Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի օրակարգում հայտնված «Իրավիճակը Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում» բանաձեւը ՀՀԿ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանն այսօր որակեց իբրեւ «ուզուն ախմախի» ծիծաղաշարժ քաղաքականություն:
«Ուզուն ախմախ` իմ գնահատական է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին: Երբ մարդը բոյով է լինում եւ հորթի համառություն է ցուցաբերում Ադրբեջանում նրան այդպես են ասում: Բա ի՞ նչ է, երբ 160մ բարձրության վրա 40 մետրանոց դրոշ է դնում, որը քամին կես ժամ հետո պատռում է: Երկրորդն է դնում, երկրորդն էլ է պատռում»,-բացատրեց նա «Հայելի» ակումբում:
Պարոն Պետրոսյանը վստահեցրեց, որ նախագիծը ՄԱԿ-ում չի ընդունվի, եւ այն պետք է արհամարել, քանի որ չունի իրավական ուժ:
Նրա ընդդիմախոս «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Լարիսա Ալավերդյանը որպես իշխանության ներկայացուցիչ կոչ արեց պարոն Պետրոսյանին լրջանալ եւ նման լուրջ բանաձեւերին հումորով չվերաբերվել.
«Դե ,եկեք , ծիծաղենք ու առաջ անցնեք: Դա է մեր երկրի իշխող կուսակցության քաղաքականությո՞ւնը: Մեր երկիրը լինելով ՄԱԿ-ի անդամ նման կերպ է վերաբերվո՞ւմ իր դեմ ներկայացված բանաձեւերին: Եթե իշխանությունները «Հ1»-ով ու «Հայաստանի Հանրապետություն» պաշտոնաթերթով ապացուցում է, որ չի տեսնում այսօրվա ԼՂՀ-ն իր սահմաններով, հաստատում է Ադրբեջանի տեսակետը, որ այդ սահմանները օրինական չեն: Ես երեկ էլ եմ տեսել այդ քարտեզները Հ1-ի եթերով»:
«Այսօր մենք չունենք ԱԳՆ, մենք ունենք արտաքին հարաբերություններ կարգավորող գործակալություն: Մեր ԱԳՆ-ն մինչ օրս չունի հայեցակարգ եւ առաջնորդվում է Սերժ Սարգսյանի հաստատած ռազմավարությամբ, որը մեզ չի կարող բավարարել»,-շարունակեց նա:
Տիկին Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ 1993թ. ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը մի քանի բանաձեւեր է ընդունել «Հայկական զորքերը Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից հանելու մասին», որոնք պարտադիր կատարման ուժ ունեն. «Այսօր ՄԱԿ-ում մեզ որպես լուրջ գործընկեր չեն ընդունում»:
Ինչ վերաբերում է վերջերս ստորագրված հայ-ռուսական համաձայնագրին, համաձայն որի ՀՀ-ում ռուսական ռազմական զինուժի առկայությունը երկարաձգվում է 49 տարով, Ռաֆիկ Պետրոսյանը որեւէ վտանգավոր բան չի տեսնում:
«Մեր տարածաշրջանում Վրաստանը ռազմական պայմանագիր է կնքում ԱՄՆ-ի հետ, Ադրբեջանը` Թուրքիայի հետ , իսկ մենք` ՌԴ-ի: Շատ նորմալ է»,-ասաց նա:
Իսկ ինչպես ադրբեջանցիները կվերաբերվեի՞ն, եթե Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկեր Թուրքիան զենք վաճառեր Հայաստանին. հարցին` Ռաֆիկ Պետրոսյանը, նկատի ունենալով, որ ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին վաճառված C-300 զենքի մասին է, ասաց. «Նախ դա հստակ չէ, որ ՌԴ-ն Ադրբեջանին զենք է վաճառել եւ մի բան էլ կա: Եթե Ադրբեջանը ցանկանա կիրառել այդ զենքը ՌԴ-ն կենտրոնից կարող է դա արգելել»:
Լարիսա Ալավերդյանի կարծիքով ՀՀ-ն իր անկախության ձեռքբերումից հետո հայ-ռուսական հարաբերություններում որեւէ ինքնուրույն նախաձեռնություն չի ցուցաբերել:
«ՌԴ-ն հզոր պետություն է, եւ ամեն ինչ անում է ավելի լրջանալու համար: Այստեղ ՀՀ-ից բան չի կախված»,-ասաց նա:

Проект резолюции ГА ООН «Ситуация на оккупированных районах Азербайджана», депутат от РПА Рафик Петросян назвал смешной политикой «глупого верзилы».
«Глупым верзилой является в моем понимании Ильхам Алиев. Так в Азербайджане называют человека, наделенного высоким ростом и упрямством теленка. Кто же он, если на 160-метровой высоте устанавливает 40-метровое знамя, которое ветер срывает уже через полчаса»,- объяснил он в клубе «Зеркало».
Депутат заверил, что проект в ООн не пройдет и надо его игнорировать, так как правовой силы он не имеет.
Его оппонент, депутат от «Наследия» Лариса Алавердян призвала власти стать серьезнее и относиться к подобным резолюциям без юмора:
«Давайте посмеемся и пойдем дальше. Это и есть политика правящей партии? Так наша страна относится к выдвинутым против нее в ООН резолюциям? Устами общественной телекомпании «Հ1» и газеты «Республика Армения» они не видят НКР в нынешних границах и, тем самым, подтверждают точку зрения Азербайджана»,- сказала она,-
«Сегодня у нас нет МИДа, есть ведомство, регулирующее внешние сношения. МИД не имеет стратегии и руководствуется указаниями Сержа Саргсяна, которые нас не могут устраивать».
Она напомнила, что в 1993-ем ООН уже принял несколько резолюций о «Выводе армянских войск из оккупированных районов Азербайджана».
Рафик Петросян никакой опасности не видит и в армяно-российском договоре о базе в Гюмри:
«Грузия подписала военный договор с США, Азербайджан - с Турцией, а мы - с РФ. Все нормально. А насчет продажи Азербайджану комплексов С-300, это еще не наверняка, кроме того, если Азербайджан захочет их применить, Россия может заблокировать это из центра».
По мнению Ларисы Алавердян, после приобретения независимости РА в отношениях с РФ ни одного самостоятельного шага не предприняла
«РФ - мощное государство и делает все, чтобы стать еще сильнее, в этом плане от нас ничего не зависит»,- сказала она.