին կանգառն է: Երկու- երեք օրից այցի ավարտին Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հանդիպումների եւ դրանք մանրամասների մասին համապատասխան հայտարարություն կանենք»,-ասել է Բերնար Ֆասիեն:
Նշենք, որ ըստ ծրագրի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները դիտարկման ընթացքում կհատեն շփման գիծն ու կանցնեն հայկական կողմ: Այսօր նրանք հանդիպելու են ԼՂՀ իշխանությունների հետ, իսկ վաղը ` ժամանելու են Հայաստան:

Бернар Фасье: «Сведения оказались полезны»
Утром они прибыли в азербайджанский район Барда и вместе с местной исполнительной властью осуществили наблюдение на линии соприкосновения.
После встречи французский сопредседатель МГ Бернар Фасье сказал журналистам, что о деталях визита в Азербайджан сопредседатели сделают заявление позднее.
«Это наш первый визит сюда, от имени сопредседателей, я заверяю, что встреча с местным руководством, посещение этого района оказались очень полезны для нас, а полученная здесь информация - очень ценной. Сейчас ничего добавить не могу, а через 2-3 дня после посещения Армении, мы сделаем совместное заявление»,- сказал Бернар Фасье.
Планируется, что сопредседатели пересекут линию соприкосновения и перейдут на армянскую сторону, сегодня они встретятся с руководством НКР, а завтра - прибудут в Армению.