Ո՞վ ում ռազմավարական գործընկերն է
Պաշտոնական այցով Բաքվում գտնվող ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ընդունել է «Գյուլիստան» Պալատում: Ընդունելության ընթացում երկու երկրների նախագահները հանդես են եկել ելույթներով: Ինչպես Երեւանում Մեդվեդեւը Հայաստանին անվանեց իր ռազմավարական գործընկերը, այնպես էլ Բաքվում` Ադրբեջանին:
Մեդվեդեւը նաեւ նշել է, որ այն փաստաթղթերը, որոնք կստորագրվեն այցի ընթացքում, ավելի կամրապնդեն բարեկամական հարաբերությունները։ Նշելով,որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը սերտորեն համագործակցել են տնտեսական ոլորտում, Մեդվեդեւը ընդգծել է, որ անվտանգության հարցերը կարեւոր բաղադրիչ են ժամանակակից աշխարհում։ Նա նաեւ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շարունակելու է ակտիվ դեր խաղալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 19-21-ը Ռուսաստանի նախագահը պետական այցով Երեւանում էր, եւ այդ այցի շրջանակներում կնքվեց հինգ պայմանագիր, որոնցից ամենակարեւորը Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի ներկայությունը 49 տարով երկարաձգելու մասին էր։

Кто чей стратегический партнер?
Президента РФ Дмитрия Медведева, находящегося в Баку с официальным визитом, президент Азербайджана Ильхам Алиев принял во дворце «Гюлистан». В ходе приема президенты двух государств выступили с речами. Как в Ереване Медведев назвал стратегическим партнером России Армению, так в Баку - Азербайджан.
Медведев также отметил, что те документы, которые будут подписаны в ходе визита, еще более укрепят дружеские отношения. Отметив, что Россия и Азербайджан тесно сотрудничали в экономической сфере, Медведев подчеркнул, что вопросы безопасности являются важным компонентом в современном мире. Он также заявил, что Россия продолжит играть активную роль в деле урегулирования карабахского конфликта.
Напомним, что 19021 августа президент России был с официальным визитом в Ереване, и в рамках того визита было заключено пять договоров, самый важный из которых был о продлении срока размещения в Армении российской военной базы на 49 лет.