Ադրբեջանցիները` հօգուտ հայերի՞
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողով ադրբեջանցիների ներկայացրած բանաձեւում կան հայանպաստ տարրեր: Համոզված են Միջազգային իրավունքի հայ մասնագետներ Տիգրան Նահապետյանն ու Վլադիմիր Վարդանյանը:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի ԳՎ-ում սեպտեմբերի 9-ին քննարկվելու է «Իրավիճակը Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում» բանաձեւը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իրավագետները նշեցին, որ ադրբեջանական բանաձեւում հայանպաստ տարր համարում են փաստը, որ փաստաթղթում խոսվում է ժնեւյան կոնվենցիայի մասին, որի հիմքում ազգերի ինքնորոշման իրավունքն է:
Հայ իրավագետները վստահեցրին, որ ՄԱԿ-ի բանաձեւերը իրավական ուժ չունեն, վկայակոչելով մինչ այդ կառույցում ընդունված երեք ադրբեջանական բանաձեւերը:
«Այս բանաձեւի միակ, ազդեցությունը կլինի այն, որ քաղաքական առումով կազդի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի վրա: Մյուս առումներով այն թե բովանդակությամբ, թեւ ձեւով բավականին տկար է»,-ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը:
Միջազգային իրավունքի փորձագետները նաեւ բացառեցին բանաձեւի` ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում քննարկվելու տարբերակը, անկախ այն բանից, որ հիմա ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ղեկավարում է Թուրքիան:
«ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ղեկավար դառնալով` Թուրքիայի լիազորությունները չեն աճում:Այդ երկիրը շարունակելու է մնալ կառույցի ոչ մշտական անդամ: Միգուցե առավելություն լինի ինչ-ինչ ընթացակարգային հարցերում, սակայն ԱԽ-ն չի խառնվի ղարաբաղյան կարգավորմանը, քանի որ հենց ԵԱՀԿ ՄԽ-ն բազմիցս հայտարարել է դրանում իր միակ դերակատարության մասին»,-նշեց Վլադիմիր Վարդանյանը:
Բանախոսները համոզված են, որ առավելագույնը , ուր կարող է հասնել ադրբեջանական բանաձեւը, դա ՄԱԿ-ի լավագույն ցանկությունների պահարանն է:

Азербайджанцы – в пользу армян?
В резолюции, внесенной азербайджанцами на Генеральную Ассамблею ООН, есть благоприятные для армян элементы. В этом убеждены армянские специалисты в области международного права Тигран Нагапетян и Владимир Варданян.
Отметим, что 9 сентября на Генеральной Ассамблее ООН будет обсуждаться резолюция «Ситуация на оккупированных территориях Азербайджана».
Во время встречи с журналистами правоведы отметили, что считают благоприятным для армян элементом в азербайджанской резолюции тот факт, что в документе говорится о Женевской конвенции, в основе которой - право народов на самоопределение.
Армянские правоведы заверили, что резолюции ООН не имеют юридической силы, и сослались на три азербайджанские резолюции, принятые до того в этой структуре.
«Единственным воздействием этой резолюции будет то, что в политическом аспекте она повлияет на переговорный процесс вокруг урегулирования карабахского конфликта. В других аспектах они и по содержанию, и по форме довольно хилая»,- сказал Владимир Варданян.
Эксперты также исключили вариант обсуждения резолюции в Совете безопасности ООН, независимо от того, что сейчас Совбез возглавляет Турция.
«Став руководителем Совета безопасности ООН, Турция не может увеличить своих полномочий. Эта страна останется непостоянным членом структуры. Быть может, появится преимущество в каких-то процедурных вопросах, однако Совбез не вмешается в карабахское урегулирование, поскольку именно Минская группа ОБСЕ неоднократно заявляла о своей единственной роли в этом процессе»,- отметил Варданян.
Выступавшие были убеждены: максимум, чего может достичь азербайджанская резолюция,- сейф благих намерений ООН.